Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Chlebom a vínom alebo Trebišovské dožinky

18.8. 2018, 12:00
Trebišov,

Na konci žatvy kedysi automaticky nasledovali oslavy, ktoré poznáme pod názvom dožinky. Z najkrajších klasov obilia sa plietli vence a blízki príbuzní sa stretli pri veľkej hostine. Roky však plynuli a tradícia dožinkových slávností sa u nás sčasti vytratila. Rozhodne to však nebude platiť 18. augusta v Trebišove na obľúbenom festivale Chlebom a vínom. Podujatie sa začne na pravé poludnie svätou omšou v Gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky v Trebišove, po ktorej bude nasledovať dožinkový sprievod mestom.

V areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove je pripravený hlavný program plný rôznych atrakcií, pri ktorých si môžete zaspomínať aj na to, ako ste dožinky oslavovali vy, alebo vaši starí rodičia. Krátko popoludní sa bude mlátiť obilie, mlieť zrno, pripravovať cesto na chlieb a piecť voňavý bochník. Z oblasti tradičnej gastronómie na vás čaká varenie slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a množstvo ďalších dobrôt. Na svoje si prídu aj milovníci vína, ktorí si budú môcť pozrieť premenu hrozna na obľúbený alkoholický nápoj a chýbať nebude ani degustácia zlatého moku.

Od 13tej hodiny sa začnú prehliadky Barokovo – klasicistického kaštieľa, nížinného vodného hradu Parič a mauzólea grófa Júliusa Andrássyho za zvýhodnené vstupné – 3 eurá. O hodinu neskôr odštartuje dožinkové pásmo v podaní divadelníkov G Trebišov a folklórnych skupín Trebišovská Orgonina, Doľinka z Veľkých Ozoroviec a Dubiny z Dargova. Neskôr sa k nim pridá známa šermiarsko – divadelná spoločnosť Via Cassa z Košíc s predstavením o svätom Jurajovi, svätej Alžbete a svätom Mikulášovi. V rovnakom čase sa však budete môcť zúčastniť aj na rôznorodých aktivitách v parku. Možno vás zaujme prezentácia historických motoriek a traktorov, na ktorých sa budete môcť aj povoziť. Ak ste kreatívni a máte šikovné ruky, rozhodne vyskúšajte tvorivé dielne, kde si môžete vyrobiť vlastný suvenír. Skúsení drevorezbári vám predvedú vyrezávanie z dreva, budete môcť nahliadnuť do kováčskej dielne alebo sa priučiť ako sa múti maslo.

Organizátori nezabudli ani na najmenších, ktorí budú mať o zábavu postarané po celý čas. Pre deti je pripravená Krajina Haliganda, hudobný kútik s netradičnými aj tradičnými nástrojmi, bábky, hra na divadlo, divadelné vystúpenia, pohybové a kreatívne dielne, mini ZOO, rôzne súťaže a iné prekvapenia. Azda najviac atraktívny bude podvečerný a večerný program, ktorý začne o 17-tej bubnovou show Batida. Po nej vystúpi talentovaný hudobník BuranoWski. Deti sa budú môcť počas jeho koncertu pridať k muškám Svetluškám a rozžiariť na pódiu malé lampášiky. Po zotmení bude v trebišovskom mestskom parku nachystaný workshop vizuálneho umenia, takzvaný videomapping, soundart a site-specific inštalácie. Tak neváhajte a v sobotu 18. augusta príďte do Trebišova aj s celou rodinou.

 

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.