Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TIP na výlet #3: 1890

Betliar

Minulý víkend sa v Krompachoch – Plejsoch uskutočnilo tradičné športové a gastronomické podujatie Pankuškové fašiangy. Pred samotným podujatím sme vám priniesli tipy na výlety do samotných Krompách, ale i do neďalekej Kluknavy. Čo môže byť v tomto ročnom období krajšie ako výlet do poľovníckeho kaštieľa Betliar a prechádzka romantickým zasneženým anglickým parkom? Aj vy máte možnosť cítiť sa, i keď len aspoň na chvíľu, ako členovia grófskej rodiny Andrássyovcov.

betliar-kastiel-zatovic-07.jpg

Obec Betliar sa nachádza 79 km, čo je niečo vyše hodiny cesty autom, západne od Košíc. Ak sa vyberiete do Betliara autobusom, budete musieť prestupovať v Rožňave, vzdialenosť je potom 79 km, cesta trvá takmer 2 h a zaplatíte 4,40e/os. Ak radšej cestujete vlakom, z Košíc premáva do Rožňavy rýchlik, vzdialenosť je 71 km, cesta trvá 55 min. a vyjde vás to na 3,80e. Z Rožňavy ale už potom musíte prestúpiť opäť na autobus. Z autobusovej zastávky v obci Betliar sa severovýchodným smerom popri Krivom potoku dostanete za 15-20 min. peši priamo k areálu kaštieľa Betliar. Pred kaštieľom sa nachádza spoplatnené parkovisko pre autá, autobusy a bicykle, ktoré spravuje samotná obec Betliar.

 betliar-kastiel-zatovic-01_0.jpg
 

 

betliar-kastiel-zatovic-03_0.jpg 

Čím je ale ten kaštieľ taký zaujímavý? Samotná expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Majitelia boli tiež zanietení cestovatelia, a preto expozíciu obohacujú aj lovecké trofeje z poľovačiek doma i v cudzine a rôzne zaujímavé predmety ako eskimácky odev, výzbroj samuraja a egyptská múmia, prinesená z ďalekých ciest. Sídlo Andrássyovcov je obklopené ojedinelým prírodným parkom s rozlohou 81 hektárov, ktorý si ako jeden z mála dodnes zachoval svoj pôvodný vzhľad a patrí medzi najcennejšie prírodné parky na Slovensku. Len v jeseni minulého roku sprístupnili po rozsiahlej rekonštrukcii Rímsky vodopád, ktorý vyzerá ako zrúcanina rímskeho antického akvaduktu.

 

Kaštieľ je otvorený celoročne. Ak sa tam vyberiete vo februári alebo marci, kaštieľ je otvorený denne okrem pondelka od 10.00 do 16.00 h, pričom posledný vstup je o 15.00 h. Pre podrobnú prevádzkovú dobu kaštieľa kliknite TU. Areál parku kaštieľa Betliar je otvorený nasledovne od novembra do apríla od 7.00 do 18.00 h. Od mája do októbra sa potom môžete v parku zdržať až do 21.00 h. Vstupné do kaštieľa so stálou expozíciou Múzeum Andrássyovcov (1. a 2. poschodie kaštieľa) so sprievodcom trvá 60 min. a stojí 8e pre dospelého, deti nad 6 rokov, študenti do 26 rokov a dôchodcovia nad 62 rokov zaplatia 5e a deti do 6 rokov, ZŤP, ICOM a Press majú voľný vstup.

betliar-kastiel-zatovic-04.jpg

V prípade, že by ste chceli aj fotografovať, budete si musieť doplatiť 2e za foto lístok. SNM ponúka aj jedinečnú ponuku a to kombinované vstupné pre celý kaštieľ Betliar a mauzóleum Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, kde si každý doplatí o 1e viac okrem detí do 6 rokov, ZŤP, ICOM a press. Tí majú stále voľný vstup. Múzeum poskytuje aj regionálnu zľavu pre obyvateľov s trvalým pobytom v mieste expozície – 2e. Okrem toho všetkého je vstup do kaštieľa každú prvú nedeľu v mesiaci voľný pre všetkých. Teraz sme vás už museli presvedčiť! 

 

Pre viac informácií kontaktujte SNM – Múzeum Betliar, Kaštieľna 6, 049 21  Betliar, tel. č.: +421 58 798 31 18, e-mail: betliar@snm.sk a web: www.snm.sk.

V obci Betliar majú návštevníci možnosť ubytovať sa vo viacerých súkromných penziónoch alebo v súkromí a využiť služby okolitých stravovacích zariadení (reštaurácií, penziónov) a stánkov s občerstvením. My vám odporúčame Penzión pri kaštieli Betliar (tel. č.: +421 58 788 20 02, e-mail: kastielbetliar@stonline.sk, web: www.kastielbetliar.sk).

betliar-kastiel-zatovic-10.jpg

 

Preto sa pekne oblečte a príďte sa korzovať do kaštieľa Betliar a anglického parku! Tie už čakajú na vašu návštevu!

 

 

Užitočné linky:

Obec Betliar

Kaštiel v Betliari na Terra Incognita

Betliar - Anglický park na Terra Incognita

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.