Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Čo im hrdlo ráči - DFS Haviarik

Rožňava

Jedným z hlavných nosičov uchovávania ľudových tradícií a zvykov na našom území sú hudobné a folklórne súbory. Mladí ľudia prezliekajúci sa z trendového moderného oblečenia a džínsov do ľudového kroja – to je obraz, v ktorom badať nádherné spojenie. Spojenie minulosti s prítomnosťou, bez nevyhnutého odmietania všetkého moderného.

V Rožňave pôsobí Detský folklórny súbor (DFS) Haviarik. Pôvodne vznikol ešte v roku 1987, no odchodom vedúceho súboru do Slavošoviec bola činnosť súboru skoro na celé desaťročie prerušená. Koncom 20. storočia sa ale, z iniciatívy riaditeľa Mestského kultúrneho centra Štefana Geržu a členov FS Haviar Ivana Nemčoka a Patrície Bányasovej, činnosť rožňavského detského folklórneho súboru obnovila.

 dfs-haviarik-vyrocie-22.11.204-05_3.jpg
 

Zo začiatku spievalo v Haviariku 15 až 20 detí, už v roku 2004 ich ale bolo omnoho viac. „V meste nejestvoval žiaden súbor, ktorý by sa venoval deťom. Keďže mám k ľudovému umeniu blízko, rozhodol som sa jeden založiť. Mnohí sa na moju myšlienku dívali s pesimizmom. Najprv v ňom pracovalo 15 detí. Prelom nastal po piatich rokoch. Na nábor prišlo 60 detí, ktoré sme rozdelili podľa veku do niekoľkých skupín. Zastávam filozofiu, že v súbore môže byť každý, kto má záujem o folklór,“ povedal pre denník Korzár vedúci súboru Ivan Nemčok.

 

Záujem vyšiel aj zo strany rodičov malých folkloristov. Aj tí mali chuť do spevu či tanca, niektorí mali s pôsobením v súbore živé skúsenosti, iní to jednoducho chceli vyskúšať. Takto popri Haviariku vznikol  v roku 2010 Folklórny súbor Dubina, združujúci folkloristov od adolescentného až po seniorský vek.

dfs-haviarik-vyrocie-22.11.204-06_0.jpgdfs-haviarik-vyrocie-22.11.204-18_0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

„Malým aj veľkým tanečníkom počas skúšok vysvetľujem, že záleží na tom, ako tancujú, aby to bolo technicky dobré. Ešte dôležitejšie však je, aby návštevníkom počas vystúpenia rozdávali pozitívnu energiu,“ doplnil pre Korzár I. Nemčok.

dfs-haviarik-vyrocie-22.11.204-13_0.jpg

Zdroje:

www.fshaviarik.sk
gemer.korzar.sme.sk/c/7572645/folkloristi-z-roznavy-oslavovali-narodeniny.html#ixzz4WfdYtMx2

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.