Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Folkór živia aj na Gemeri

Folklórny súbor Gemer je na scéne už pekných pár rôčkov. Konkrétne, začal písať už piatu desaťročnicu svojej existencie, pod ktorú sa podpisujú 35 čiperní tanečníci ale aj hudobníci a speváci z Dobšinej a okolia.

Súbor vznikol v roku 1975 pri Okresnom osvetovom stredisku v Rožňave, so sídlom v Dobšinej. Vedúcej taktovky sa ujali Dušan Tokarčík a Ján Krišťák starší, o choreografiu sa starali Ondrej Šimún a Ľudovít Šmelko.

 

 

Už od čias počiatkov sa súbor zameriava na hornogemerský folklór, no v jeho repertoári nájdu zastúpenie aj iné regióny – Spiš, Zemplín i Horehronie. Medzi tanečníkmi boli v súbore od začiatku chlapci a dievčatá z celej Slanskej doliny – z Rejdovej, Vlachova, Dobšinej, Vlachova či Gemerskej Polomy a podobné to bolo aj medzi spevákmi.

 

Za tie desiatky rokov sa v súbore premleli stovky účinkujúcich, mužská spevácka skupina v rámci FS Gemer vznikla v roku 1986 a o rok neskôr bola na svete aj ženská skupina. S rokom 1986 sa spája ešte jeden dôležitý míľnik – vznik detskej odrody – DFS Gemerčatá, ktorý založili manželia Husárovci. V detskom súbore sa vystriedalo približne 350 detí.

Viac sa o súbore môžete dozvedieť aj na ich oficiálnej stránke www.fsgemer.sk alebo na ich Facebookovom profile https://goo.gl/AizNyt.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.