Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Choňkovce a víno

Obec sa nachádza v severovýchodnej časti Potiskej nížiny v okrese Sobrance v Košickom samosprávnom kraji. Choňkovce sú vzdialené 8 km od okresného mesta Sobrance a 90 km od krajského mesta Košice.
Prvá hodnoverná písomná zmienka o tejto poľnohospodárskej obci pochádza z roku 1409, kedy patrila k Tibavskému panstvu.
Na návrší Hradzisko v nadmorskej výške 330 metrov na skalnatom hrebeni Borola asi 3 kilometre severovýchodným smerom od obce sa nachádzajú zvyšky vežovitého hrádku. Bol pravdepodobne postavený v druhej polovici 14. storočia ako náhrada za zaniknutý hrad v Podhorodi. Z pamiatkovo chránených objektov sa v Choňkovciach nachádza klasicistický gréckokatolícky chrám Presvätej Bohorodičky Panny Márie z druhej polovice 19. storočia.

Poľnohospodárske družstvo Vinohrady Choňkovce v súčasnosti obhospodaruje 75 hektárov viníc.
Tieto sa nachádzajú v katastroch obcí Choňkovce, Koňuš, Horňa a Hlivištia. Okrem toho družstvo pestuje na 28 hektároch čierne ríbezle. K miestnym odrodám viniča patrí müller thurgau, veltín zelený, rulandské biele, frankovka modrá, rulandské modré, cabernet sauvignon, rizling rínsky, rizling vlašský, dievčie hrozno, muškát ottonel, chardonnay, tramín červený a ako miestna špecialita odeský muškát.
Vinársky závod na spracovanie hrozna sa v obci nenachádza, družstvo spracúva úrodu v Moldave nad Bodvou. K Choňkovciam patrí aj rozsiahla podzemná vínna pivnica. V plánoch družstva i obce je jej rekonštrukcia tak, aby mohla poskytovať priestory pre archív vín a ich degustáciu v záujme zvýšenia turistického ruchu.

Telefón: 
056 / 652 25 10
Email: 
ouchonkovce@minet.sk
Príloha:
Galéria:
Región navštívilo 4 ľudí