Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Rožňava - centrum baníctva na Gemeri

Centrom Gemera, ktoré leží na úpätí Volovských vrchov je mesto Rožňava. Prvýkrát sa mesto Rožňava spomína v darovacej listine kráľa Ondreja III. z roku 1291. Názov mesta je odvodený od veľmi výnosnej bane Rosnoubana či Rosenau. Už z toho je zrejmé, že Rožňava bola centrom baníctva. V jej okolí sa ťažilo najprv zlato a striebro, neskôr meď a železná ruda. Vďaka bohatým náleziskám stúpal aj význam mesta, čo sa prejavilo aj na jeho architektúre.

Najstaršia známa budova je dnešná biskupská katedrála, postavená na začiatku 14. storočia, výrazne prebudovaná v 16. storočí. V strede štvorcového námestia zaujme výrazná strážna veža, ktorá bola postavená v polovici 17. storočia na ruinách starej radnice. V jej blízkosti stojí barokový jezuitský kostol. Svojou masívnosťou zaujme aj evanjelický kostol, postavený na sklonku 18. storočia.
Azda najvýznamnejšou udalosťou, ktorá sa v meste odohrala, bola detronizácia Habsburgovcov, ktorú na prelome rokov 1706 a 1707 vyhlásil krajisnký snem, zvolaný Františkom II. Rákocim.
V 18. storočí po úpadku banskej činnosti zmenil sa aj charakter mesta, ktoré sa stalo významným centrom obchodu, ale aj vzdelanosti.
Rožňava je na prvý pohľad nenápadná, ale navštíviť ju sa oplatí. Množstvo zachovaných architektonických pamiatok, v ktorých sa skrývajú vzácne umelecké diela je prekvapujúce. Navyše je tu aj Banícke múzeum, v ktorom získa návštevník prehľad o histórii mesta a jeho okolia, ale aj mnoho technických poznatkov, viažúcich sa k baníctvu.

Príloha:
Galéria:
Región navštívilo 0 ľudí