Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Hájske vodopády

Hájsky potok nesie od prameňa pri Hačavskom sedle až po vstup do Hájskej doliny názov Hlboký potok. Ide však o jeden a ten istý tok, ktorého dĺžka je 12 kilometrov až nakoniec skoční ako prítok riečky Turňa.

Obľúbený je najmä pre deväť vodopádov, z ktorých najvyšší má až sedem metrov. Najvhodnejší čas návštevy je jar, kedy je potok rozvodnený, ale svoje čaro má aj počas tuhej zimy, keď zmrzne. Každoročne však možno počas leta sledovať úbytok vody v toku, v danom čase nemajú vodopády taký pôvab ako v iné ročné obdobia.

K vodopádom sa viaže aj niekoľko povestí. Podľa jednej žila pri vodopáde bosorka so zvláštnou záľubou. Ak niekto prechádzal dolinou v noci, chytila ho a nepustila ďalej, až kým jej nepobozkal zadok. Podľa inej povesti pri najhornejšom z vodopádov bola jaskyňa, ktorá viedla až do pekla. Tadiaľ vychádzal na svet čert a v starších turistických príručkách a inej miestopisnej literatúre sa najvyššie položený most nazýva Čertov most. Toto miesto je naozaj impozantné, jeho bralá sú vysoké až 100 metrov a práve pod mostom sa nachádza najvyšší z vodopádov. O týchto povestiach sa zmieňuje aj v beletristicky spracovaných starých príbehoch z Hačavy Hačavská škola života a Znak čertovho kopyta, o doline sa píše aj v príbehu České móresy.

Turistická prístupnosť

Dolinou stúpa cesta pre autá z Hája až do Hačavy. Do Hája sa dostanete odbočkou z obce Turňa nad Bodvou, ktorá sa nachádza na ceste I. triedy č. 50 z Košíc v smere na Rožňavu.

Z Hája do Hačavy priamo cez dolinu prechádza žltá turistická značka. Stále miestne stúpa. Po prvé vodopády je to cca 30 minút, k poslednému pod Čertovým mostom asi hodina chôdze, do Hačavy asi 1 hodina a 20 až 30 minút. Tieto časy vnímajte orientačne, pri vodopádoch určite pobudnete dlhšie.

Cestou cez dolinu uvidíte na dvoch miestach smerovky s označením Hájske vodopády. Pokiaľ idete autom, pri prvej je zákaz zastavenia a polícia si rešpekt k dopravnej značke rada overuje najmä cez víkendy. Pri druhej smerovej šípke je cesta rozšírená s možnosťou zaparkovať. Ak sa chcete vrátiť pozrieť si prvý z vodopádov, je to asi 10 min nadol. Vodopády pri druhej zastávke sú však vyššie, impozantnejšie. Naviac, ak odtiaľ pôjdete pešo proti prúdu potoka, po niekoľko sto metroch uvidíte ďalšie pekné vodopády.

Oplatí sa zastaviť aj pri Čertovom moste (aj tu je miesto pre odstavenie auta) a úzkou cestičkou zísť pod most hlboko do kaňonu, kde sa nachádza najvyšší z vodopádov.

Pokiaľ idete z Hája, nezabudnite sa tam zastaviť a pozrieť si „Filmového anjela“, pri navštívení Hačavy odporúčame Jelení vrch.

Hájskou dolinou vedie aj červeno značená cyklistická trasa.

Slavomír Szabó

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 23 ľudí