Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Zemplín

Kedysi hrdé sídlo, ktoré dalo pomenovanie celému regiónu, je dnes malou dedinkou so 400 obyvateľmi. Napriek tomu sa však obec Zemplín oplatí navštíviť. V opravenom župnom dome sa chystá obecné múzeum, v ktorom určite nájdu miesto aj artefakty z dávneho osídlenia tohto priestoru (je doložené archeologickým výskumom, že tu ľudia žili už v 8. - 9. storočí n.l.).
V obci stoja dva kostoly - kalvínsky s gotickými základmi, ku ktporému dostavali vežu až v poslednej tretine 19. storočia a gréckokatolícky, ktorý postavili v r. 1804. Obe stavby stoja na mieste, kde pravdepodobne kedysi stál gotický hrad, sídlo zástupcu vtedajšieho župana (comes). Od roku 1299 až do rkou 1754 sa v Zemplíne konali župné snemy, v posledných 150 rokoch práve v župnom dome. V 17. storočí totiž hrad vyhorel a už ho nikto neopravoval. Nesúviselo to s peniazmi, tých mali pravdepodobne majitelia hradu dosť, ale skôr s módou, ktorá sa rozmáhala - šľachta opúšťala studené kamenné hrady a dávala si stavať kaštiele a zámky. V roku 1803 skazu dokončil ďalší oheň, ktorý zachvátil aj obec. Z celej slávnej éry zostali iba výročné trhy.
Okolo obce je 20 ha vinohradov s kvalitnými štepmi a tak z tejto peknej, ale bokom od veľkých ciest stojacej obce môžete odísť s chutným tekutým suvenírom.

Príloha:
Región navštívilo 0 ľudí