Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Dreveník

Zoznam svetového dedičstva UNESCO v Košickom samosprávnom kraji zahŕňa Kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej, Kostol Ducha Svätého v Žehre, jaskyne Slovenského krasu a Spišský hrad s okolím. Práve v bezprostrednom okolí Spišského hradu sa nachádza významná lokalita Dreveník, ktorá najmä vďaka svojim skalným vežiam patrí medzi atraktívne výletné miesta.

Pohľad geológa

Národná prírodná rezervácia Dreveník sa nachádza na stolovej hore rovnakého mena s nadmorskou výškou 609 metrov. Z geologického hľadiska ide o travertínovú kopu. Travertín je forma vápenca, ktorá vzniká zrážaním naplavenín minerálnych a prevažne termálnych prameňov. Blízkosť stále aktívnych prameňov tohto druhu na blízkej lokalite Sivá brada takúto činnosť v tejto oblasti Potvrdzuje. Dreveník je najväčšou travertínovou kopou na Slovensku.

Vďaka bohatej erozívnej činnosti je pre Dreveník charakteristická rozmanitosťou tvarov, medzi ktorými vynikajú kamenné veže a hlboké údolie, vnárajúce sa do zdanlivej roviny. Na rovnakom základe tu vzniklo aj viacero jaskýň, z ktorých sú najznámejšie Ľadová jaskyňa, Hlboká priepasť, Veľká jaskyňa, Pleky, Medúzová jaskyňa, Šikmá jaskyňa, Esovitá jaskyňa a jaskyňa Pod lipou. Jaskyne nie sú turisticky prístupné.

Hrúbka travertínov dosahuje až 100 metrov, pričom povrchové kamenné útvary sa nachádzajú najmä na okrajoch kopy. Stred tvorí plošina, ktorá vznikla koncom treťohôr spojením niekoľkých travertínových kôp.

Dreveník predovšetkým ponúka priestor na nenáročnú túru po mimoriadne krásnych miestach. Bez výraznejšieho prevýšenia sa človek dostáva k úžasným výhľadom na Branisko a Levočské vrchy, Spišský hrad, Katedrálu sv. Martina Spišskej Kapituly i známy kostolík v Žehre.

Zaujmú najmä skalné veže v častiach nazývaných Kamenný raj a peklo. Svoje čaro má aj prechádzka uprostred travertínovej kopy po planine s bohatou teplomilnou vegetáciou.

Turisti, ktorí sa chcú i voľačomu podučiť, si môžu prejsť náučný chodník Sivá Brada – Dreveník s dĺžkou 14,5 km.
Na Dreveník vedie žltá turistická značka zo Spišského Podhradia do Žehry (a opačne).

Slavo Szabó

Príloha:
Región navštívilo 6 ľudí