Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Podujatie

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

21.10.2020 - 24.10.2020
Kasárne/Kulturpark K13, Aupark, Mesto Košice

Miesto realizácie: Kasárne/Kulturpark K13, Aupark, Mesto Košice

Termín podujatia: 21.- 24. október 2020

 

Skutoční, o. z. (žiadateľ) budú na projekte spolupracovať s Unique One Events (UOE). Skutoční si na spoluprácu na Košice Fashion Week & Summit vybrali skúseného, overeného a erudovaného partnera so silným postavením medzi eventovými agentúrami v strednej Európe. UOE vytvára vďaka mnohoročným skúsenostiam projekty podľa svetových konceptov a úspešne ich prenáša do miestneho prostredia. UOE vytvára udalosti, ktoré sú prospešné pre regióny a taktiež majú i silný sociálny vplyv na miestne komunity. UOE bol priekopníkom podujatia Fashion Week v strednej Európe a pod hlavičkou Unique Fashion Week v Košiciach úspešne realizuje Košice Fashion Week od roku 2014. 

 

Dlhodobým poslaním spoločnosti je vzdelávanie a podpora mladých talentov v oblasti kreatívneho priemyslu, ktoré sú kľúčom k lepšej budúcnosti. Podieľa sa na lepšej konkurencieschopnosti kreatívcov na globálnom trhu.

Spoločnosť Unique One Events a jej divízie bola založená v roku 2000 a má bohaté skúsenosti s medzinárodným kreatívnym priemyslom a širokú sieť medzinárodných kontaktov. UO zorganizoval od roku 2011 v rámci svých úspešných projektov Fashion Week v Prahe a Košiciach takmer 350 módnych prehliadok s celkovou návštevnosťou 250.000 a nespočet ďalších exkluzívnych podujatí pre významných klientov. UO je hlavným producentom módnych podujatí v strednej a východnej Európe a spolupracuje s významnými univerzitami, lektormi a ikonami módy.

 

O podujatí a jeho história

Košice Fashion Week naväzuje na úspešný Unique Fashion Week v Prahe. Má za sebou 6 ročnú históriu, čím potvrdzuje status mimoriadne úspešnej obchodnej udalosti v obore kreatívneho priemyslu. V roku 2020 prebehne 7. ročník a bude jedinečnou kombináciou zážitkov z exkluzívnych módnych prehliadok a inovácií v kreatívnych priemysloch. KFW&Summit 2019 vytvoril unikátny koncept podnikania v kreatívnych priemysloch v strednej a východnej Európe. Dáva priestor mladým módnym návrhárom z krajín V4 a to v rámci European Fashion Accelator, ktorý je už niekoľkým rokom podporený Vyšehradským fondom. 

 

Zámer a cieľ podujatia

Košice Fashion Week znamená úspešný módny projekt podľa svetového konceptu Fashion Week na Slovensku a má za sebou 6. ročník. Je stabilným projektom s podporou silných partnerov, ktorý každoročne prináša vlnu tvorivosti a pozitívnej energie. Spolu s mestom Košice a K13 sa im úspešne darí napĺňať ciele, s ktorými do spoločného projektu vstupovali. V rámci KFW prezentujú a rozvíjajú slovenských návrhárov a budujú lokálny kreatívny priemysel. KFW inšpiruje prezentáciou top zahraničnej módy a spoločne s Vyšehradským fondom podporuje mladé europské talenty v rámci jedinečného start-upu European Fashion Accelerator. Košice sa vďaka KFW zaradili medzi svetové metropole, v ktorých je týždeň módy významnou kultúrno-spoločenskou udalosťou. 

 

Ciele a zámery Košice Fashion Week: 

vytvárať tvorivý dialóg medzinárodnej a domácej módnej scény, 

ponúkať profesionálnu platformu na prezentácie všetkých zúčastených strán (mesto Košice, partneri, návrhári, návštevníci, odborná verejnosť), 

dávať efektívny nástroj na podporu lokálnych remesiel a dielní, 

vytvárať stabilné prostredie na rozvoj kreatívneho biznisu na Slovensku, 

podporovať lokálnu ekonomiku a kreatívny cestovný ruch v regióne, 

poskytovať možnosti na nadviazanie obchodných kontaktov, 

zviditeľňovať mesto Košice, návrhárov, značky a partnerov projektu v médiách a na sociálnych sieťach, 

dlhodobo podporovať mladých dizajnérov a študentov stredných a vysokých škôl 

zviditelniť región na medzinárodnej úrovni.

 

Cieľová skupina

Cieľové skupiny sú jednak odborná verejnosť a kreatívci z oblastí ako napr. remeslá v kreatívnych priemysloch (krajčírstvo, brašnárstvo, šperkárstvo, potlač látok atď.), dizajn (produktový, módny, grafický), reklama a marketing, architektúra, video a fotografia, IT a vývojári, vydavateľská činnosť, vizuálne umenie, animácia a VFX (virtuálne efekty), návrhy, tvorba videohier atď. a taktiež i laická verejnosť - návštevníci, online diváci. 

Návštevnosť

Celková predpokladaná návštevnosť v r. 2020: 28.000 

 

Žiadateľ: Skutoční, o.z.

Celkové výdavky: 39 000 €

Schválená výška dotácie: 5 000 €

17.03.2020
areál Letiska Košice

Miesto realizácie: areál Letiska Košice

Termín podujatia: 5. - 6. september 2020

 

Občianske združenie Aeroklub Košice (žiadateľ) sa venuje športovému letectvu a parašutizmu. Aeroklub má sekcie, a to klub motorového lietania, klub bezmotorového lietania a klub paragánov. Ich riadenie zabezpečujú profesionáli s príslušným výcvikom a školeniami. Aeroklub zároveň zabezpečuje aj Letecký výcvik, predaj pohonných hmôt a údržbu lietadiel. 75 členov klubu venuje stovky hodín tréningom a vo výsledku sa zúčastňujú športových súťaží či leteckých dní, na ktorých predvádzajú lietadlá ako aj rôzne akrobatické kúsky doma i v zahraničí. Zároveň sú často účastníkmi rekonštrukcií 2. svetovej vojny po celom Slovensku, kde zobrazujú vzdušné boje pri oslobodzovaní našej krajiny. Aeroklub Košice bol už viackrát účastníkom najvýznamnejšieho leteckého sviatku – SIAF. 

 

Aeroklub Košice plánuje v roku 2020 pripraviť podujatie „Košické letecké dni“ už po štvrtýkrát. Dvakrát bolo toto podujatie organizované za pomoci dotácie Košického samosprávneho kraja. Podujatie sa teší veľkej obľube návštevníkov, ktorých počet každoročne narastá.

 

Účinkujúci a návštevníci sú nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia – najmä Maďarska a Poľska. Hlavný program tohto podujatia pozostáva z leteckych ukážok akrobatických a vojenských lietadiel, vrtuľníkov a z historických bojových ukážok. Sprievodný program podujatia predstavujú rôzne atrakcie pre deti aj dospelých návštevníkov. Na podujatí je zabezpečené občerstvenie vo forme stánkov, oddychové zóny, parkovisko, kyvadlová doprava a tiež zdravotná služba počas celého podujatia.

 

O podujatí a jeho história

Podujatie „Košické letecké dni“ bolo Aeroklubom-om Košice realizované už 3-krát. Dvakrát bolo toto podujatie organizované za pomoci dotácie Košického samosprávneho kraja. Prvý rok navštívilo podujatie cca 7 000 ľudí, druhý rok (2018) to bolo 12 500 ľudí a v roku 2019 to bolo viac ako 20 000 návštevníkov. Účinkujúci v hlavnom programe podujatia boli rôznej národnosti, taktiež návštevnícka účasť bola medzinárodná. Najviac zahraničných návštevníkov bolo z Maďarska a Poľska. Približne polovicu z návštevníkov tvorili rodiny s deťmi. Hlavný program tohto podujatia pozostáva z leteckých ukážok akrobatických a vojenských lietadiel, vrtuľníkov a z historických bojových ukážok. Sprievodný program podujatia predstavujú rôzne atrakcie pre deti ale i dospelých návštevníkov. Na podujatí je zabezpečené občerstvenie vo forme stánkov, oddychové zóny, parkovisko, kyvadlová doprava pre verejnosť či zdravotná služba vykonávaná počas celého podujatia.

Zámer a cieľ podujatia

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť podujatie s medzinárodným presahom a tým zabezpečiť podporu rozvoja cestovného ruchu a zážitkovej turistiky na území Košického samosprávneho kraja Podujatie ponúkne návštevníkom jedinečný zážitok akrobatických zručností pilotov a amatérskych aj profesionálnych letcov, prehliadkou lietadiel či možnosťou rozprávať sa so samotnými letcami. 

Cieľová skupina

Cieľovou skupinou plánovaného podujatie sú najmä rodiny s deťmi a leteckí a vojnoví nadšenci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

 

Návštevnosť

V roku 2020 je predpokladaný počet návštevníkov 25 000.

 

Jedinečnosť a medzinárodný rozmer

„Košické letecké dni“ sú jedným z najväčších podujatí svojho charakteru na Slovensku. V podobnom rozsahu sa najbližšie takéto podujatie koná na Sliači, v Banskobystrickom kraji. Návštevníci z Prešovského a Košického kraja a zahraniční návštevníci, najmä z Maďarska, Poľska a Ukrajiny tak majú bližšiu dostupnosť a lepšiu možnosť zúčastniť sa takéhoto typu medzinárodného leteckého podujatia. „Košické letecké dni“ sú dvojdňovým podujatím, čo znamená, že pre návštevníkov existuje flexibilná možnosť časového prispôsobenia sa návštevy podujatia. Účastníkmi kultúrneho programu podujatia budú aj zahraniční letci s čím je spojená aj predpokladaná medzinárodná návštevnosť tak, ako tomu bolo aj po minulé roky.

 

Žiadateľ: Aeroklub Košice, občianske združenie

Celkové výdavky: 55 555 €

Schválená výška dotácie: 50 000 €

25.09.2020 - 27.09.2020
Košice

Miesto realizácie: Košice centrum

Termín podujatia: 25. - 27. september 2020

 

Biela noc, o.z. (žiadateľ) sa venuje organizovaniu najväčšieho medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc od roku 2010, ako aj iným výstavným projektom, výrobe a produkcii umeleckých diel, organizácii vzdelávacích workshopov a seminárov a rôznych multimediálnych umeleckých projektov. V roku 2020 sa podujmú zorganizovať už 11. ročník festivalu v Košiciach. 

 

O podujatí a jeho história

Biela noc vznikla vďaka projektu EHMK Košice 2013 v roku 2010 a od prvej chvíle sa stala nosným projektom mesta s rekordnou návštevnosťou. Od uplného začiatku bola pod vedením kurátorky Zuzany Pacákovej, ktorá tento koncept doniesla z Paríža a následne sa v r. 2012 osamostatnila a vytvorila OZ s rovnomenným názvom. Z dôvodu výrazného úbytku financií po skončení EHMK sa projekt rozšíril v r. 2015 do Bratislavy, kde získal stabilných partnerov zo súkromného sektora a posilnil svoju medzinárodnú pozíciu. Stal sa tak najväčším kultúrnym podujatím na Slovensku s priemernou ročnou návštevnosťou 260 000 ľudí.

 

Zámer a cieľ podujatia

BN má za cieľ demokratizáciu a popularizáciu súčasného umenia, redefiníciu verejného priestoru, dialóg domácej a zahraničnej scény, interdisciplinárnu spoluprácu, podporu vzniku nových diel, edukatívnu činnosť, rozvoj dobrovoľníctva cez pozíciu kultúrneho mediátora.

 

Cieľová skupina

Špecifikum Bielej noci je, že si našla svojich návštevníkov u širokej i odbornej verejnosti a stala sa najnavštevovanejším festivalom súčasného umenia na Slovensku. Obľúbili si ju všetky vekové kategórie, od detí po tých najstarších.

 

Návštevnosť

Očakávaná návštevnosť v roku 2020 je 60 000 návštevníkov. BN návštevníkov edukuje, buduje ich vzťah k umeniu prostredníctvom zážitku, poukazuje na verejný priestor a architektonické dominanty mesta.

 

Jedinečnosť a medzinárodný rozmer

Biela noc je prestížny parížsky koncept a Slovensko je jediná krajina vo V4, ktorá je súčasťou medzinárodného networku WHITE NIGHT EUROPE. Okrem účasti prestížnych zahraničných umelcov nás teší aj záujem zahraničných médií (napísali o nás The Gardien, BBC, Frame, Designboom, Flash Art International, Fubiz, Elle CZ a iné). Festival je preto atraktívny aj pre zahraničných turistov, ktorí nás každoročne navštevujú predovšetkým z Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Českej repuliky. Rovnako pozorujú aj vysokú návštevnosť domácich turistov z východoslovenského regiónu. Zároveň sa snažia propagovať Slovensko a slovenské umenie v zahraničí, či už počas konferencií v rámci siete In Situ, alebo na iných festivaloch, ktorých sú súčasťou cez nimi vyprodukované diela.

 

Žiadateľ: Biela noc. o.z.

Celkové výdavky: 210 000

Schválená výška dotácie: 50 000

04.10.2020
Košice

Miesto realizácie: Košice

Termín podujatia: 4. október 2020

 

Progress Promotion Košice, s r.o. (žiadateľ) je spoločnosťou špecializujúcou sa na tvorbu a realizáciu vlastných autorských projektov a organizáciu významných medzinárodných podujatí, ktoré sa jednorazovo alebo opakovane konajú na Slovensku, najmä však v regióne Košíc. Od svojho vzniku v roku 1993 sa spoločnosť významnou mierou podieľa na organizácii Medzinárodného maratónu mieru. Svojim rukopisom a aktivitami, v spolupráci s ostatnými zložkami, transformovala toto podujatie na najvýznamnejšie a najmasovejšie športovo spoločenské podujatie na Slovensko, patriace zároveň medzi najprestížnejšie v celej Európe. 

Spoločnosť má viac než 25 ročné skúsenosti s organizáciou športových či kultúrnych podujatí. Popri organizovaní Medzinárodného maratónu mieru sa Progress Promotion podielal na organizácii Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v rokoch 2011 a 2019, Svetovej motocyklovej olympiáde ISDE v roku 2015, Majstrovstiev sveta v polmaratóne v roku 1997, organizácii Majstrovstiev sveta v orientačnom behu juniorov v roku 2012 či Majstrovstiev sveta juniorov v kickboxe v roku 2012.

 

O podujatí a jeho história

Medzinárodný maratón mieru, založený v roku 1924, je dnes najstarším maratónom v Európe a po Bostonskom maratóne druhým najstarším na svete. V rámci Slovenska ide o najmasovejšie športové podujatie a tiež športovo-spoločenské podujatie s najväčšou tradíciou a kontinuitou, keď sa v roku 2020 uskutoční už jeho 97. ročník.

 

Zámer a cieľ podujatia

Medzinárodný maratón mieru, založený v roku 1924, je dnes najstarším maratónom v Európe. V rámci Slovenska ide o najmasovejšie športové podujatie a tiež športovo-spoločenské podujatie s najväčšou tradíciou a kontinuitou, keď sa v roku 2020 uskutoční už jeho 97. ročník. Ciele projektu v oblasti propagácie mesta, regiónu a zvyšovania turizmu sú už roky napĺňané, o čom svedčí obsadenosť ubytovacích kapacít nielen v Košiciach, ale aj v širšom okolí. Spolu s tým je každoročne zaznamenaný rast dopytu po ďalších súvisiacich službách ako je doprava, stravovanie, návšteva múzeí a galérií a podobne. Cieľom projektu je tiež prezentácia regiónu v zahraničí, čo sa darí cez množstvo aktivít a kampaní na trhoch v Európe i mimo nej. Odozvou je škála účastníkov z viac než 60 krajín celého sveta. Medzinárodný maratón mieru je jediným projektom a podujatím v regióne východného Slovenska s priamym televíznym vysielaním na Jednotke RTVS.

Cieľom projektu pre rok 2020 bude udržanie a ďalší rast počtu účastníkov, vytvorenie pestrého programového rámca pre aktívnych športovcov i sprevádzajúce osoby ale tiež snaha o ďalšie posunutie podujatia smerom nahor z pohľadu relevantných svetových renkingov.

 

Cieľová skupina

Medzinárodný maratón mieru prináša, popri špičkových športových výkonoch ozdobených v minulosti štartom olympijských víťazov, svetových rekordérov a ďalších výnimočných športovcov svojej éry, i možnosť zapojenia a vyžitia pre viac ako 14 000 športovcov z celého sveta. Z tohto pohľadu ide aj o najmasovejšie športové podujatie na Slovensku vôbec.

 

Návštevnosť

Aktívny účastníci: 14.000+
Návštevníci sprievodných podujatí: 30.000+
Diváci v uliciach v deň maratónu: 80.000+
Diváci priameho prenosu na Jednotke RTVS: 450.000

 

Jedinečnosť a medzinárodný rozmer

MMM je najstarší európsky maratón a druhý najstarší na svete. V roku 2024 si pripíše na konto svoj 100. ročník. Jeho publicita už dávno prekročila hranice Slovenska, na štarte sa objavuje každoročne vyše 60 krajín a jeho prínos pre mesto a kraj je nespochybniteľný či už z ekonomického hľadiska alebo z pohľadu budovania dobrého imidžu mesta a kraja.

 

Žiadateľ: Progress Promotion Košice, s.r.o.

Celkové výdavky: 265 000 €

Schválená výška dotácie: 25 000

16.10.2020 - 18.10.2020
obec Margecany - Obchodná ulica, Školská ulica

Obec Margecany predstavuje významnú obec v okrese Gelnica v Košickom kraji. Má dôležitú polohu na železničnej trati č. 180 Košice - Žilina - Bratislava, ku ktorej sa pripája železničná trať č. 170 (tzv. stredoslovenská magistrála) Zvolen - Margecany. Obec Margecany patrí medzi významné obce okresu Gelnica najmä z hľadiska rozvinutej infraštruktúry, podnikateľských a kultúrnych aktivít, cestovného ruchu a kvality života. V obci sa pravidelné konajú kultúrne a športové podujatia regionálneho charakteru a počet návštevníkov v roku 2019 presiahol 19 000.

Obec Margecany má bohatú skúsenosť s realizáciou rôznych projektov, medzi ktoré patria: Bezpečné in-line korčuľovanie, Cyklistika a turistika v Roľovej Hute, Roľová Huta on-line hodinovka, Obnova kultúrno technickej pamiatky - Margecianskeho tunela, Vyčistenie Ružínskej priehrady od znečistenia – naplavených plastov a znečistenia z domového odpadu, Margeciansky tunel, otvorená galéria, Rekonštrukcia miestnej komunikácie na ulici Železničná, Rekonštrukcia plochy zhromaždiska pri pamätníku padlých, Rekonštrukcia denného stacionára pre seniorov, Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok.

Obec Margecany v minulosti realizovala okrem uvedeného aj ďalšie veľké projekty napr.: - Regenerácia sídla Margecany, Rozšírenie kamerového systému a Výstavbu zberného dvora.

O podujatí a jeho histórii: 

 

Zámery a ciele podujatia:

Margecianske fajnoty sú už tradičným podujatím. V roku 2020 sa budú konať ,,Margecianske fajnoty" desiaty krát za sebou, čiže bude konaný jubilejný desiaty ročník. Cieľom jubilejného podujatia bude prezentovať návštevníkom tradičnú slovenskú gastronómiu s dôrazom na gastronómiu Spiša a okolia, zahraničnú tradičnú gastronómiu v spolupráci s pozvanými súbormi jednotlivých štátov. Podmienkou účasti účinkujúcich bude, že všetky tradičné špeciality musia byť pripravované pred očami návštevníkov technologickým postupom tak, ako ich pripravovali ich predkovia. 

Celé podujatie je podfarbené autentickosťou, ktorá je charakteristická pre daný región, t.j. personál príslušnej regionálnej kuchyne pripravuje tradičné jedlá podľa starých receptúr, na tradičných peciach, s pôvodným náčiním, v dobových krojoch. Je to akési nazretie do života našich predkov – obyčajných ľudí, ako žili, ako pracovali a ako sa zabávali pred mnohými desiatkami, možno aj stovkami rokov. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia bude prezentácia tradičných regionálnych remesiel zameraných na rezbárstvo a prácu s drevom, prácu s kožou, kovom, látkou, rôznych druhov ručných prác a pod., ktoré budú odprezentované v „Uličke remesiel“.

Pre skupinu návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o ekológiu cestovania bude pripravený E salón v ktorom budú vystavené elektromobily, hybridy a plugin hybridy. 

 

Cieľová skupina:
Hlavnou cieľovou skupinou sú návštevníci podujatia (cca 10000 návštevníkov denne v závislosti od počasia), ktorí majú možnosť reálne vidieť prípravu tradičných jedál, ochutnať ich a v prípade záujmu požiadať o recept alebo priamo si prípravu jedla vyskúšať. Ďalej môžu ochutnať tradičné zahraničné jedlá, ktoré budú prezentovať zahraničné súbory, taktiež budú mať možnosť v uličke remesiel spoznať a vyskúšať si tradičné remeslá. 

 

Návštevnosť:

Organizátori v roku 2020 očakávajú návštevnosť podujatia 20 000 ľudí - široká verejnosť regiónov Spiš, Šariš, Abov, Zemplín a Gemer a z ostatných regiónov Slovenska. Taktiež sa na podujatí zúčastňujú aj zahraniční návštevníci z pozvaných krajín. 

 

Nadnárodný charakter podujatia:

Vďaka účasti zahraničných účastníkov, podujatie už v roku 2017 presiahlo regionálny charakter a stalo sa medzinárodným podujatím, ktoré výrazne prispelo k rozvoju cezhraničných a medzinárodných partnerstiev. Každoročné zvyšovanie počtu zahraničných kuchýň - 2017 - 4 kuchyne, 2018 - 6 kuchýň, 2019 - 10 zahraničných kuchýň. 

 

Žiadateľ: Obec Margecany

Celkové oprávnené výdavky:  11 150 €

Výška podpory: 8 000 €

12.10.2019
Tokaj

Začiatok októbra (12.10.2019) bude patriť športu a vínu, a to konkrétne behu, cyklistike a Tokaju.

Zaujímavé športové podujatie, Tour de Tokaj, otestuje pevnú vôľu všetkých milovníkov športu a dobrého vína. Vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, no tentokrát sa stane miestom bežeckých a cyklistických pretekov. Je to jedinečná príležitosť, ako spoznať túto destináciu a jej nádherné vinice so zvýšeným tepom.

 

 

Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Tour de Tokaj je určený pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Na preteky sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na vek či pohlavie. Svoje sily si športovci zmerajú vo viacerých súťažných disciplínach, ktoré sa líšia dĺžkou trate (5/10 kilometrov). Je už len na vás, či sa cítite doma viac v bežeckých topánkach alebo v sedle bicykla. Tí najmenší si svoju kondíciu a túžbu po víťazstve môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej dráhe.

Nájdite v sebe odvahu a prihláste sa na jedinečné preteky naprieč vinicami Tokaja! Zelený ani žltý dres síce nezískate, no najlepšie víno od slovenských vinárov môže byť ešte lepšou motiváciou.

Okrem samotných pretekov bude pre návštevníkov pripravený cyklo výlet so sprievodcov, ochutnávky vína či ďalší sprievodný program. Nudiť sa rozhodne nebudete. Tour de Tokaj môže byť jesennou skúškou vašej kondície. Zlaté tokajské medaily sú pripravené, a čo vy?

 

 
Kampaň:
Tour de Tokaj
07.09.2019 - 08.09.2019
Letisko Košice

 

Opäť po roku prichádza do Košíc podujatie, ktoré kombinuje vzrušujúci zážitok a trvalý záklon hlavy. Milovníci letectva a lietadiel si prídu na svoje už druhý septembrový víkend, keď sa areál Letiska Košice, Múzeum letectva v Košiciach a Aeroklub Košice stanú dejiskom najväčšieho leteckého dňa v celom Košickom kraji. Na všetkých čaká program plný zaujímavých leteckých ukážok doplnený o hudobné a tanečné vystúpenia, množstvo atrakcií, súťaží a možnosť zblízka sledovať prílety a odlety dopravných lietadiel. Košický letecký deň sa mení na Košické letecké dni, a tak vám musí byť jasné, že podujatie potvrá dlhšie, ako len jeden deň.

Tak sa pohodlne usaďte, zapnite si bezpečnostné pásy a pripravte sa na prelet úžasným víkendom!

 

 

“Zaleťte” si na Letecké dni do Košíc, kde môžete v priebehu dvoch dní obdivovať lietajúce stroje rokov minulých, ale aj moderné lietadlá a stíhačky. Dychberúce akrobatické predstavenia budú na programe počas celého dňa, keď sa na oblohe ukážu tí najlepší z najlepších. Slovenskí, maďarskí, poľskí a českí piloti predvedú svoje najzaujímavejšie čísla.

Na Košických leteckých dňoch si každý nájde to svoje. Nemusíte milovať lietanie, aby ste si tento deň užili. Množstvo skvelých atrakcií a zaujímavé ukážky zložiek Ministerstva obrany Slovenskej republiky vás určite zaujmú. Tých odvážnejších, samozrejme, čakajú aj vyhliadkové lety či krátky vzlet balónom.

Pripravte sa, odlietame 7. a 8. septembra.

 

Predaj vstupeniek spustený !

 

 

Kampaň:
Košické letecké dni
03.08.2019
Krásnohorské podhradie

Vitajte v časoch rytierov! Keď prídete prvú augustovú sobotu do Krásnohorského Podhradia, ako by ste nasadli do stroja času. Už po 14. raz vás pod majestátnym hradom Krásna Hôrka prenesú do stredoveku Krásnohorské hradné hry a vystúpenia známych šermiarskych skupín.

 

 

 

Tento historický festival sa môže pochváliť najväčším počtom rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov i sokoliarov. Medzi 250 účinkujúcimi bude dokonca aj šašo. Krásnohorské hradné hry sú jediným podujatím, ktoré sa koná pod hradom Krásna Hôrka, obľúbenou národnou kultúrnou pamiatkou na Gemeri.

Medzi najvyhľadávanejšie (najmä detskými návštevníkmi) body programu každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov.

 

 

Hlavným ťahákom tohoročných Krásnohorských hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka. V poslednom období sa Štvanci sústreďujú najmä na jazdecké predstavenia. Predvádzajú dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie – vojenské jazdy. Ich umenie ste mohli vidieť už v niekoľkých historických filmoch.

Krásnohorské hradné hry sú zážitkovou exkurziou do minulosti plnej rytierskych súbojov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Nenechajte sa presviedčať a jednoducho príďte. Neoľutujete!

 

 

 

 

Program Krásnohorských Hradných Hier:

 

06.05.2019
Spišská Nová Ves, Michalovce

Počas dvoch dní sa v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach stretlo spolu 450 študentov, ktorí mali možnosť diskutovať s filmovou teoretičkou Katarínou Mišíkovou z Filmovej a televíznej fakulty VŠMU na tému mediálnej manipulácie. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci edukačno-edičného projektu Obrazy (proti) extrémizmu, ktorý je určený všetkým typom stredných škôl. „Tento projekt vznikal od roku 2016 z našej občianskej frustrácie v súvislosti z čoraz viac rastúceho extrémizmu v slovenskej spoločnosti a keďže sme s kolegyňami filmové teoretičky a nie političky či občianske aktivistky, hľadali sme cestu ako prostredníctvom filmu šíriť osvetu v rôznych témach, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou a intoleranciou,“ vysvetľuje nápad Mišíková.

Myšlienkou filmového vzdelávania stredoškolákov sa nadchol aj Košický samosprávny kraj spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Obrazy (proti) extrémizmu priniesli stredoškolákom v spolupráci s Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest. „Art Film Fest je skvelou oslavou začiatku leta. Aj preto sme radi, že sa nám darí toto jedinečné podujatie šíriť aj do iných regiónov nášho kraja. Zároveň nás teší, že festival drží krok s dobou a nastoľuje aktuálne témy, akou je aj téma mediálnej manipulácie. Považujem za dôležité podnecovať u mladých kritické myslenie, naučiť ich rozlišovať pravdivé zdroje od manipulatívnych, a tak vychovávať múdru generáciu, ktorá sa nenechá opiť rožkom,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka. Stredoškoláci videli príklady mediálnej manipulácie prostredníctvom dvoch dokumentárnych filmov - Lož má krátke vlny a Taká malá propaganda. „ Vyberali sme pre nich zo šiestich zaujímavých tém ako napr. holokaust, genocída a zločiny proti ľudskosti, totalita - diktatúra - politická moc, alebo nacionalizmus a som rada, že prezentácia „Mediálna manipulácia“ nakoniec študentov zaujala,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Prvý premietaný film, ktorý študenti v kinosálach hodnotili, bol fiktívny príbeh konformistu Jozefa Haťapku, o ktorom nepravdivo referuje rozhlasový hlásateľ na krátkych rozhlasových vlnách BBC. Druhý dokument je výpoveďou bývalého redaktora Jozef B., ktorý sa podieľal na vytváraní pozitívneho obrazu Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko pred parlamentnými voľbami roku 1998 a zosmiešňovaní predstaviteľov opozície. Študent Filip získava informácie najmä z internetu, knižiek a tvrdí, že väčšinou si robieva vlastný názor. Tieto filmy boli podľa neho dobre spracované, ukázali, ako dokážu média ovplyvniť naše vnímanie. Peter súhlasí s výrokom z jedného z dokumentov, že stokrát opakovaná lož sa stáva v televízii pravdou. Dodáva však, že on sám dokáže mediálnu manipuláciu celkom dobre vycítiť a vníma ju, žiaľ, čoraz častejšie. Vzdelávací program obsahuje spolu až 16 filmov, 8 starých dokumentárnych filmov a osem študentských dokumentov, z ktorých vzniklo dvoj-DVD spolu s manuálom pre učiteľov, ako rozoberať jednotlivé citlivé a zložité spoločenské témy. DVD s manuálom pre učiteľov plánujú autori projektu distribuovať postupne jednotlivým školám. „ Myslím si, že je veľmi potrebné o takýchto témach hovoriť hlavne s mládežou pre ich ďalšie smerovanie a posilnenie ich kritického myslenia. Prostredníctvom týchto zverejnených DVD môžeme žiakom lepšie vysvetliť, ako ich môže medializácia ovplyvniť v živote,“ myslí si Ing. Anna Petrovičová zo SOŠ Markušovská cesta, Spišská Nová Ves.

Stránky

Odoberať RSS - Podujatie