Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kluknava

Obec Kluknava leží bokom od hlavnej cesty v okrese Gelnica, približne v strede medzi Margecanmi a Krompachmi. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Hornád, vďaka ktorej má obec aj meno.
Najstaršia zmienka o Kluknave pochádza z r. 1304.

V neďalekej Richnave stál asi od polovice 14. storočia strážny hrad. V r. 1442 patril bratríkom, v r. 1462 hrad dobil späť Matej Korvín. Potom ho do daru dostal Ján Zápoľský. V roku 1528 sa stal majetkom Thurzovcov. Hrad potom pravdepodobne stratil na význame, už začiatkom 17. storočia sa spomína ako spustnutý. A dielo skazy dokonali csákyovci, ktorí si v Kluknave v 18. storočí postavili kaštieľ - stavebný materiál získali z richnavského hradu.
Žiaľ, dnes mielen že sa nezachoval hrad so zvláštnou históriou, aj kluknavský kaštieľ je v dezolátnom stave. V súčasnosti sa rozbieha rekonštrukcia kaštieľa, nie je však zrejmé, ako dlho bude trvať.

Oveľa väčšou atrakciou Kluknavy je drevený most cez Hornád, ktorý spája Kluknavu s osadou Štefánska Huta. Je to technická pamiatka z roku 1832.
V Štefanskej Hute môžete objaviť aj zrúcaninu prvej továrne v Európe, ktorá na výrobu medi používala elektrolýzu. Bola postavená v rokoch 1845 - 1848, žiaľ, dnes už z nej existujú iba fragmenty.
Pri návšteve Kluknavy si pozrite aj barokovú kaplnku sv. Jána Nepomuckého z 2. pol 18. storočia.
Pri vychádzke do okolia Kluknavy navštívte kaplnku sv. Anny, postavenú v r. 1632, ktorá je dodnes miestom odpustových slávností.

Telefón: 
053 4473232
Email: 
obec@kluknava.sk
Príloha:
Galéria:
Región navštívilo 0 ľudí