Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

AGÁT, BÉLEŠ A POLYHOS

Ani sme sa nenazdali, je tu máj – lásky čas, s ním aj krajšie počasie a túžba vyjsť si niekam von do prírody. Už o dva týždne (19.-20. mája 2017) sa uskutoční v poradí tretie TOP podujatie Terra Incognita – Vôňa agátu v tufových pivniciach agátového hája vo vinárskej dedinke Malý Horeš.

bb_va.jpg

Obec Malý Horeš sa nachádza 84 km, asi 1,5 h autom, juhovýchodne od Košíc na dolnom Zemplíne v subregióne Medzibodrožie. Ak sa vyberiete do Malého Horeša autobusom, cesta vedie cez Trebišov, kde je nutné prestúpiť, trasa má 108 km a cesta trvá asi 2,5 h. Vlakom sa do Malého Horeša, žiaľ, nedostaneme, priame vlakové spojenie však vedie do susednej dedinky – Veľký Horeš, trasa má dĺžku 81 km, cesta trvá takmer 1,5 h a lístok pre jednu dospelú osobu stojí 4,30e. Z vlakovej zastávky Veľký Horeš sa potom asi 3 min. presuniete na autobusovú zastávku Veľký Horeš, závory, odkiaľ vás autobus zavezie priamo do Malého Horeša. Ak sa však vyberiete do tejto čarovnej lokality práve počas TOP podujatia Terra Incognita 2017 Vôňa agátu, k osobným vlakom s odchodmi z Košíc v sobotu 20. mája 2017 o 10.06 h a o 12.06 h bude pristavený vo Veľkom Horeši mimoriadny autobus, ktorý odvezie návštevníkov do Malého Horeša. Cca o 18.00 h bude v Malom Horeši pristavený mimoriadny autobus, ktorý odvezie návštevníkov do Veľkého Horeša, z ktorého odchádza vlak o 18.22 h do Košíc.

agat-90_1.jpg

Prvá písomná zmienka o obci Malý Horeš je už z roku 1214, takže dedinka prežila nielen tatárske vpády, ale aj nájazdy Turkov. Obec je známa predovšetkým svojím agátovým hájom, v ktorom sa nachádza až 380 tufových pivníc. V súčasnosti v obci pôsobí Spolok vinohradníkov a vinárov Polyhos, ktorý organizuje ochutnávky vín a podujatia späté s vínom. Video z ostatnej degustácie si môžete pozrieť na Kisgéres-Újbor kóstoló 2017.

 

 

agat-65.jpg

Malý Horeš nezaostáva ani za kultúrou. V obci pôsobia Citarový súbor a spevácky zbor. Obec Malý Horeš patrí do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Už od najstarších čias tu miestni vinári vyrábajú víno odrody Polyhos, ktorá nesie meno bájneho hrdinu. Gastronomickou špecialitou obce je malohorešský béleš – tvarohom alebo kapustou plnený koláč, ktorý je vynikajúcim doplnkom ochutnávky tunajších vín.

Šesť km (10 min. autom) severovýchodne od Malého Horeša sa nachádza Kráľovský Chlmec. V ňom môžeme nájsť Kráľovskú vínnu apotéku a pivnicu Petra Perényiho, ktorá sa nachádza priamo pri zrúcanine hradu Csonkavár. Keby sme sa vybrali ďalej na severovýchod
(7 km/8 min.) dostaneme sa do obce Leles s premonštrátskym kláštorom a gotickým kamenným mostom sv. Gottharda. Severozápadne (7 km/8 min.) od Malého Horeša sa nachádza obec Svätuše, kde nájdeme pôvodne románsky, dnes už goticky prestavaný emporový kostol s dreveným kazetovým stropom. Pre všetkých milovníkov prírody sa severne od Malého Horeša nachádza Chránená krajinná oblasť Latorica.

agat-147.jpg

Priamo v Malom Horeši sa nachádza pár ubytovacích a stravovacích zariadení, my vám však odporúčame navštíviť aj iné zaujímavé miesta regiónu a ubytovať sa v neďalekom Kráľovskom Chlmci alebo v Tokaji.

Nezabudnite si víkend 19.-20. mája 2017 poznačiť do kalendára a vidíme sa v Malom Horeši. Na zdravie alebo ako hovoria miestni Egészségedre!

 

Zopár užitočných linkov:

Oficiálne stránky obce Malý Horeš

Malý Horeš na stránke Terra Incognita

TOP podujatie Terra Incognita 2017 Vôňa agátu

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.