Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Trebišov

Trebišov

Dominantné úrodné lány, ovocné sady či lužné lesy s prírodnými rezerváciami a malebné pahorkatiny so scenériou Slanských vrchov. Cieľom nášho najbližšieho výletu bude práve Trebišov ako centrum južného Zemplína.

Trebišov sa nachádza 48 km (45 min. autom) východne od Košíc. Z Košíc tam premávajú aj priame vlaky, cesta trvá takmer rovnako a cena lístka stojí 2,48e. Ak by ste chceli cestovať autobusom, dostanete sa do Trebišova aj priamo, príp. musíte prestupovať v Sečovciach. Cesta trvá asi 1-1,5 h. Pre nájdenie spojenia kliknite TU.

Trebišov je okresné mesto Košického kraja a je všeobecne považované za vstupnú bránu do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Mesto je sídlom Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína. To sa nachádza v budove barokovo-klasicistického kaštieľa Andrássyovcov. V múzeu nájdete viaceré expozície, ktoré reflektujú históriu a

geografiu južného Zemplína ako i východného Slovenska. Môžete si tak pozrieť napr. expozíciu histórie poľnohospodárstva na východnom Slovensku, vinárstvo a vinohradníctvo na Slovensku s archívom tokajských vín, expozíciu poľovníctva a ochrany zveri, tradičné remeslá južného Zemplína, expozíciu ľudový odev južného Zemplína, ľudovú drevorezbu a plastiku Zemplína a stálu výstavu Andrássyovci na Trebišovsku.

Pre informácie o prevádzkovej dobe múzea kliknite tu. Pre informácie o vstupnom kliknite na Cenník vstupného a doplnkových služieb. V Trebišove sa nachádzajú viaceré pamiatky, z tých najvýznamnejších spomenieme nížinný vodný hrad Parič, Pavlínsky kláštor, Mariánske súsošie, Rímskokatolícky kostol, Gréckokatolícky chrám, a Mauzóleum grófa Andrássyho.

Ak by ste plánovali v Trebišove aj prenocovať a ďalší deň pokračovať napr. do Tokaja, odporúčame vám Privát Trebišov, Penzión Precedens alebo Hotel Zemplín. V meste sa nachádzajú aj viaceré stravovacie zariadenia, kde si môžete dať chutný obed alebo posedieť pri šálke kávy. My dávame do pozornosti Vulcano Café & Restaurant a ázijskú

reštauráciu Taumi Asia Fusion. Preto nechajte svoje auto tento víkend doma, sadnite na autobus alebo vláčik a poďte si pochutnať na kvalitnom jedle a víne na podujatí Chlebom a vínom už tento piatok a sobotu 25.-26. augusta 2017 v Trebišove.

 

Užitočné linky:

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína na TerraIncognita.sk

Trebišov – Mauzóleum Andrássyovcov na TerraIncognita.sk

Združenie Tokajská vínna cesta na TerraIncognita.sk

Trebišov

Sobota 26. augusta sa v Trebišove niesla v znamení tradícií ľudu spolu so slávnosťou ukončenia žatvy. V krásnom areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína si ľudia mohli pochutnať na tradičných ľudových pochúťkach, vyskúśať si historické stroje a nástroje, ktoré sa používali pri výrobe múky a celý deň ukonžila energiká Eva Máziková a jedinečný Mafia Corner. Pozrite si s nami celý FOTOREPORT z predposledného TOP podujatia Terra Incognita.

25.08.2017 - 26.08.2017
Trebišov

Dožinky patria medzi známe tradície ľudu a sú slávnosťou na ukončenie žatvy. Medzi zbierkou TOP podujatí programu Terra Incognita nachádzame aj v roku 2017 dožinkovú slávnosť, ktorá prenáša tieto zvyky aj do dnešných moderných čias – Chlebom a vínom v Trebišove. Dvojdňové podujatie (25.,26.8.) ponúka skutočne pestrý program.

billboard_chv.jpg

Piatok sa ponesie v znamení vína, ktoré je charakteristické pre mikroregión Trebišova a juhovýchod Slovenska. Čakajú nás Potulky po Tokaji, ktorý je výkladnou skriňou vinohradníckej tradície na juhovýchode Slovenska, a návšteva gazdovských pivníc v Malej a Veľkej Tŕni. Dožinkové slávnosti mali v minulosti silný náboženský charakter, aj preto sobotňajší program odštartuje poludňajšia svätá liturgia na poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba.

lw_03.jpg

Uskutoční sa v gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky. O 13:00 sa potom ulicami mesta vydá dožinkový sprievod. Ďalší program sa potom odohrá v areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Dožinkové pásmo má na úvod nachystané folklórna skupina Studzenka z Plechotíc, pokračovať po nej bude michalovský folklórny súbor Jurošík.

lw_05.jpg

O 16:00 potom sprístupnia obnovenú expozíciu parných oračiek a o 16:30 sa zrodí detský maskot múzea Múzejníček. Podvečer pódium spolu s deťmi a cih lampášmi rozžiari Eva Máziková a večer sa chystá vystúpenie populárnej skupiny Mafia Corner.
Počas podujatia Chlebom a vínom na návštevníkov čaká atraktívny sprievodný program – môžu spoznať tradičné postupy výroby chleba, ale aj iné remeselnícke zručnosti (tkanie pokrovcov, drevorezba,

pletenie lana...). Spokojné budú aj chuťové poháriky – pochutia si na tradičných ľudových špecialitách a okrem pozorovania zrodu vína ho budú môcť aj ochutnať. Samozrejmosťou je prezentácia súčasných i historických poľnohospodárskych strojov a detský svet.

lw_04.jpg

lw_02.jpg

 

Užitočné informácie

 

Čo vidieť, využiť a navštíviť:

Kaštieľ v Trebišove

Neskorobarokový, neskôr klasicisticky upravený kaštieľ dal postaviť v roku 1786 gróf Imrich Csáky. V súčasnosti je kaštieľ sídlom Múzea južného Zemplína. Návštevník tu nájde expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Zemplína, poľovníctva či histórie poľnohospodárstva a vinohradníctva na východnom Slovensku a archív tokajských vín. Viac informácií na www.muzeumtv.sk.

Mauzóleum Andrássyovcov v Trebišove

Prekrásne novogotické mauzóleum postavené koncom 19. storočia pre grófa Júliusa Andrássyho a jeho manželku Katarínu. Pôsobivej sochárskej výzdobe interiéru dominuje majestátny sarkofág s kamenným anjelom a smútiacou sochou Andrássyho dcéry. Vstup so sprievodcom zabezpečuje Múzeum južného Zemplína v Trebišove.

Mestský park v Trebišove

Rozprestiera sa na ploche 62 hektárov s 20 druhmi ihličnanov, 40 druhmi listnatých stromov a 20 druhmi krovín. Koncom 19. storočia bol tento park považovaný za najkrajší v celom Uhorsku a jeho súčasťou je aj francúzska záhrada, ktorá sa nachádza hneď pri kaštieli. Park bol pôvodne rozšírený z lužného zátopového lesa výsadbou parkových drevín, najmä cudzokrajných.

Hrad Parič

Pozostatky jediného nížinného tehlového hradu na Slovensku sa nachádzajú v trebišovskom parku, neďaleko výstavného trebišovského kaštieľa. Hrad bol v 17. storočí vyhodený do vzduchu proticisárskymi povstalcami Imricha Tököliho.

Vinárstvo s najdlhšou históriou na Slovenskom Tokaji. Ochutnávky vín organizujú celoročne už od 4 osôb. Je potrebné sa vopred rezervovať cez formulár, emailom na marketing@ostrozovic.sk alebo telefonicky počas pracovných dní od 7:00 – 16:00 na č.tel.: +421908 996 042.

Je progresívne vinárstvo, ktoré v roku 1995 nadviazalo na tradíciu štyroch generácií vinohradníkov a vinárov rodiny Macik. Ochutnávky robia v autentickej stredovekej vínnej pivnici alebo vo Vínnom dome s profesionálnym someliérom. Viac informácií na www.tokajmacik.sk.

Historická pivnica Zlatý strapec, Viničky

Rodinné vinárstvo poskytuje jedinečné degustácie v stredovekej pivnici, predstaví históriu, technologické postupy pri výrobe tokajských vín a hlavne široký sortiment nezabudnuteľných vín. V areáli firmy sa nachádza letný altánok, kde k vynikajúcim vínam a pri príjemnej hudbe ponúkajú miestnu gurmánsku špecialitu – Zemplínsku pikantnú pochúťku. Viac informácií na www.zlatystrapec.sk.

Víno Vdovjak

Príjemná domácka atmosféru v malej tokajskej pivničke, kde vám pri svetle sviečok tokajské vína ponúknu originálny zážitok. Spoločnosť im obyčajne robia domáce klobásky, slanina, pečené rebierka a bôčik, klasické domáce "holubky", pečeňová paštéta, či škvarková pomazánka. Bližšie unformácie na www.vinovdovjak.sk.

Vyhliadková veža

Dominantou Vinohradníckej oblasti Tokaj je 12 metrov vysoká Vyhliadková veža jedinečná svojim tvarom dreveného suda. Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. Je umiestnená vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov.

Letné kúpalisko Trebišov

Upravený areál s množstvom zelene, 2 plaveckými a jedným detským bazénom sa nachádza v strede Trebišova na okraji mestského parku pri futbalovom ihrisku.

Plavba loďou po rieke Bodrog

Plavba začína v lodnom prístave za obcou Viničky a preplaviť sa môžete až do susedného Maďarska, a to či už do bližšieho mestečka Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Plavby realizuje firma LUMIX trade č.tel.: +421 56 6725 907, +421 915 934 264.

Najnižšie položené miesto na Slovensku

Najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. sa nachádza za dedinou Klin nad Bodrogom. Miesto označuje žulový stĺpik. Na konci dediny Klin nad Bodrogom treba ísť doľava, prejsť okolo zvyškov starého kostola a pokračovať poľnou cestou okolo mŕtveho ramena Bodrogu.

Kaštieľ v Borši

Hradný renesančný kaštieľ s parkom sa nachádza na južnom okraji obce Borša. Na mieste dnešného objektu pravdepodobne kedysi existoval vodný hrad. V roku 1676 sa v tomto kaštieli narodil František Rákoczi II. – vodca posledného proti habsburského stavovského povstania. V súčasnosti slúži ako múzeum, v interiéri sa nachádzajú predmety viažuce sa k slávnemu rodu Rákocziovcov. Návštevu si dohodnite na tel. č. +421 918 551 870.

 

Kde sa ubytovať:

Hotel Zemplín, M. R. Štefánika 861/230, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 43 81

Penzión Aqua Maria, Veľaty, č.tel.: +421 56 6700 506, +421 948 027 212

Penzión u Macika, Medzipivničná 174, Malá Tŕňa, č.tel.: +421 56 679 3466

Penzión Tokaj, Nižná 233/1, Veľká Tŕňa, č.tel.: +421 908 996 042

Penzión Zlatá putňa, Hlavná 414,Viničky, č.tel.: +421 907 666 133

Penzión Precedens, Ul Jarková 61, Nový Ruskov, č.tel.: +421 918 878918

Víno Vdovjak – Gazdovský dvor u capa, Široká 119, Veľká Tŕňa, č.tel.: +421 911 985 673

 

Kde sa najesť:

Hotel Zemplín, M. R. Štefánika 861/230, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 43 81

Reštaurácia Amadeus, M. R. Štefánika 50, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 7526, +421 56 668 6950

Reštaurácia Fontána, M. R. Štefánika 1941/18, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 2848

Reštaurácia u Dasima, M. R. Štefánika 2389/3A, Trebišov, č.tel.: +421 907 318 873

Pizzeria Marco, P. O. Hviezdoslava, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 50 20

Vulcano Café & Restaurant, Gorkého 535/31, Trebišov, č.tel.: +421 907 943 448

Penzión Aqua Maria, Veľaty, č.tel.: +421 56 6700 506, +421 948 027 212

Penzión Zlatá putňa, Hlavná 414,Viničky, č.tel.: +421 907 666 133

Penzión Precedens, Ul Jarková 61, Nový Ruskov, č.tel.: +421 918 878918

Burger House, M. R. Štefánika 56, Trebišov

 

Ako sa tam dostať:

http://cp.atlas.sk/

Trebišov

Dožinky patria medzi známe tradície ľudu a sú slávnosťou na ukončenie žatvy. Medzi zbierkou TOP podujatí programu Terra Incognita nachádzame aj v roku 2017 dožinkovú slávnosť, ktorá prenáša tieto zvyky aj do dnešných moderných čias – Chlebom a vínom v Trebišove. Dvojdňové podujatie (25.,26.8.) ponúka skutočne pestrý program.

billboard_chv.jpg

Piatok sa ponesie v znamení vína, ktoré je charakteristické pre mikroregión Trebišova a juhovýchod Slovenska. Čakajú nás Potulky po Tokaji, ktorý je výkladnou skriňou vinohradníckej tradície na juhovýchode Slovenska, a návšteva gazdovských pivníc v Malej a Veľkej Tŕni. Dožinkové slávnosti mali v minulosti silný náboženský charakter, aj preto sobotňajší program odštartuje poludňajšia svätá liturgia na poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba.

lw_03.jpg

Uskutoční sa v gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky. O 13:00 sa potom ulicami mesta vydá dožinkový sprievod. Ďalší program sa potom odohrá v areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Dožinkové pásmo má na úvod nachystané folklórna skupina Studzenka z Plechotíc, pokračovať po nej bude michalovský folklórny súbor Jurošík.

lw_05.jpg

O 16:00 potom sprístupnia obnovenú expozíciu parných oračiek a o 16:30 sa zrodí detský maskot múzea Múzejníček. Podvečer pódium spolu s deťmi a ich lampášmi rozžiari Eva Máziková a večer sa chystá vystúpenie populárnej skupiny Mafia Corner.
Počas podujatia Chlebom a vínom na návštevníkov čaká atraktívny sprievodný program – môžu spoznať tradičné postupy výroby chleba, ale aj iné remeselnícke zručnosti (tkanie pokrovcov, drevorezba,

pletenie lana...). Spokojné budú aj chuťové poháriky – pochutia si na tradičných ľudových špecialitách a okrem pozorovania zrodu vína ho budú môcť aj ochutnať. Samozrejmosťou je prezentácia súčasných i historických poľnohospodárskych strojov a detský svet.

lw_04.jpg

lw_02.jpg

 

Užitočné informácie

 

Čo vidieť, využiť a navštíviť:

Kaštieľ v Trebišove

Neskorobarokový, neskôr klasicisticky upravený kaštieľ dal postaviť v roku 1786 gróf Imrich Csáky. V súčasnosti je kaštieľ sídlom Múzea južného Zemplína. Návštevník tu nájde expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Zemplína, poľovníctva či histórie poľnohospodárstva a vinohradníctva na východnom Slovensku a archív tokajských vín. Viac informácií na www.muzeumtv.sk.

Mauzóleum Andrássyovcov v Trebišove

Prekrásne novogotické mauzóleum postavené koncom 19. storočia pre grófa Júliusa Andrássyho a jeho manželku Katarínu. Pôsobivej sochárskej výzdobe interiéru dominuje majestátny sarkofág s kamenným anjelom a smútiacou sochou Andrássyho dcéry. Vstup so sprievodcom zabezpečuje Múzeum južného Zemplína v Trebišove.

Mestský park v Trebišove

Rozprestiera sa na ploche 62 hektárov s 20 druhmi ihličnanov, 40 druhmi listnatých stromov a 20 druhmi krovín. Koncom 19. storočia bol tento park považovaný za najkrajší v celom Uhorsku a jeho súčasťou je aj francúzska záhrada, ktorá sa nachádza hneď pri kaštieli. Park bol pôvodne rozšírený z lužného zátopového lesa výsadbou parkových drevín, najmä cudzokrajných.

Hrad Parič

Pozostatky jediného nížinného tehlového hradu na Slovensku sa nachádzajú v trebišovskom parku, neďaleko výstavného trebišovského kaštieľa. Hrad bol v 17. storočí vyhodený do vzduchu proticisárskymi povstalcami Imricha Tököliho.

Vinárstvo s najdlhšou históriou na Slovenskom Tokaji. Ochutnávky vín organizujú celoročne už od 4 osôb. Je potrebné sa vopred rezervovať cez formulár, emailom na marketing@ostrozovic.sk alebo telefonicky počas pracovných dní od 7:00 – 16:00 na č.tel.: +421908 996 042.

Je progresívne vinárstvo, ktoré v roku 1995 nadviazalo na tradíciu štyroch generácií vinohradníkov a vinárov rodiny Macik. Ochutnávky robia v autentickej stredovekej vínnej pivnici alebo vo Vínnom dome s profesionálnym someliérom. Viac informácií na www.tokajmacik.sk.

Historická pivnica Zlatý strapec, Viničky

Rodinné vinárstvo poskytuje jedinečné degustácie v stredovekej pivnici, predstaví históriu, technologické postupy pri výrobe tokajských vín a hlavne široký sortiment nezabudnuteľných vín. V areáli firmy sa nachádza letný altánok, kde k vynikajúcim vínam a pri príjemnej hudbe ponúkajú miestnu gurmánsku špecialitu – Zemplínsku pikantnú pochúťku. Viac informácií na www.zlatystrapec.sk.

Víno Vdovjak

Príjemná domácka atmosféru v malej tokajskej pivničke, kde vám pri svetle sviečok tokajské vína ponúknu originálny zážitok. Spoločnosť im obyčajne robia domáce klobásky, slanina, pečené rebierka a bôčik, klasické domáce "holubky", pečeňová paštéta, či škvarková pomazánka. Bližšie unformácie na www.vinovdovjak.sk.

Vyhliadková veža

Dominantou Vinohradníckej oblasti Tokaj je 12 metrov vysoká Vyhliadková veža jedinečná svojim tvarom dreveného suda. Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. Je umiestnená vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov.

Letné kúpalisko Trebišov

Upravený areál s množstvom zelene, 2 plaveckými a jedným detským bazénom sa nachádza v strede Trebišova na okraji mestského parku pri futbalovom ihrisku.

Plavba loďou po rieke Bodrog

Plavba začína v lodnom prístave za obcou Viničky a preplaviť sa môžete až do susedného Maďarska, a to či už do bližšieho mestečka Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Plavby realizuje firma LUMIX trade č.tel.: +421 56 6725 907, +421 915 934 264.

Najnižšie položené miesto na Slovensku

Najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. sa nachádza za dedinou Klin nad Bodrogom. Miesto označuje žulový stĺpik. Na konci dediny Klin nad Bodrogom treba ísť doľava, prejsť okolo zvyškov starého kostola a pokračovať poľnou cestou okolo mŕtveho ramena Bodrogu.

Kaštieľ v Borši

Hradný renesančný kaštieľ s parkom sa nachádza na južnom okraji obce Borša. Na mieste dnešného objektu pravdepodobne kedysi existoval vodný hrad. V roku 1676 sa v tomto kaštieli narodil František Rákoczi II. – vodca posledného proti habsburského stavovského povstania. V súčasnosti slúži ako múzeum, v interiéri sa nachádzajú predmety viažuce sa k slávnemu rodu Rákocziovcov. Návštevu si dohodnite na tel. č. +421 918 551 870.

 

Kde sa ubytovať:

Hotel Zemplín, M. R. Štefánika 861/230, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 43 81

Penzión Aqua Maria, Veľaty, č.tel.: +421 56 6700 506, +421 948 027 212

Penzión u Macika, Medzipivničná 174, Malá Tŕňa, č.tel.: +421 56 679 3466

Penzión Tokaj, Nižná 233/1, Veľká Tŕňa, č.tel.: +421 908 996 042

Penzión Zlatá putňa, Hlavná 414,Viničky, č.tel.: +421 907 666 133

Penzión Precedens, Ul Jarková 61, Nový Ruskov, č.tel.: +421 918 878918

Víno Vdovjak – Gazdovský dvor u capa, Široká 119, Veľká Tŕňa, č.tel.: +421 911 985 673

 

Kde sa najesť:

Hotel Zemplín, M. R. Štefánika 861/230, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 43 81

Reštaurácia Amadeus, M. R. Štefánika 50, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 7526, +421 56 668 6950

Reštaurácia Fontána, M. R. Štefánika 1941/18, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 2848

Reštaurácia u Dasima, M. R. Štefánika 2389/3A, Trebišov, č.tel.: +421 907 318 873

Pizzeria Marco, P. O. Hviezdoslava, Trebišov, č.tel.: +421 56 672 50 20

Vulcano Café & Restaurant, Gorkého 535/31, Trebišov, č.tel.: +421 907 943 448

Penzión Aqua Maria, Veľaty, č.tel.: +421 56 6700 506, +421 948 027 212

Penzión Zlatá putňa, Hlavná 414,Viničky, č.tel.: +421 907 666 133

Penzión Precedens, Ul Jarková 61, Nový Ruskov, č.tel.: +421 918 878918

Burger House, M. R. Štefánika 56, Trebišov

 

Ako sa tam dostať:

http://cp.atlas.sk/

Zemplín, Košický kraj

Pred dvomi týždňami sa na Zemplíne uskutočnilo otvorenie letnej turistickej sezóny, minulý víkend zas dianie rozprúdilo piate TOP podujatie Terra Incognita 2017 Jánske ohne nad Šíravou pri Vinianskom jazere a hrade.

bb_zvr_web_1.jpg

O tom, že na Zemplíne sa stále niečo deje, svedčí aj tento víkend, počas ktorého sa uskutoční v poradí už šieste TOP podujatie Terra Incognita 2017 Zemplín Veterán Rallye. Ide o prvé a jediné putovné podujatie z nášho výberu. Okrem Michaloviec bude prebiehať aj na Zemplínskej šírave a v okolí Sobraniec. Počas podujatia budete mať možnosť navštíviť aj UNESCO pamiatky Zemplína – drevený Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej a chránenú krajinnú oblasť Vihorlat s jazerom Morské oko. My si teraz povieme niečo viac o Michalovciach ako o východiskovom bode podujatia.

morske_oko_a_sninsky_kamen_3.jpg

Mesto Michalovce sa nachádza 59 km (1 h cesty autom) východne od Košíc. Michalovce sú druhým najväčším mestom Košického kraja, v meste sa nachádza dostatok parkovísk, takže s nájdením parkovania určite nebudete mať problém. Autobusom trvá cesta asi 1,5 h a vyjde vás na 3,10e. Vlakom prejdete väčšiu trasu, lebo ten prechádza cez Trebišov, ide ale rýchlejšie (1 h 9 min.) a lístok pre jednu dospelú osobu stojí 3,90e.

V meste sa nachádza Zemplínske múzeum, ktoré je ale momentálne z dôvodu dlhodobej rekonštrukcie zatvorené pre verejnosť. Múzeum sídli v budove kaštieľa rodu Sztáray. Navštíviť ale môžete Kostol sv. Antona Paduánskeho v lokalite Hrádok, ktorá je hrobkou tohto šľachtického rodu. Kostol je voľnou kópiou gotickej kaplnky sv. Michala v Košiciach.

obalka_kaluza_dsc06782_3.jpg

Z modernejších pamiatok vám odporúčame navštíviť Hvezdáreň, ktorá sídli v dome, v ktorom žil a pracoval maliar Teodor Jozef Mousson. Michalovce sú úžasným východiskovým bodom pre výlety na dolnom Zemplíne. Vyberte sa na Zemplínsku šíravu, kde môžete zažiť vyhliadkovú plavbu, navštívte unikátne Gitarové múzeum v Sobranciach alebo ochutnajte lokálne vína v niektorej z miestnych pivníc (Tibava, Orechová). O tom, čo sa dá robiť vo Vinnom a v jeho okolí, sa dočítate TU.

V Michalovciach sa nachádzajú viaceré ubytovacie zariadenia. Vy vám odporúčame Hotel Družba, Hotel Mousson alebo Hotel Slnečný dvor. Tieto hotely ponúkajú takisto stravovacie služby. Ak by ste sa chceli stravovať v miestnej reštaurácii, určite vyskúšajte Zemplínsku reštauráciu, Faina reštaurácia alebo pizzeriu a reštauráciu Arno.

8a9d6e531b1e72bd2895965a44cd2c63_img_0.jpg

 

Užitočné linky:

Z nablýskaných veteránov na Zemplíne zavanie minulosť

Aj na tieto kúsky sa môžete tešiť počas Zemplín Veterán Rallye

Klub historických vozidiel Michalovce

Zemplín Veterán Club

Malý Horeš

Už v piatok 19. mája by všetci milovníci dobrého vína mali zamieriť na juh Košického kraja. Obec Malý Horeš ich privíta otvorenými pivnicami. Pivničky, vyhĺbené v tufe a obložené andezitom, v zajatí vône rozkvitnutých agátov vydajú svoje tekuté poklady.

bb_va_0.jpg

Každoročné podujatie Vôňa agátu začína v piatkový podvečer vo Vínnom dvore riadenou degustáciou 14 druhov vína z produkcie 4 miestnych vinárov. Degustovať sa bude napríklad Rizling vlašský, Rosé Zweigeltrebe, ale aj Furmint alebo Polyhos, prastará odroda, ktorá sa stala synonymom obce a dala názov aj tunajšiemu spolku vinárov a vinohradníkov. Po tejto ochutnávke sú všetci pozvaní na koštovanie vína celého sortimentu jednotlivých vinárov priamo do areálu pivníc.

agat-19_0.jpg

V sobotu už na návštevníkov čaká celý areál pivníc a ochutnávka viac ako 40 druhov vína od vyše dvadsiatky vinárov. Popri tom bude možné ochutnať aj miestnu špecialitu koláč béleš s kapustovou alebo tvarohovou plnkou. Kto by si ho chcel upiecť sám doma, musí pozorne sledovať ukážky jeho prípravy priamo na podujatí. Posedenie v jedinečnom prostredí, s dobrým vínom a jedlom, v spoločnosti milých a zhovorčivých vinárov, spestrí ešte program na pódiu. V ňom sa vystrieda slovenský i maďarský folklór s nostalgiou retrohudby. Nezmeškajte teda túto jedinečnú príležitosť a príďte si ju vychutnať do krásneho kúta Košického kraja.

Vstupné na piatkovú riadenú degustáciu vo Vínnom dome je 7 € na osobu a na večernú ochutnávku do pivníc je to 7 € v predpredaji a 8 € priamo na mieste.

Ochutnávky v areáli tufových pivníc v sobotu Vás vyjdú na 12 € v predpredaji a 15 €, ak si lístok kúpite v sobotu na podujatí.

Predpredaj lístkov na sobotu 20.5.2017:

- osobne, do piatku (19. 5.2017) do 12.00 hod. na obecnom úrade Malý Horeš

- na objednávku - tak len poštovou poukážkou zaslanou najneskôr do stredy 17.5. 2017 na adresu: Obecný úrad Malý Horeš, ul. Družstevná 233/33, 07652 Malý Horeš

Prihlásenie na piatok 19.05.2017:

- na riadenú degustáciu do štvrtka (18.05.2017) do 16.00 hod

- na večernú ochutnávku medzi pivnicami do štvrtka (18.05.2017) do 16.00 hod

telefonicky na číslo:0907-934 660 a 0908-337 542

emailom: varkonda@post.sk

na objednávku len poštovou poukážkou odoslanou najneskôr do stredy 17.5. 2017

na adresu: Spolok vinohradníkov a vinárov POLYHOS, ul. Chlmecká 5/9, 07652 Malý Horeš

 

Veríme, že si toto krásne podujatie plné chutí dobrého vína užijete ešte viac ako minulého roka.

19.05.2017 - 20.05.2017
Malý Horeš

Tretie TOP podujatie programu Terra Incognita v roku 2017 sa symbolicky presúva na juhovýchod kraja, blízko slovensko-maďarskej hranice, kde je vinárstvo dedičnou záležitosťou. Malý Horeš je dedinka, ktorá vyniká jedinečnou lokalitou Agátového hája. Nájdeme v ňom až 380 pivníc vyhĺbených do tufu a andezitu, v ktorých dostanete vína, aké v obchode nezoženiete. Systém pivníc prežil stáročia, podľa legendy dokonca domácemu obyvateľstvu slúžili ako skrýša pred krvilačnými nájazdmi Tatárov. Dnes sú vyhľadávaným miestom s originálnou atmosférou, akú inde nezažijete.

Ani sme sa nenazdali, je tu máj – lásky čas, s ním aj krajšie počasie a túžba vyjsť si niekam von do prírody. Už o dva týždne (19.-20. mája 2017) sa uskutoční v poradí tretie TOP podujatie Terra Incognita – Vôňa agátu v tufových pivniciach agátového hája vo vinárskej dedinke Malý Horeš.

bb_va.jpg

Obec Malý Horeš sa nachádza 84 km, asi 1,5 h autom, juhovýchodne od Košíc na dolnom Zemplíne v subregióne Medzibodrožie. Ak sa vyberiete do Malého Horeša autobusom, cesta vedie cez Trebišov, kde je nutné prestúpiť, trasa má 108 km a cesta trvá asi 2,5 h. Vlakom sa do Malého Horeša, žiaľ, nedostaneme, priame vlakové spojenie však vedie do susednej dedinky – Veľký Horeš, trasa má dĺžku 81 km, cesta trvá takmer 1,5 h a lístok pre jednu dospelú osobu stojí 4,30e. Z vlakovej zastávky Veľký Horeš sa potom asi 3 min. presuniete na autobusovú zastávku Veľký Horeš, závory, odkiaľ vás autobus zavezie priamo do Malého Horeša. Ak sa však vyberiete do tejto čarovnej lokality práve počas TOP podujatia Terra Incognita 2017 Vôňa agátu, k osobným vlakom s odchodmi z Košíc v sobotu 20. mája 2017 o 10.06 h a o 12.06 h bude pristavený vo Veľkom Horeši mimoriadny autobus, ktorý odvezie návštevníkov do Malého Horeša. Cca o 18.00 h bude v Malom Horeši pristavený mimoriadny autobus, ktorý odvezie návštevníkov do Veľkého Horeša, z ktorého odchádza vlak o 18.22 h do Košíc.

agat-90_1.jpg

Prvá písomná zmienka o obci Malý Horeš je už z roku 1214, takže dedinka prežila nielen tatárske vpády, ale aj nájazdy Turkov. Obec je známa predovšetkým svojím agátovým hájom, v ktorom sa nachádza až 380 tufových pivníc. V súčasnosti v obci pôsobí Spolok vinohradníkov a vinárov Polyhos, ktorý organizuje ochutnávky vín a podujatia späté s vínom. Video z ostatnej degustácie si môžete pozrieť na Kisgéres-Újbor kóstoló 2017.

 

 

agat-65.jpg

Malý Horeš nezaostáva ani za kultúrou. V obci pôsobia Citarový súbor a spevácky zbor. Obec Malý Horeš patrí do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Už od najstarších čias tu miestni vinári vyrábajú víno odrody Polyhos, ktorá nesie meno bájneho hrdinu. Gastronomickou špecialitou obce je malohorešský béleš – tvarohom alebo kapustou plnený koláč, ktorý je vynikajúcim doplnkom ochutnávky tunajších vín.

Šesť km (10 min. autom) severovýchodne od Malého Horeša sa nachádza Kráľovský Chlmec. V ňom môžeme nájsť Kráľovskú vínnu apotéku a pivnicu Petra Perényiho, ktorá sa nachádza priamo pri zrúcanine hradu Csonkavár. Keby sme sa vybrali ďalej na severovýchod
(7 km/8 min.) dostaneme sa do obce Leles s premonštrátskym kláštorom a gotickým kamenným mostom sv. Gottharda. Severozápadne (7 km/8 min.) od Malého Horeša sa nachádza obec Svätuše, kde nájdeme pôvodne románsky, dnes už goticky prestavaný emporový kostol s dreveným kazetovým stropom. Pre všetkých milovníkov prírody sa severne od Malého Horeša nachádza Chránená krajinná oblasť Latorica.

agat-147.jpg

Priamo v Malom Horeši sa nachádza pár ubytovacích a stravovacích zariadení, my vám však odporúčame navštíviť aj iné zaujímavé miesta regiónu a ubytovať sa v neďalekom Kráľovskom Chlmci alebo v Tokaji.

Nezabudnite si víkend 19.-20. mája 2017 poznačiť do kalendára a vidíme sa v Malom Horeši. Na zdravie alebo ako hovoria miestni Egészségedre!

 

Zopár užitočných linkov:

Oficiálne stránky obce Malý Horeš

Malý Horeš na stránke Terra Incognita

TOP podujatie Terra Incognita 2017 Vôňa agátu

Projekty z dotačnej výzvy programu Terra Incognita na rok 2017 „Top výlety“

schválené na finančnú podporu

schvalene_projekty_top_vylety_2017.png

Malý Horeš

Po tohtoročnej treskúcej zime nastúpili, bez výraznejšieho „predvoja“ a ostychu letné teploty, ktoré mierne pribrzdila studená vlna po Veľkej noci. V polovici mája už ale právom očakávame príjemné teplo, ktoré priam nabáda na zaujímavý výlet spojený s pobytom v prírode. A veríme, že práve taký bude 19. a 20. máj, keď sa v Malom Horeši uskutoční festival tradičných malohorešských vín – Vôňa agátu.

agat-5.jpg

agat-37.jpg

Tretie TOP podujatie programu Terra Incognita v roku 2017 sa symbolicky presúva na juhovýchod kraja, blízko slovensko-maďarskej hranice, kde je vinárstvo dedičnou záležitosťou. Malý Horeš je dedinka, ktorá vyniká jedinečnou lokalitou Agátového hája. Nájdeme v ňom až 380 pivníc vyhĺbených do tufu a andezitu, v ktorých dostanete vína, aké v obchode nezoženiete. Systém pivníc prežil stáročia, podľa legendy dokonca domácemu obyvateľstvu slúžili ako skrýša pred krvilačnými nájazdmi Tatárov. Dnes sú vyhľadávaným miestom s originálnou atmosférou, akú inde nezažijete.

 

agat-23.jpg

Na krátkom, asi 500 metrovom okruhu budete môcť už po deviaty raz ochutnať desiatky malohorešských prírodných vín z najstarších odrôd viniča pestovaného na našom území. K tomu bude nachystaný aj pestrý kultúrny program a miestne špeciality. Doprajte vašim chuťovým pohárikom extatický zážitok počas Vône agátu v Malom Horeši 19. a 20. mája 2017!

 

Stránky

Odoberať RSS - Trebišov