Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

...a potom stále rovno, za vôňou agátu

V dedinke Malý Horeš, neďaleko Kráľovského Chlmca už po desiatykrát otvoria pre verejnosť pivnice plné výborného vína. Na obľúbenom podujatí vám domáci vinári ponúknu 18. a 19. mája ochutnávku toho najlepšieho, čo sa urodilo v miestnych vinohradoch. Autentickú atmosféru degustácie dotvorí príjemné prostredie zeleného agátového hája.

Malý Horeš v súčasnosti patrí do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Pestovanie viniča a vinárstvo tu však má odvekú tradíciu. Vinohradníctvo bolo kedysi dôležitou súčasťou tunajšieho hospodárskeho a spoločenského života, čo dokazuje aj zachovaný obraz pečate obce z roku 1787. Jej motívom je štylizovaný vínny ker s dvomi strapcami hrozna, ktorý sa stal obecným erbom.

Počuli ste už o geniálnom autobusovom výlete spojenom s Vôňou agátu? Vyrážame 19. mája z Košíc! VIAC INFO

 

Vďaka širokej odrodovej rôznorodosti viniča si počas degustácie vína v Malom Horeši príde na svoje úplne každý. Miestni vinohradníci pestujú okrem množstva stolových odrôd aj biele, ružové a modré sorty viniča. Najrozšírenejšou odrodou je Rizling vlašský. Jeho vôňa a chuť býva podobná plodom voľne rastúcich zrelých divokých broskýň. O niečo menej známou je prastará odroda Polyhos, ktorá však v súčasnosti prežíva menšiu renesanciu. Z modrých odrôd má najpočetnejšie zastúpenie Frankovka modrá, pre ktorú sú stvorené práve vinohrady s južnými svahmi. Príjemným prekvapením môže byť Medina s atypickou chuťou a arómou. Miestne červené vína už získali množstvo ocenení na vinárskych súťažiach a uspeli dokonca aj za hranicami Slovenska. Nezameniteľnú chuť rozhodne oceníte aj vy.

Každé víno, ktoré ochutnáte v agátovom háji ukrýva vlastný príbeh, ktorý vám radi poodhalia skúsení vinári. Degustačný zážitok vo vás umocnia vychýrené vínne pivnice, ktoré sú staré približne 400 až 500 rokov. Vznikli pravdepodobne v 16. až 17. storočí, keď vinárske oblasti na juhu Uhorska okupovali Turci. Dnes majú rôznych majiteľov, ktorí vás radi prevedú chodbičkami až k ich tajomstvu ukrytému vo fľašiach.

K dobrému vínu patrí aj dobré jedlo. Popri množstve vín preto určite nezabudnite ochutnať miestnu gastronomickú atrakciu, ktorou je nepochybne malohorešský béleš. Tradičný koláč plnený tvarohom alebo kapustou môže byť vynikajúcim doplnkom každej degustácie.

Malý Horeš nájdete juhovýchodne od mesta Kráľovský Chlmec. Dovedie vás sem vôňa agátu...

Na riadenú degustáciu sa môžete prihlásiť do 17. mája. V predpredaji si môžete zabezpečiť aj degustačné lístky na hlavný Deň otvorených pivníc (19.máj). Budete si ich však vedieť zakúpiť aj priamo na mieste. Viac info o podujatí Vôňa agátu.

 

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.