Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TOP podujatie

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

03.08.2019
Krásnohorské podhradie
04.05.2019 - 05.05.2019
Malá stanica, Košice

História aj súčasnosť vlakovej dopravy na exkluzívnej RUŠŇOPARÁDE

Najväčšie železničiarske podujatie na Slovensku Rušňoparáda 2019 opäť ponúkne príjemnú dávku histórie aj súčasnosti vlakovej dopravy. Vlani prišlo do rušného depa obdivovať vlakové súpravy 15 - tisíc ľudí. „S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nielen z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj tých najväčších „gurmánov“ - po prvý krát sa objaví skutočný historický klenot, Strieborný šíp. Vznikol tesne pred druhou svetovou vojnou a má za sebou pomerne pohnutú históriu. Sme radi, že práve na 19. ročník podujatia sa nám podarilo túto legendu zabezpečiť. Samozrejme, headlinom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, v športovom a snáď aj majstrovskom duchu," prezrádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Rušňové depo svoje brány slávnostne otvorí pre návštevníkov 4. a 5. mája 2019. Všetko je už nachystané, bohatý rodinný program aj prehliadka železničnej techniky. Opäť nebude chýbať nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne, či historická drezina Škoda 1202. Po prvý krát v Košiciach budú môcť fanúšikovia vidieť aj 80 ročný motorový vozeň M260.001, nazývaný tiež „Strieborný šíp. Magnetom bude určite aj prerobené Porsche, konštruktéri ho nazvali PORCHELÍNO ( auto na koľajniciach) a bude slúžiť nielen na obdiv ale aj jazdy.

Pripravená je ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práce kuriča a ďalšie interaktívne prehliadky. V modelárskych vozňoch nájdete „Fantastický svet železnice “v malom“ s jedinečným minisvetom železničných tratí a vlakov.

“Rušňoparáda patrí medzi najnavštevovanejšie podujatia pre rodiny a každoročne láka do Košíc návštevníkov zo širokého okolia. Od organizátorov všetkých podujatí, ktoré podporujeme, požadujeme, aby okrem samotného programu pripravili aj sekundárnu ponuku a tým zapojili do celého procesu miestnych aktérov v turizme. Veľmi nás preto teší, že návštevníkov z rôznych kútov Slovenska železničiari pohodlne privezú na mimoriadnych nostalgických vlakoch priamo do Košíc, dokonca aj z takých miest, kde už osobná doprava roky nepremáva,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Na podujatie sa odveziete bezplatne aj cestným vláčikom. RUŠŇOPARÁDA 2019 pripomenie výročie parného rušňa 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954 a venovať sa bude najmä Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2019. plánovaná je preto spanilá jazda dvoch rušňov VECTRON. V modrej farbe a v špeciálnej úprave pre hokejový IC vlak Macejko. „V stánku Košice Región Turizmus dostanú návštevníci cestovateľské tipy na túto sezónu, medzi ktorými majú dôležité miesto mimoriadne turistické vlaky - Gemerský, Ľadový a Tokajský expres. Milovníci cestovania sa dozvedia viac aj o celodenných organizovaných výletoch s programom, ktoré sme na tento rok nachystali,“ uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Lenka Vargová Jurková.

Ako „modelky na točni“ budú v rámci TOČŇOPARÁDY vystavené na obdiv fanúšikom vlakov najkrajšie nostalgické aj moderné rušne a vozne. Rušňoparáda poskytne pastvu pre oči aj dvoma výstavami. „ Rušne trochu inak“ predstavujú modely fantastických lokomotív z netradičný súčiastok a svet rušňov. Vo vodnej veži bude prebiehať prezentácia dopravných povolaní aj učebných predmetov či odborov pod názvom „Študuj dopravu“.

Program bude nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo.. Rušňoparáda ako rodinné podujatie pripravila aj množstvo hier a atraktivít pre deti. Čaká vás na nej aj gastronomický zážitok - známi kuchári predvedú efektnú a chutnú kuchyňu

Záštitu nad podujatím prevzal Košický samosprávny kraj. Organizátorom podujatia je národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko s Podvihorlatským železničným spolkom.

 

Ak máte záujem o kúpu lístkov ponúkame Vám  možnosť ako ich získať pohodlne a rýchlo!

PREDAJ LÍSTKOV: 

Rodinný lístok

Dospelá osoba

Zľavnený lístok (dieťa 3 – 15 rokov/študent/dôchodca/ŤZP,železničiari)

17.05.2019 - 18.05.2019
Malý Horeš, Vinný dvor , Chlmecká 5/9

 

Ak milujete čaro malebného vidieka s jeho charakteristickými sladkými vôňami kvetov a zároveň vás zaujíma sláva a história miestnych vinárov, pozývame vás spoznať lahodné a pestré vína vinárskych rodov v obci Malý Horeš. Zažite XI. jarné otvorenie historických tufových pivníc pod názvom „Vôňa agátu 2019“, jedno z TOP podujatí programu Terra Incognita.

 

Starobylá vinárska obec leží v juhovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny a už po necelej hodine cesty z Košíc môžete nasávať atmosféru horešského vinárstva. Pod rozkvitnutým agátovým hájom sa tiahne sieť až 380 pivníc a iba raz v roku niektoré z nich ukážu návštevníkom.

Budete môcť ochutnať 25 druhov vín, ktoré by ste v obchodných reťazcoch hľadali márne. Deviati vinohradníci budú ponúkať  napr. Furmint, Cuveé červené, Rulandské šedé, Medovec, Rosé  Zweigelt či zaujímavo znejúce víno Chrupka.

 Navyše Vás čaká gastronomická prehliadka miestnych „chuťoviek“. Šikovné gazdinky budú piecť tradičný béleš plnený kapustou alebo tvarohom.  Čakajú na Vás stoly  plné  chutných typických regionálnych jedál. 

 

V programe budú účinkovať  umelci z okolia a Maďarska, vystúpi ženský spevácky zbor z Malého Horeša, folklórna skupina Jahodná, agátovým hájom budú znieť aj operetné árie v podaní Dégnera Lilla i retrohudba od  Nosztalgie. A javisko bude patriť aj mladým talentom z Kráľovského Chlmca.

Tešiť sa teda môžete na bohatú zábavu a príjemné rozhovory  pri poháriku s vinármi.

 

Informácie pre návštevníkov:

„Vôňa agátu“ – Dni otvorených pivníc 2019 (17.5 -18.5 2019)

Piatok, 17. mája 2019, 13.50 h – 21.45 h, Predvečer „ PLNÝ VÝBER“

Miesto: Vinný dvor, Malý Horeš, ul. Chlmecká 5/9

13:50 - Začiatok podujatia: - Registrácia dopredu prihlásených hostí ( kapacita: 40 hostí)

Vstupné: 7 €

Rezervácie a objednávky vín: Géreši Pavol, tel. 090 734 660, e-mail: geresi.pali@gmail.com Varkonda Csaba, tel. 0908 337 542, e-mail: varkonda@post.sk

14:00 - Otvorenie zážitkovej degustácie, privítanie hostí, prezentácia činnosti vinárov v spolku POLYHOS, ktorého hlavným cieľom je zachovanie, zveľaďovanie a zdokonaľovanie vinohradníckej a vinárskej kultúry obce a celého regiónu

14:10 - Degustácia vybraných 14 druhov vín od 3 miestnych vinárov

Pohár dobrého vína sa snúbi s dobrým jedlom, vinári regiónu ponúknu k poháriku chutný syr a maškrtníkom ulahodia tradičným malohorešským kapustovým a tvarohovým koláčom.

Výber vín podľa vinárov: Cuveé biele, , Polyhos, Medovec Lakhegyi, Chrupka Rizling vlašský, Zenit, Zengő, Furmint, Rosé Zweigeltrebe, André, Medina, Zweigeltrebe, Blauburger, Cabernet Sauvignon

15:20 - Koniec degustácie a presun na prehliadku niektorých tufových k pivníc

16:00 - Začiatok programu: „Predvečer pod agátmi medzi pivnicami pod názvom „PLNÝ VÝBER“ Ochutnávka celého sortimentu (20-25 vzoriek) u jednotlivých lokálnych vinárov

Miesto: Pivničný areál, Malý Horeš

Vstupné: 7,-Eur/ osoba, v cene je zahrnutá ochutnávka všetkých úspešných malohorešských vín

Ponuka zastúpených vinárstiev:

Pandy Csaba Ing.: Bíborkadarka, Polyhos, Szabó Gejza: Alibernet+Frankovka modrá, Kunleány Kovács Ladislav: Polyhos, Medovec Lakhegyi, Rizling vlašský, Cuveé biele, Varkonda Csaba: Furmint, Cuveé červené Kovács Vojtech: Bianca, Olaszrizling+Bianca Dócs Alexander : Rulandské šedé, Tramin, Medovec Lakhegyi Géresiová Katarína: Blauburger,Cabernet Sauvignon, Rosé Zweigelt, Medina, Rosé Medina ,Muškát, Ottonel, Furmint

Géresi Pavol: Zengő, Chrupka, Medovec Lakhegyi, Polyhos, Rizling vlašský ,Zweigeltrebe, Frankovka modrá

21:45 - Koniec piatkového programu Malohorešských vinohradníkov

Sobota, 18.5.2019, 12.00 h – 19.00 h „Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc“

Vstupné: 15, Eur

Predpredaj: 12, Eur mobil: 0907 934 660, 0908 337 542

HLAVNÝ PROGRAM:

12:00 - 19:00 – Začiatok a koniec ochutnávky vín v priestoroch medzi pivnicami

13:00 - 19:00 – Bohatý kultúrny program na javisku amfiteátra

Vystúpenia:

13:00 - 13:30 Kisgéresi Borcsák – ženský spevácky zbor z Malého Horeša a Csaronda mužský spevácky zbor z obce Csaroda ( HU)

13:30 - 14:30 Javisko talentov– vystúpenie mladých talentov z CVČ Kráľovský Chlmec

14:30 - 14:45 Slávnostné otvorenie, príhovor hostí

14:45 - 15:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

15:00 - 15:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

15:30 - 16:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

16:00 – 16:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

16:30 - 17:00 Folklórna skupina Užan Sliepkovce (SK)

17:00 - 18:00 Dégner Lilla – operetné vystúpenie (HU)

18:00 - 19:00 Nosztalgia – retrohudba z Kráľovského Chlmca

12:00 - 19:00 Sprievodný program

- Ochutnávka nielen vín, ale aj gastronomických špecialít, šikovné gazdinky predvedú a napečú miestnu špecialitu, domáce béleše

- Zaujímavé vinárske súťaže
- Nezabudnuteľný zážitok v podobe jazdy v tradičnom koči
– Vyhliadkové lety nad Medzibodrožím
- Detský kútik „Staré hračky ožijú“, pre najmenších i dospelých sú pripravené interaktívne hry s ľudovými ručne urobenými hračkami

Kyvadlová autobusová doprava:

Príchody vlakov:

11:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

13:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

Odchod k vlaku:

18:00 h – pivničný areál Malý Horeš – obec Veľký Horeš

08.09.2018
Letisko Košice

Letecký deň v Košiciach sa tento rok predstaví v novom šate a s vylepšeným programom. Dejiskom podujatia bude už tradične košické letisko, kde sa 8. septembra 2018 stretnú všetci milovníci lietania. Návštevníci budú mať možnosť obdivovať stroje Jak-3, Z-37 Agro, Jak-52, R-44, Viper SD4 ,Skyper GT9, MD 500, Blackhawk a mnohé ďalšie. Nebude však chýbať ani pravá show v oblakoch v podobe zoskoku parašutistov. Predstavia sa tiež Vzdušné sily Slovenskej republiky a Letka Ministerstva vnútra. Tešiť sa môžete aj na dych vyrážajúce kúsky v podaní dvoch majstrov leteckej akrobacie, Zoltána Veresa z Maďarska a Artura Kielaka z Poľska.

Na zemi sa postarajú o zábavu detská tanečná skupina, detský folklórny súbor, mažoretky a mnoho ďalších. Pre odvážnejších sú pripravené lety vrtuľníkom a balónom.

Všetko sa odohrá v priestoroch Múzea letectva a Aeroklubu, medzi ktorými bude premávať kyvadlová doprava a nachystané budú aj zberné parkoviská. Parkovné je zahrnuté v cene vstupenky (3 eurá pre dospelého, deti do 140 cm, dôchodcovia a ŤZP majú vstup zadarmo).

  

27.01.2018 - 28.01.2018
Krompachy / Plejsy

Fajnové pražené šišky, karnevalové masky či maškary sú tradičnou súčasťou fašiangových slávností. Práve na fašiangové tradície predkov nadväzuje jediné zimné spomedzi TOP podujatí Terra Incognita – Pankuškové fašiangy. Špecifický ráz dodáva gastronomicky a folklórne orientovanému podujatiu najmä jeho dejisko. Všetko sa totiž odohráva pod zjazdovkami lyžiarskeho strediska Plejsy, ktoré tak prirodzene prepája zvykovú kulináriu a zimný šport.

Znie to rozkošne, až na zjedenie, ale čo sú vlastne tie pankušky? Na Slovensku existuje množstvo nárečí a dialektov a nie je ničím nevídaným, ak jeden objekt pomenúva každé z nárečí úplne odlišne ako iné. Tak je to aj s onými pankuškami. V Krompachoch takto ľudia volajú pražené šišky, ktoré sú typickou fašiangovou dobrotou.

 

Pankuškové fašiangy sú o dobrom jedle, zabíjačke i sladkých dobrotách, snehu a hlavne – skvelej zábave, aj keď s poriadnym odevným „zateplením“.

 

Organizátor:
Krompachy / Plejsy
19.08.2018
Sobranecké kúpele

Furmanstvo bolo v časoch pred totálnym nástupom technológií každodenným chlebíkom mnohých hospodárov. Prežíva však aj dnes a stále existuje mnoho ľudí, ktorí na konskú silu – v pravom zmysle slova – nedajú dopustiť. V areáli Sobraneckých kúpeľov sa v polovici augusta chystá zápolenie mocných koní, ktoré musia, spolu s furmanmi, preukázať obratnosť, šikovnosť a silu. Okrem súťažných disciplín – furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž – môžu štvornohí siláci zabodovať aj v diváckom hlasovaní o najkrajší pár koní.

Zázemie TOP podujatiu Furmanské preteky poskytuje nádherné prírodné prostredie Sobraneckých kúpeľov. Najstaršia písomná zmienka o nich pochádza ešte z roku 1336. Sírnato-slaná voda v kúpeľoch má liečivé účinky a pramene sú verejne dostupné. Ak už budete v Sobranciach, nemali by ste vynechať návštevu unikátneho Gitarového múzea, alebo dreveného kostolíka v Ruskej Bystrej (UNESCO) či Inovciach. Za zmienku stojí aj Pivnica Orechová či jazierko v bývalom lome Beňatina.

 

Príďte si na vlastné oči pozrieť fascinujúcu súhru človeka s prírodou a spoznajte krásnu prírodu krajného východu Slovenska. Vychutnajte si Furmanské preteky v Sobranciach!

 

18.08.2018
Trebišov

Na konci žatvy si naši predkovia tradične spravili dožinkové slávnosti. Práve na túto tradíciu, dnes už známu snáď len z rozprávania prastarých rodičov, nadväzuje TOP podujatie Chlebom a vínom v Trebišove. Všetkým návštevníkom ponúka zaujímavý program, počas ktorého môžu spoznať tradičné postupy výroby chleba a vína, ale aj remeselnícke zručnosti, ktoré sú už v dnešnej dobe skôr raritou a súčasťou programu je aj ochutnávka tokajských vín. A keďže dožinky mali pôvodne silný náboženský podtón, súčasťou tých trebišovských je aj ďakovná bohoslužba za úrodu.

Súčasťou dožinkového podujatia Chlebom a vínom je aj expozícia Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína. Spoznajte poľnohospodárske stroje a mechanizmy, aké sa používali na obrábanie pôdy či výrobu chleba kedysi a porovnajte si ich s tými najmodernejšími! Okrem trebišovského kaštieľa odporúčame počas podujatia vidieť aj Mauzóleum Andrássyovcov a mestský park v Trebišove, ktorý bol koncom 19. storočia považovaný za najkrajší v celom Uhorsku.

 

Ako sa v Trebišove vítajú hostia v tretiu augustovú sobotu? Predsa chlebom a vínom! Tak buďte pri tom a užite si pravú dožinkovú atmosféru.

 

Organizátor:
Trebišov
04.08.2018
Krásnohorské Podhradie

Krásnohorské hradné hry patria medzi najväčšie historické podujatia na Slovensku a tomu zodpovedá aj ich popularita a návštevnosť. Pod Hradom Krásna Hôrka vždy v auguste zaznie rinčanie mečov a hlavní aktéri absolvujú neúprosné súboje na život a na … no, našťastie, pri týchto súbojoch nejde nikomu o krk. Divákov ale aj tak čaká úchvatné divadlo a cestovanie do dávnych čias, keď bola oddanosť kráľovi najposvätnejšou cnosťou. Podujatie spája stredovekú tradíciu, dávne kultúrne zvyky a súčasnosť.

V Košickom kraji sa traduje, že kto nebol na Krásnohorských hradných hrách, ako by nebol na žiadnom TOP podujatí Terra Incognita. Prečo? Nuž, odpoveď na túto otázku hľadajte začiatkom augusta v Krásnohorskom Podhradí. Na hradných hrách sa dosýta vybláznia aj vaše deti, a to nielen pri dobýjaní slamenného hradu Slamburg. Čaká ich bohatý program a všetci návštevníci si pochutnajú aj na dobrotách z dobovej kuchyne. Dobrodružní cestovatelia môžu podujatie spojiť s návštevou Krásnohorskej jaskyne, milovníci histórie zas určite neobídu Mauzóleum Andrássyovcov.

Leto doma nemusí byť len o kúpaliskách a Facebooku. Natrite si dve vrstvy opaľovacieho krému, k tomu čapicu na hlavu a príďte zažiť atmosféru Krásnohorských hradných hier!

 

Organizátor:
Krásnohorské Podhradie
30.06.2018 - 01.07.2018
Zemplín

Medzi TOP podujatiami Terra Incognita má výnimočné miesto Zemplín Veterán Rallye. Na prelome júna a júla sa pri Zemplínskej šírave stretajú všetci hrdí veteranisti so svojimi nablýskanými tátošmi. Vôňa benzínu spaľovaného v motoroch áut starých aj niekoľko generácií u mnohých evokuje spomienky, u tých neskôr narodených zas fascinujúce predstavy o časoch, ktoré poznajú len z memoárov. Rallye veteránov vedie cez najpútavejšie miesta Dolného i Horného Zemplína, medzi ktoré patrí mesto Michalovce, Zemplínska šírava, ale aj Svetové dedičstvo UNESCO v tomto regióne.

Čo môžete vidieť na Zemplín Veterán Rallye? Parádne automobily i motocykle z čias, keď ešte skratka názvu našej krajiny obsahovala 4 písmená, ba aj staršie. Niektoré exempláre majú dokonca vyššiu hodnotu ako mnohé moderné luxusné autá, po ktorých mnohí z nás žiadostivo poškuľujú. Ak vás podujatie zláka, nechajte sa zviesť aj atrakciami Dolného Zemplína – okrem Zemplínskej šíravy aj Viniansky hrad a Vinianske jazero, drevené kostoly v Ruskej Bystrej (UNESCO) a Inovciach či Vihorlatský prales (UNESCO) so vstupným bodom Morské oko.

Láka vás lesk a patina automobilovej histórie? V tom prípade nesmiete chýbať na jednom z TOP podujatí Košického regiónu – Zemplín Veterán Rallye.

 

Stránky

Odoberať RSS - TOP podujatie