Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Podujatie

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

12.10.2019
Tokaj

Začiatok októbra (12.10.2019) bude patriť športu a vínu, a to konkrétne behu, cyklistike a Tokaju.

Zaujímavé športové podujatie, Tour de Tokaj, otestuje pevnú vôľu všetkých milovníkov športu a dobrého vína. Vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, no tentokrát sa stane miestom bežeckých a cyklistických pretekov. Je to jedinečná príležitosť, ako spoznať túto destináciu a jej nádherné vinice so zvýšeným tepom.

 

 

Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Tour de Tokaj je určený pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Na preteky sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na vek či pohlavie. Svoje sily si športovci zmerajú vo viacerých súťažných disciplínach, ktoré sa líšia dĺžkou trate (5/10 kilometrov). Je už len na vás, či sa cítite doma viac v bežeckých topánkach alebo v sedle bicykla. Tí najmenší si svoju kondíciu a túžbu po víťazstve môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej dráhe.

Nájdite v sebe odvahu a prihláste sa na jedinečné preteky naprieč vinicami Tokaja! Zelený ani žltý dres síce nezískate, no najlepšie víno od slovenských vinárov môže byť ešte lepšou motiváciou.

Okrem samotných pretekov bude pre návštevníkov pripravený cyklo výlet so sprievodcov, ochutnávky vína či ďalší sprievodný program. Nudiť sa rozhodne nebudete. Tour de Tokaj môže byť jesennou skúškou vašej kondície. Zlaté tokajské medaily sú pripravené, a čo vy?

 

 
Kampaň:
Tour de Tokaj
07.09.2019 - 08.09.2019
Letisko Košice

 

Opäť po roku prichádza do Košíc podujatie, ktoré kombinuje vzrušujúci zážitok a trvalý záklon hlavy. Milovníci letectva a lietadiel si prídu na svoje už druhý septembrový víkend, keď sa areál Letiska Košice, Múzeum letectva v Košiciach a Aeroklub Košice stanú dejiskom najväčšieho leteckého dňa v celom Košickom kraji. Na všetkých čaká program plný zaujímavých leteckých ukážok doplnený o hudobné a tanečné vystúpenia, množstvo atrakcií, súťaží a možnosť zblízka sledovať prílety a odlety dopravných lietadiel. Košický letecký deň sa mení na Košické letecké dni, a tak vám musí byť jasné, že podujatie potvrá dlhšie, ako len jeden deň.

Tak sa pohodlne usaďte, zapnite si bezpečnostné pásy a pripravte sa na prelet úžasným víkendom!

 

 

“Zaleťte” si na Letecké dni do Košíc, kde môžete v priebehu dvoch dní obdivovať lietajúce stroje rokov minulých, ale aj moderné lietadlá a stíhačky. Dychberúce akrobatické predstavenia budú na programe počas celého dňa, keď sa na oblohe ukážu tí najlepší z najlepších. Slovenskí, maďarskí, poľskí a českí piloti predvedú svoje najzaujímavejšie čísla.

Na Košických leteckých dňoch si každý nájde to svoje. Nemusíte milovať lietanie, aby ste si tento deň užili. Množstvo skvelých atrakcií a zaujímavé ukážky zložiek Ministerstva obrany Slovenskej republiky vás určite zaujmú. Tých odvážnejších, samozrejme, čakajú aj vyhliadkové lety či krátky vzlet balónom.

Pripravte sa, odlietame 7. a 8. septembra.

 

Predaj vstupeniek spustený !

 

 

Kampaň:
Košické letecké dni
03.08.2019
Krásnohorské podhradie

Vitajte v časoch rytierov! Keď prídete prvú augustovú sobotu do Krásnohorského Podhradia, ako by ste nasadli do stroja času. Už po 14. raz vás pod majestátnym hradom Krásna Hôrka prenesú do stredoveku Krásnohorské hradné hry a vystúpenia známych šermiarskych skupín.

 

 

 

Tento historický festival sa môže pochváliť najväčším počtom rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov i sokoliarov. Medzi 250 účinkujúcimi bude dokonca aj šašo. Krásnohorské hradné hry sú jediným podujatím, ktoré sa koná pod hradom Krásna Hôrka, obľúbenou národnou kultúrnou pamiatkou na Gemeri.

Medzi najvyhľadávanejšie (najmä detskými návštevníkmi) body programu každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov.

 

 

Hlavným ťahákom tohoročných Krásnohorských hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka. V poslednom období sa Štvanci sústreďujú najmä na jazdecké predstavenia. Predvádzajú dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie – vojenské jazdy. Ich umenie ste mohli vidieť už v niekoľkých historických filmoch.

Krásnohorské hradné hry sú zážitkovou exkurziou do minulosti plnej rytierskych súbojov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Nenechajte sa presviedčať a jednoducho príďte. Neoľutujete!

 

 

 

 

Program Krásnohorských Hradných Hier:

 

06.05.2019
Spišská Nová Ves, Michalovce

Počas dvoch dní sa v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach stretlo spolu 450 študentov, ktorí mali možnosť diskutovať s filmovou teoretičkou Katarínou Mišíkovou z Filmovej a televíznej fakulty VŠMU na tému mediálnej manipulácie. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci edukačno-edičného projektu Obrazy (proti) extrémizmu, ktorý je určený všetkým typom stredných škôl. „Tento projekt vznikal od roku 2016 z našej občianskej frustrácie v súvislosti z čoraz viac rastúceho extrémizmu v slovenskej spoločnosti a keďže sme s kolegyňami filmové teoretičky a nie političky či občianske aktivistky, hľadali sme cestu ako prostredníctvom filmu šíriť osvetu v rôznych témach, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou a intoleranciou,“ vysvetľuje nápad Mišíková.

Myšlienkou filmového vzdelávania stredoškolákov sa nadchol aj Košický samosprávny kraj spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Obrazy (proti) extrémizmu priniesli stredoškolákom v spolupráci s Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest. „Art Film Fest je skvelou oslavou začiatku leta. Aj preto sme radi, že sa nám darí toto jedinečné podujatie šíriť aj do iných regiónov nášho kraja. Zároveň nás teší, že festival drží krok s dobou a nastoľuje aktuálne témy, akou je aj téma mediálnej manipulácie. Považujem za dôležité podnecovať u mladých kritické myslenie, naučiť ich rozlišovať pravdivé zdroje od manipulatívnych, a tak vychovávať múdru generáciu, ktorá sa nenechá opiť rožkom,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka. Stredoškoláci videli príklady mediálnej manipulácie prostredníctvom dvoch dokumentárnych filmov - Lož má krátke vlny a Taká malá propaganda. „ Vyberali sme pre nich zo šiestich zaujímavých tém ako napr. holokaust, genocída a zločiny proti ľudskosti, totalita - diktatúra - politická moc, alebo nacionalizmus a som rada, že prezentácia „Mediálna manipulácia“ nakoniec študentov zaujala,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Prvý premietaný film, ktorý študenti v kinosálach hodnotili, bol fiktívny príbeh konformistu Jozefa Haťapku, o ktorom nepravdivo referuje rozhlasový hlásateľ na krátkych rozhlasových vlnách BBC. Druhý dokument je výpoveďou bývalého redaktora Jozef B., ktorý sa podieľal na vytváraní pozitívneho obrazu Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko pred parlamentnými voľbami roku 1998 a zosmiešňovaní predstaviteľov opozície. Študent Filip získava informácie najmä z internetu, knižiek a tvrdí, že väčšinou si robieva vlastný názor. Tieto filmy boli podľa neho dobre spracované, ukázali, ako dokážu média ovplyvniť naše vnímanie. Peter súhlasí s výrokom z jedného z dokumentov, že stokrát opakovaná lož sa stáva v televízii pravdou. Dodáva však, že on sám dokáže mediálnu manipuláciu celkom dobre vycítiť a vníma ju, žiaľ, čoraz častejšie. Vzdelávací program obsahuje spolu až 16 filmov, 8 starých dokumentárnych filmov a osem študentských dokumentov, z ktorých vzniklo dvoj-DVD spolu s manuálom pre učiteľov, ako rozoberať jednotlivé citlivé a zložité spoločenské témy. DVD s manuálom pre učiteľov plánujú autori projektu distribuovať postupne jednotlivým školám. „ Myslím si, že je veľmi potrebné o takýchto témach hovoriť hlavne s mládežou pre ich ďalšie smerovanie a posilnenie ich kritického myslenia. Prostredníctvom týchto zverejnených DVD môžeme žiakom lepšie vysvetliť, ako ich môže medializácia ovplyvniť v živote,“ myslí si Ing. Anna Petrovičová zo SOŠ Markušovská cesta, Spišská Nová Ves.

04.05.2019 - 05.05.2019
Malá stanica, Košice

História aj súčasnosť vlakovej dopravy na exkluzívnej RUŠŇOPARÁDE

Najväčšie železničiarske podujatie na Slovensku Rušňoparáda 2019 opäť ponúkne príjemnú dávku histórie aj súčasnosti vlakovej dopravy. Vlani prišlo do rušného depa obdivovať vlakové súpravy 15 - tisíc ľudí. „S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nielen z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj tých najväčších „gurmánov“ - po prvý krát sa objaví skutočný historický klenot, Strieborný šíp. Vznikol tesne pred druhou svetovou vojnou a má za sebou pomerne pohnutú históriu. Sme radi, že práve na 19. ročník podujatia sa nám podarilo túto legendu zabezpečiť. Samozrejme, headlinom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, v športovom a snáď aj majstrovskom duchu," prezrádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Rušňové depo svoje brány slávnostne otvorí pre návštevníkov 4. a 5. mája 2019. Všetko je už nachystané, bohatý rodinný program aj prehliadka železničnej techniky. Opäť nebude chýbať nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne, či historická drezina Škoda 1202. Po prvý krát v Košiciach budú môcť fanúšikovia vidieť aj 80 ročný motorový vozeň M260.001, nazývaný tiež „Strieborný šíp. Magnetom bude určite aj prerobené Porsche, konštruktéri ho nazvali PORCHELÍNO ( auto na koľajniciach) a bude slúžiť nielen na obdiv ale aj jazdy.

Pripravená je ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práce kuriča a ďalšie interaktívne prehliadky. V modelárskych vozňoch nájdete „Fantastický svet železnice “v malom“ s jedinečným minisvetom železničných tratí a vlakov.

“Rušňoparáda patrí medzi najnavštevovanejšie podujatia pre rodiny a každoročne láka do Košíc návštevníkov zo širokého okolia. Od organizátorov všetkých podujatí, ktoré podporujeme, požadujeme, aby okrem samotného programu pripravili aj sekundárnu ponuku a tým zapojili do celého procesu miestnych aktérov v turizme. Veľmi nás preto teší, že návštevníkov z rôznych kútov Slovenska železničiari pohodlne privezú na mimoriadnych nostalgických vlakoch priamo do Košíc, dokonca aj z takých miest, kde už osobná doprava roky nepremáva,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Na podujatie sa odveziete bezplatne aj cestným vláčikom. RUŠŇOPARÁDA 2019 pripomenie výročie parného rušňa 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954 a venovať sa bude najmä Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2019. plánovaná je preto spanilá jazda dvoch rušňov VECTRON. V modrej farbe a v špeciálnej úprave pre hokejový IC vlak Macejko. „V stánku Košice Región Turizmus dostanú návštevníci cestovateľské tipy na túto sezónu, medzi ktorými majú dôležité miesto mimoriadne turistické vlaky - Gemerský, Ľadový a Tokajský expres. Milovníci cestovania sa dozvedia viac aj o celodenných organizovaných výletoch s programom, ktoré sme na tento rok nachystali,“ uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Lenka Vargová Jurková.

Ako „modelky na točni“ budú v rámci TOČŇOPARÁDY vystavené na obdiv fanúšikom vlakov najkrajšie nostalgické aj moderné rušne a vozne. Rušňoparáda poskytne pastvu pre oči aj dvoma výstavami. „ Rušne trochu inak“ predstavujú modely fantastických lokomotív z netradičný súčiastok a svet rušňov. Vo vodnej veži bude prebiehať prezentácia dopravných povolaní aj učebných predmetov či odborov pod názvom „Študuj dopravu“.

Program bude nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo.. Rušňoparáda ako rodinné podujatie pripravila aj množstvo hier a atraktivít pre deti. Čaká vás na nej aj gastronomický zážitok - známi kuchári predvedú efektnú a chutnú kuchyňu

Záštitu nad podujatím prevzal Košický samosprávny kraj. Organizátorom podujatia je národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko s Podvihorlatským železničným spolkom.

 

Ak máte záujem o kúpu lístkov ponúkame Vám  možnosť ako ich získať pohodlne a rýchlo!

PREDAJ LÍSTKOV: 

Rodinný lístok

Dospelá osoba

Zľavnený lístok (dieťa 3 – 15 rokov/študent/dôchodca/ŤZP,železničiari)

18.08.2019
Sobranecké kúpele

Areál Sobraneckých kúpeľov je jedinečným miestom pre oddych v obklopení šumiacich korún stromov. Raz za rok sa však tento pokojný lesopark premení na rušné dejisko furmanských pretekov, ktoré žijú odkazom na časy, keď bola ťažká práca ľudí a koní v lese bežnou súčasťou života.

Furmanstvo prežíva aj dnes a stále existuje mnoho ľudí, ktorí na konskú silu – v tom pravom slova zmysle – nedajú dopustiť. Ešte viac je ale tých, ktorí sa prídu na mocné kone a ich šikovných gazdov radi pozrieť aj v súčasnej pretechnizovanej dobe. A práve vďaka prírodnému charakteru Sobraneckých kúpeľov majú celoslovensky unikátnu príležitosť obdivovať umenie furmanov v autentickom prostredí lesa.

V tomto roku sa Furmanské preteky uskutočnia už po ôsmykrát a toto Top podujatie  návštevníkom ponúkne pestrú škálu zážitkov – okrem rastúceho počtu súťažiacich i súťažných disciplín to bude divácky obľúbená súťaž O najkrajší pár koní, súťažné varenie Furmanského guľášu a Furmanských halušiek, prehliadka remesiel či popoludňajšie výlety do blízkeho okolia.

 

A keď už budete v Sobranciach, nemali by ste vynechať návštevu svetovo unikátneho Gitarového múzea, alebo drevených kostolíkov v Ruskej Bystrej (UNESCO) či v Inovciach. Za zmienku stojí aj Pivnica Orechová či malebné jazierko v bývalom lome Beňatina.

 

Príďte si na vlastné oči pozrieť fascinujúcu súhru človeka s prírodou a spoznajte krásnu prírodu krajného východu Slovenska. Vychutnajte si Furmanské preteky v Sobranciach!

 

Kampaň:
FURMANSKÉ PRETEKY
28.06.2019 - 30.06.2019
Dolný Zemplín

To, že máte starý trabant, „škodovečku“ či wartburg ešte neznamená, že máte doma veterána. Tie musia spĺňať hneď niekoľko parametrov. Kedy je auto historické? Keď je staršie ako 25 rokov, je v dobrom technickom i historickom stave. Zaváži aj to z akej série pochádza alebo či ide dokonca o prototyp. Zakaždým, keď sa veteranisti objavia v uliciach, niet hádam nikoho, kto by sa za nimi nepoohliadol.

Srdce fanúšikov historických vozidiel či motocyklov zaplesá počas troch júnových dní 28. – 30.6. 2019 Dolnom Zemplíne. Zemplín Veterán Rallye je najväčším stretnutím majiteľov týchto unikátov, ktoré boli vyrobené do roku 1975. Zemplín Veterán Rallye je najmä zárukou dobrého motoristického zážitku!

 

Medzinárodné podujatie v Michalovciach a Sobraneckom okrese predstaví motoristické skvosty Klubu historických vozidiel a Zemplín Veterán Clubu. Zberatelia historických automobilov   vystavia na obdiv  návštevníkom veteránskej rallye 120 vozidiel medzi nimi nebude chýbať napr.  FORD T Runabout Roadster black ( 1918), Citroen B2 Torpedo (1924),  Citroen B 11 Traction Avant( 1948), Volga GAZ-21 ( 1964), Škoda Tudor sanitku ( 1948), Škoda 1000 MB ( 1964), ALFA ROMEO SPIDER 2000 (1973) a  Aero 500 v  pôvodnom stave ( 1932).  

Program je naozaj pestrý. Divákov hneď v úvode ohúria i ďalšie prihlásené  historické skvosty, ktoré prejdú  konkurzom de  elegance. Tvárou  podujatia Zemplín Veterán Rallye 2019 bude luxusný automobil Hispano-Suiza H6C vyrobený v roku 1930. Hispano-Suiza bol obľúbený a vystupoval v mnohých filmoch aj televíznych seriáloch.

 

Akcia sa začína v Michalovciach a mnoho atrakcií je pripravených aj v Sobranciach. Na parkovisku pred centrom Thermal Park Šírava bude pripravená dvojdňová výstava veteránov. Za každým krásavcom sa skrýva príbeh. Ak prídete na Šíravu, vystavovatelia vám ich veľmi radi vyrozprávajú a prezradia veľa o krajinách ich pôvodu, ale aj pikošky ako autá zdedili, našli, či renovovali. 

Veteranisti myslia  na všetky detaily a o sympatie divákov bojujú aj dobovými kostýmami z obdobia, z ktorého ich autá a motorky pochádzajú. Fenomenálnym zážitkom je možnosť nasadnúť napríklad  do 87 ročného  „štvorkolesového plechového deduška“, ktorý je napriek veku vo výbornej motoristickej kondícii. Na všetkých sa na Zemplíne  tešia aj hvezdári a kurátori výstav. 

Počas prehliadky veteránov michalovská hvezdáreň poskytne návštevníkom zľavnené lístky. Galérie Zemplínskeho osvetového strediska a Mestského kultúrneho strediska a Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach budú pre turistov zasa otvorené zdarma. Rovnako návštevníkov nebude nič stáť vstup do Mestskej galérie a Gitarového múzea v Sobranciach. 

Ročník 2019 bude obohatený o návštevu Schengenskej hranice a prihraničného mesta Užhorod. Veteranisti sa tam posnažia pritiahnuť na Zemplín, ktorý si to isto zaslúži, ešte viac zahraničných turistov.

Teda dovidenia v posledný júnový týždeň!

28.06.2019 - 29.06.2019
Spišská Nová Ves

Ak hľadáte dobré podujatie, práve ste ho našli! Pozývame vás na unikátnu exhibíciu. Festival živých sôch v Spišskej Novej Vsi je unikátny projekt, ktorý sa po dvoch úspešných ročníkoch dostal aj do výberu tých najlepších podujatí v celom regióne.

Celé hodiny dokážu stáť nehybne ako soľný stĺp, s kamenným výrazom v tvári, no predsa v nich prúdi život. Sú úplne na nerozoznanie od pravých bronzových alebo kamenných sôch, ktoré môžeme vidieť na podstavcoch na námestiach či v múzeách. Živé sochy – toto statické umenie fascinuje divákov či okoloidúcich po celom svete.

Po prvýkrát sa zlaté, biele, alebo strieborné atrakcie objavili v antike, aby sa o tisíce rokov neskôr stali inšpiráciou pre umelcov a ich neopakovateľné výkony. Počas Festivalu živých sôch môžete s neobyčajným záujmom sledovať nie jednu sochu, ale hneď niekoľko ožívajúcich sochárskych diel. Ich detailná prepracovanosť spojená s majstrovstvom statickosti často vyrazia dych minimálne tak, ako výtvory slávnych sochárov.

 

Ak si teda chcete urobiť nezabudnuteľnú selfie s historickou osobnosťou či hviezdou strieborného plátna, určite navštívte Spišskú Novú Ves 28. a 29. júna 2019. Medzinárodný Festival živých sôch nemá na Slovensku obdobu a jeho organizátori s úsmevom dodávajú, že raz budú najlepším streetartovým podujatím na svete. Tento rok v metropole Spiša vystúpia umelci z Česka a Poľska i naše zoskupenie Big Names, ktoré môžete poznať z televíznej súťaže Česko Slovensko má talent.

 

Jednou z postáv, ktorú umelci tohto roku stvárnia, bude najvýznamnejšia osobnosť Slovenska Milan Rastislav Štefánik. Hudobným ťahákom bude kapela Heľenine oči a vzácnym hosťom prozaik Jozef Banáš, ktorý tri a pol roka študoval život Štefánika a výsledkom je kniha Prebijem sa!.

Festival živých sôch si za dva roky existencie získal srdcia desiatok tisíc fanúšikov, ktorí si tieto ľudské diela prichádzajú do Spišskej Novej Vsi pozrieť naživo. Budete medzi nimi tohto roku aj vy?

 

17.05.2019 - 18.05.2019
Malý Horeš, Vinný dvor , Chlmecká 5/9

 

Ak milujete čaro malebného vidieka s jeho charakteristickými sladkými vôňami kvetov a zároveň vás zaujíma sláva a história miestnych vinárov, pozývame vás spoznať lahodné a pestré vína vinárskych rodov v obci Malý Horeš. Zažite XI. jarné otvorenie historických tufových pivníc pod názvom „Vôňa agátu 2019“, jedno z TOP podujatí programu Terra Incognita.

 

Starobylá vinárska obec leží v juhovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny a už po necelej hodine cesty z Košíc môžete nasávať atmosféru horešského vinárstva. Pod rozkvitnutým agátovým hájom sa tiahne sieť až 380 pivníc a iba raz v roku niektoré z nich ukážu návštevníkom.

Budete môcť ochutnať 25 druhov vín, ktoré by ste v obchodných reťazcoch hľadali márne. Deviati vinohradníci budú ponúkať  napr. Furmint, Cuveé červené, Rulandské šedé, Medovec, Rosé  Zweigelt či zaujímavo znejúce víno Chrupka.

 Navyše Vás čaká gastronomická prehliadka miestnych „chuťoviek“. Šikovné gazdinky budú piecť tradičný béleš plnený kapustou alebo tvarohom.  Čakajú na Vás stoly  plné  chutných typických regionálnych jedál. 

 

V programe budú účinkovať  umelci z okolia a Maďarska, vystúpi ženský spevácky zbor z Malého Horeša, folklórna skupina Jahodná, agátovým hájom budú znieť aj operetné árie v podaní Dégnera Lilla i retrohudba od  Nosztalgie. A javisko bude patriť aj mladým talentom z Kráľovského Chlmca.

Tešiť sa teda môžete na bohatú zábavu a príjemné rozhovory  pri poháriku s vinármi.

 

Informácie pre návštevníkov:

„Vôňa agátu“ – Dni otvorených pivníc 2019 (17.5 -18.5 2019)

Piatok, 17. mája 2019, 13.50 h – 21.45 h, Predvečer „ PLNÝ VÝBER“

Miesto: Vinný dvor, Malý Horeš, ul. Chlmecká 5/9

13:50 - Začiatok podujatia: - Registrácia dopredu prihlásených hostí ( kapacita: 40 hostí)

Vstupné: 7 €

Rezervácie a objednávky vín: Géreši Pavol, tel. 090 734 660, e-mail: geresi.pali@gmail.com Varkonda Csaba, tel. 0908 337 542, e-mail: varkonda@post.sk

14:00 - Otvorenie zážitkovej degustácie, privítanie hostí, prezentácia činnosti vinárov v spolku POLYHOS, ktorého hlavným cieľom je zachovanie, zveľaďovanie a zdokonaľovanie vinohradníckej a vinárskej kultúry obce a celého regiónu

14:10 - Degustácia vybraných 14 druhov vín od 3 miestnych vinárov

Pohár dobrého vína sa snúbi s dobrým jedlom, vinári regiónu ponúknu k poháriku chutný syr a maškrtníkom ulahodia tradičným malohorešským kapustovým a tvarohovým koláčom.

Výber vín podľa vinárov: Cuveé biele, , Polyhos, Medovec Lakhegyi, Chrupka Rizling vlašský, Zenit, Zengő, Furmint, Rosé Zweigeltrebe, André, Medina, Zweigeltrebe, Blauburger, Cabernet Sauvignon

15:20 - Koniec degustácie a presun na prehliadku niektorých tufových k pivníc

16:00 - Začiatok programu: „Predvečer pod agátmi medzi pivnicami pod názvom „PLNÝ VÝBER“ Ochutnávka celého sortimentu (20-25 vzoriek) u jednotlivých lokálnych vinárov

Miesto: Pivničný areál, Malý Horeš

Vstupné: 7,-Eur/ osoba, v cene je zahrnutá ochutnávka všetkých úspešných malohorešských vín

Ponuka zastúpených vinárstiev:

Pandy Csaba Ing.: Bíborkadarka, Polyhos, Szabó Gejza: Alibernet+Frankovka modrá, Kunleány Kovács Ladislav: Polyhos, Medovec Lakhegyi, Rizling vlašský, Cuveé biele, Varkonda Csaba: Furmint, Cuveé červené Kovács Vojtech: Bianca, Olaszrizling+Bianca Dócs Alexander : Rulandské šedé, Tramin, Medovec Lakhegyi Géresiová Katarína: Blauburger,Cabernet Sauvignon, Rosé Zweigelt, Medina, Rosé Medina ,Muškát, Ottonel, Furmint

Géresi Pavol: Zengő, Chrupka, Medovec Lakhegyi, Polyhos, Rizling vlašský ,Zweigeltrebe, Frankovka modrá

21:45 - Koniec piatkového programu Malohorešských vinohradníkov

Sobota, 18.5.2019, 12.00 h – 19.00 h „Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc“

Vstupné: 15, Eur

Predpredaj: 12, Eur mobil: 0907 934 660, 0908 337 542

HLAVNÝ PROGRAM:

12:00 - 19:00 – Začiatok a koniec ochutnávky vín v priestoroch medzi pivnicami

13:00 - 19:00 – Bohatý kultúrny program na javisku amfiteátra

Vystúpenia:

13:00 - 13:30 Kisgéresi Borcsák – ženský spevácky zbor z Malého Horeša a Csaronda mužský spevácky zbor z obce Csaroda ( HU)

13:30 - 14:30 Javisko talentov– vystúpenie mladých talentov z CVČ Kráľovský Chlmec

14:30 - 14:45 Slávnostné otvorenie, príhovor hostí

14:45 - 15:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

15:00 - 15:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

15:30 - 16:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

16:00 – 16:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

16:30 - 17:00 Folklórna skupina Užan Sliepkovce (SK)

17:00 - 18:00 Dégner Lilla – operetné vystúpenie (HU)

18:00 - 19:00 Nosztalgia – retrohudba z Kráľovského Chlmca

12:00 - 19:00 Sprievodný program

- Ochutnávka nielen vín, ale aj gastronomických špecialít, šikovné gazdinky predvedú a napečú miestnu špecialitu, domáce béleše

- Zaujímavé vinárske súťaže
- Nezabudnuteľný zážitok v podobe jazdy v tradičnom koči
– Vyhliadkové lety nad Medzibodrožím
- Detský kútik „Staré hračky ožijú“, pre najmenších i dospelých sú pripravené interaktívne hry s ľudovými ručne urobenými hračkami

Kyvadlová autobusová doprava:

Príchody vlakov:

11:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

13:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

Odchod k vlaku:

18:00 h – pivničný areál Malý Horeš – obec Veľký Horeš

Stránky

Odoberať RSS - Podujatie