Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spišská Nová Ves

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

15.09.2017 - 23.09.2017
Zimná 68 ,divadlo Kontra, Spišská Nová Ves

Festival SHAKESPEARE FOREVER - poriadna dávka Shakespeara v Kontre! 
Špičkové produkcie popredných svetových umelcov len za 2 €. 
S podporou Fondu na podporu umenia.

15. september o 19.00 
Lydya Danylchuk: RICHARD AFTER RICHARD » »
Hra Richarda III. sa blíži k svojmu záveru. Je posledná noc pred rozhodujúcou bitkou. Tu sa začína príbeh Richard after Richard. Na mieste večného trestu. Slávna ukrajinská herečka, držiteľka svetových ocenení po prvýkrát na Slovensku! 

18. september o 19.00 
Pip Utton: THE KING OF TRAGEDY » »
Máj 1833. Edmund Kean, “Kráľ Tragédie”, najväčší shakespearovský herec, umiera 44-ročný v chudobe a sám. Spomína na život a lásky, na veľké shakespearovské postavy, ktorými doslova hypnotizoval, čím sa stal najlepšie plateným hercom svojich čias. Pip Utton je popredný sólový umelec vo Veľkej Británii a cenami ovenčený dramatik. Hviezda prvého kalibru v Kontre.
 

19. september o 19.00 
W. Shakespeare: MACBETH » »
Predstavenie Divadla Kontra, ocenené na mnohých zahraničných festivaloch.
 

21. september o  19.00 
W. Shakespeare: HAMLET » »
Predstavenie Divadla Kontra, ocenené na mnohých zahraničných festivaloch. 
 

22. a 23. september o 19.00 
Emily Carding: RICHARD III. » »
Celý svet je veľké divadlo. Akú rolu v ňom zohráte vy? Vynikajúca britská filmová a divadelná herečka Emily Carding ako Richard III. v odvážnej a pútavej one-woman show. Nechajte Richarda, aby Vás zabavil… Ale prežijete? Jej Richard III. je majstrovstvom samým o sebe. Ako napísali v New York Times: Cardingová stvárnila chladného psychotického kráľa originálne v štýle Tildy Swinton. Absolútny a nezabudnuteľný zážitok.

14.09.2017
Spišské osvetové stredisko, Spišská Nová Ves

Neogotická veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v samotnom centre mesta Spišská Nová Ves a je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Jej vznik sa však spája s veľmi dramatickými udalosťami, ktoré sa začali v revolučnom roku 1848. Vzbury a revolúcie zachvátili celú Európu a ich dôsledky pocítili aj obyvatelia vtedajšieho Iglova. Problematická situácia vyvrcholila začiatkom roka 1849, kedy sa do mesta stiahli maďarskí povstalci, no v neďalekej Levoči sídlila cisárska armáda vedená generálom Kieseweterom. Na základe nie celkom presnej správy, že pri kostole stojí 24 vozov s pušným prachom, cisársky generál zaútočil a z Blaumontu začalo cisárske delostrelectvo ostreľovať mesto zápalnými raketami, ktoré dopadli zväčša na rímskokatolícky farský kostol a okolité domy, hlavne na domy na Levočskej ulici. Kostolná veža vzbĺkla plameňom.

Vo štvrtok 14. 9. 2017 predstaví divadelný projekt pod názvom DUF-ART ďalšiu multimediálnu inscenáciu spojenú s tancom a projekciou. Projekt Spišského osvetového strediska sa uskutoční v spolupráci s Galériou umelcov Spiša a Mestom Spišská Nová Ves.

Galéria umelcov Spiša je miesto, ktoré sa na chvíľu premení na divadelné dosky a ponúkne unikátny umelecký zážitok. Na nádvorí spomínanej budovy sa odohrá divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň, ktorej atmosféra ožije aj vďaka talentovaným ochotníkom z Divadla teatrálnej skratky a tanečníkom z Denzz Industry, s ktorými sa môžu návštevníci preniesť do minulosti a zažiť kúsok tejto smutnej histórie nášho mesta.

„Vďaka inscenácii sa pokúšame priblížiť divákom nie len históriu nášho mesta, ale de facto i históriu Slovenska a celej vtedajšej monarchie. Naše dejiny nie sú len izolovanými regionálnymi dejinami, ale sú súčasťou uhorských i svetových dejín. Revolúcie, ktoré sa v polovici 19. storočia preliali celou Európou postihli i nás a rovnako sa tu prejavili i snahy o zrovnoprávnenie postavenia Slovákov v štáte. Hoci inscenácia buduje na reálnych historických faktoch, jej cieľom je predovšetkým sprostredkovať prežívanie „obyčajných“ ľudí, ktorí sú súčasťou veľkých historických udalostí.“ približuje režisér hry Peter Karpinský.

Divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň si môže verejnosť pozrieť v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi - Zimná 46 vo štvrtok večer 14. 9. 2017 o 19:00 hod. a predstavenia pre školy sa uskutočnia dopoludnia. Vstup na podujatie je voľný a kapacita miest je obmedzená.

 

Organizátor:
Spišské osvetové stredisko
Spiš

Bola streda (9. júla 2017) a tak sa tím Terra Incognita znovu vybral do terénu a opäť na Spiš. Tohto roku sme tam podporili viaceré projekty a preto sa na Spiš vyberieme ešte minimálne aspoň raz.

Našou prvou zastávkou bola obec Iliašovce. Občianske združenie Sans Souci Letohrádok Iliašovce realizuje projekt výberu TOP lokalít Terra Incognita 2017 Zastrešenie historickej kaplnky a vytvorenie zázemia pre návštevníka letohrádku Sans Souci. V katastri obce v horách medzi Iliašovcami a Harichovcami sa nachádza letohrádok Sans Souci (v preklade „Bez starostí“).

Letohrádok dali postaviť v rokoch 1773-1776 páni z Iliašoviec, gróf Štefan a Júlia Csákyovci podľa vzoru letohrádku Fridricha II. v Postupime. Centrom areálu je ešte i dnes kaplnka sv. Štefana, ktorú sa darí občianskemu združeniu postupne obnovovať. Oproti kaplnke stojí kamenný obelisk. Podľa legendy tu stál grófsky palác s bohatou knižnicou, palác pre hostí, budova

pre úradníkov a služobníctvo, filagória, pustovňa, miesto pre loptové hry, strelnica na streľbu z luku, či dokonca dostihová dráha. Vrch, na ktorom letohrádok stál, manželia nazvali „Parnasom“ – tu mal Apollón aj svoju sieň s obrazom „Deväť múz“. Údolie za vrchom nazvali údolím „Dafné“, v ktorom zriadili kúpele. Nákladný spôsob života ale priviedol Csákyovcov už na začiatku 19. stor. na mizinu. Gróf nechal v zúrivosti letohrádok vysťahovať, predmety predať a celý areál zbúrať a zapáliť. Jediné, čo sa zachovalo, bola kaplnka a obelisk dokumentujúce zašlú slávu letohrádku.

Po príchode do areálu určite zaujme návštevníka kaplnka sv. Štefana, obelisk a nekonečný pohľad na juhozápad krajiny. Celý areál je vykosený a udržiavaný. V tieni vysokých stromov, ktoré boli na začiatku existencie letohrádku ešte len vysádzané, sú k dispozícii návštevníkom už dnes ohniská, lavičky a piknikové stoly. Obelisk už nie je pôvodný, nesie však

podobu toho spred dvoch storočí. V areáli sa niekedy nachádzala pustovňa a preto aj dnes je tu vytvorené zázemie pre návštevníkov, ktorí chcú v tichosti rozjímať. Tohto roku bude z príspevku programu Terra Incognita hradené aj zastrešenie kaplnky, aby sa zabránilo znehodnoteniu už vykonanej práce. Členovia občianskeho združenia vám veľmi radi poskytnú sprievodcovský výklad o histórii areálu. Takisto sa zapájajú do celoslovenského podujatia „Víkend otvorených parkov a záhrad“, ktorý sa uskutočňuje v prvej polovici júna.

 

Našou druhou zastávkou bola obec Spišské Tomášovce. Občianske združenie Verbum Bonum realizuje projekt dotačnej výzvy TOP výlety Thesaurus – pokladnica. Ide o vytvorenie balíčka zážitkových výletov do okolia, prezentovanie tradičného ľudového liečiteľstva a kláštornej medicíny, vytvorenie lezeckej steny pre deti, sprístupnenie vidieckeho hospodárskeho dvora a služieb turisticko-informačného centra.

 

Už počas tejto letnej turistickej sezóny si môžete v informačnom centre vybrať z dvoch zážitkových výletov do Slovenského raja so sprievodcom: 1. Výstup na Tomášovský výhľad pešo z obce alebo 2. Malý okruh na Tomášovský výhľad (minibusom) z obce na parkovisko Ďurkovec – prehliadka prírodnej hvezdárne – závrt „prepadnutej krčmy“ – okolie kameňolomu Ďurkovec – presun pešo na blízky Tomášovský výhľad – parkovisko Ďurkovec a späť do obce.

Okrem toho vás zavedú aj do miestneho Kostola sv. Michala Archanjela. Ku prehliadke kostola dostanete okrem výkladu sprievodcu aj prospekt o kostole v slovensko-anglickej jazykovej verzii. Pripravujú sa ďalšie jazykové mutácie. Tradičné ľudové liečiteľstvo a kláštornú medicínu, ako bylinkové čajové zmesi, kúpeľové vrecúška, prírodné tinktúry,

mastičky, oleje, mydlá a voňavé vankúšiky prezentujú v obnovenom vidieckom hospodárskom dome i turistickom informačnom centre. V hospodárskom dvore môže návštevník nakŕmiť domáce zvieratká, ako napr. husi, ovce, či sliepky, poliať bylinkovú záhradu zriadenú podľa kartuziánskych princípov alebo navštíviť miestnosť,

v ktorej uvidí ľan od suroviny až do podoby ľanového ručníka, vrátane krosien. V budúcnosti občianske združenie plánuje zahrnúť do prehliadky aj ukážky práce na krosnách. V hospodárskom dvore je umiestnená lezecká stena pre deti. Pre tie je tiež určená brožúra Spoznaj Ďurkovec, ktorá hravou formou približuje rekreačnú oblasť Ďurkovec. Pripravuje sa aj samostatná verzia pre dospelého návštevníka.

Preto keď sa najbližšie vydáte na Spiš, určite navštívte aspoň jednu z týchto dvoch lokalít a prineste si domov originálny suvenír.

 

Užitočné linky:

Občianske združenie Sans Souci Letohrádok Iliašovce

TOP lokalita Letohrádok Sans Souci

Občianske združenie Verbum Bonum, Spišské Tomášovce

 

Košický kraj

V stredu 2. augusta 2017 sa tím Terra Incognita vybral do terénu, za žiadateľmi o finančné príspevky, aby sme sa spolu pozreli na to, ako sa im darí plniť ciele jednotlivých projektových zámerov. Témou dňa bolo baníctvo na Spiši a projekty s ním súvisiace.

Našou prvou zastávkou bol obecný úrad v malebnom Smolníku. Kedysi to bolo slobodné kráľovské mesto a v obci to je vidieť ešte i dnes. Obecný úrad realizuje projekt rekonštrukcie lodenice na vodnej nádrži Úhorná. Plánuje kompletnú rekonštrukciu lodenice za účelom člnkovania pre verejnosť. V bezprostrednej blízkosti Smolníckeho tajchu, ako sa táto technická pamiatka nazýva, sa nachádza drevené pódium, ktoré slúži ako dejisko podujatí, ubytovacie zariadenie prevádzkované obecným úradom, bufet, detské ihrisko ako i ohnisko so stolmi a lavicami na sedenie.

foto_uhorna_1.jpg

V areáli oddychovali predovšetkým domáci návštevníci. Neďaleko tajchu, na odbočke z hlavnej cesty smerom naspäť do Smolníka, sa v lese nachádza areál s dreveným krytým sedením a ohniskom. Ak plánujete stráviť v lokalite víkend, určite nevynechajte ani toto miesto. Veríme, že sprevádzkovaná lodenica bude ďalším zaujímavým cieľovým bodom na spišskej baníckej ceste. Po návšteve Smolníka sme sa presunuli do obce Poráč a Poráčskej doliny. Tu sa už od roku 2016 realizuje projekt obecného úradu Zahrajme sa na baníkov.

p8020455.jpg

Ide o detský park s funkčnými modelmi banských strojov. Stroje sú uvádzané do pohybu tokom vody v drevenom koryte, ktoré ovládajú detskí návštevníci sediaci na lavičke nad parkom. Roztočia tak napr. vodný mlyn, ktorý „uvedie do života“ baníka alebo drevené hranoly. Ďalej sa tu nachádzajú verné imitácie banských vozíkov, ktoré sa po naplnení vodou do určitej výšky preklopia podobne ako sa z vozíkov vyklápal vyťažený nerast.

p8020478_-_kopia_0.jpg

Nakoniec je tu vysoká drevená veža, z ktorej voda steká ako vodopád. V blízkosti areálu detského parku sa nachádza vstup do štôlne Pavol a neďaleko aj vstup do štôlne Peter. Tie majú byť spolu s Poráč Park relax & sport centrum prepojené železničkou, na ktorej sa návštevník odvezie aj do časti štôlne. Samotný Poráč Park ponúka ubytovanie, stravovanie i doplnkové služby v podobe wellness, lezeckej steny, minigolfu, telocvične, multifunkčného ihriska,

bowlingu, biliardu, stolného futbalu a kongresovej miestnosti pre firemné workshopy a teambuildingy. V areáli má tiež pribudnúť vodná nádrž na rekreačné účely a malé banské múzeum dokladajúce dlhoročnú banícku históriu. Lokalita je odrazom vzájomnej spolupráce súkromného a verejného sektora.

Našou treťou a poslednou zastávkou bolo mesto Gelnica a tohtoročný projekt Štôlňa Jozef a banícky skanzen v Gelnici, ktorý je podporený z dotačnej výzvy programu Terra Incognita. Projekt nadväzuje na projekt Gelnická prechádzka banským chodníkom so vstupom do štôlne Jozef, ktorý bol realizovaný z grantu krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Expozícia Štôlňa Jozef je vysunutým pracoviskom Baníckeho múzea v Gelnici.

p8020510.jpg

Cieľom projektu je predĺženie prehliadkovej trasy štôlne jej vyčistením a vytvorením chodníka pre návštevníkov, ako aj vybudovanie objektu pre zázemie návštevníkov a zamestnancov múzea v bezprostrednej blízkosti štôlne. Ten bude slúžiť na uschovanie výstroja potrebného na návštevu štôlne, aby ju zamestnanci múzea, príp. návštevníci nemuseli sami nosiť z múzea. Aj my sme absolvovali prehliadku štôlne, vyzbrojení prilbami a baterkami. Štôlňou nás sprevádzal pracovník Mestského úradu v Gelnici.V závere realizácie projektu bude priamo v štôlni inštalovaná expozícia starých banských nástrojov a pomôcok.

Veríme, že sme vás aspoň trochu inšpirovali zažiť príjemné banícke dobrodružstvo na Spiši a schladiť sa v týchto horúcich dňoch či už vo vodnej nádrži alebo štôlni.

Spišská Nová Ves

Zastrešenie historickej kaplnky a vytvorenia zázemia pre návštevníka areálu letohrádku Sans Souci

Letohrádok Sans Souci sa nachádza v katastri obce Iliašovce na polootvorenom návrší s výhľadom na Slovenský raj a Vysoké Tatry. Lokalita je vzdialená vzdušnou čiarou do 15 km od Spišského hradu v Košickom kraji a 7 km od Levoče v Prešovskom kraji.

img176.jpg

 

Výstupmi a cieľmi pre rok 2017 je zastrešiť objekt kaplnky, obnoviť existujúce doplnkové objekty (lavičky, piknikové stoly, ohniská), upraviť okolitý terén a zabezpečiť jeho pravidelnú údržbu a usporiadať výročné podujatie, ktorým sa pripomína výročie otvorenia letohrádku Sans Souci grófom Štefanom Csákym v roku 1775.

 

V krátkodobom rozvojom pláne si žiadateľ kladie za cieľ upraviť interiér a exteriér kaplnky, postaviť nové prístrešky pre návštevníkov a zabezpečiť sociálne zariadenia. V dlhodobom rozvojom pláne chce kontinuálne pokračovať v úpravách exteriéru a interiéru kaplnky, údržbe a úprave okolitého terénu, zabezpečiť bezpečný prístup k lokalite, vybudovať na vhodnom mieste parkovisko, vybudovať „ihriská“ pre deti a dospelých, rozšíriť výročné podujatie a elektrifikovať areál formou výstavby alternatívneho zdroja energie. Naplnením cieľov dlhodobého rozvojového zámeru sa zabezpečí komplexnosť produktu cestovného ruchu.

img180_0.jpg

Areál letohrádku Sans Souci je jediným svojho druhu na celom Slovensku, čo ho robí unikátnym a výnimočným. Návštevník po príchode pocíti jedinečnú atmosféru a génius loci. Prostredníctvom značky Terra Incognita, ako garanta kultúrneho cestovného ruchu, sa dostane lokalita letohrádku Sans Souci, ktorá ešte nie je taká známa a čaká na svoje odhalenie, do povedomia návštevníkov.

img179.jpg

img177.jpg

Úspešnou realizáciou predpokladáme zvýšenie počtu návštevníkov a predĺženie priemernej doby pobytu návštevníkov v regióne Spiš. Lokalita v súčasnosti nie je tak rozvinutá, aby generovala príjmy, preto ju odporúčame aj nenáročným návštevníkom, ktorí vyhľadávajú turistiku, pokoj a oddych v prírode s poznávaním historického dedičstva našich predkov.

 

Užitočné linky:

Sans Souci Letohrádok Iliašovce

Spišský hrad

Spišský hrad na UnescoNaDosah.sk

Informačná kancelária mesta Levoča

Levoča na UnescoNaDosah.sk

3.6.2017
Spišská Nová Ves

V dňoch 2. a 3. júna 2017 sa centrum Spišskej Novej vsi premenilo na miesto plné dobrej nálady a zábavy. Zatiaľ čo v prvý deň bolo mesto plné detí, pretože program festivalu bol venovaný predovšetkým im, v sobotu si na svoje prišli hlavne dospelí.

Na pódiu prevládal humor v hudbe a pesničkách, ale aj v podaní imitátora Petra Jablonského. Možnosť ochutnať kvalitné vína z 15 vinárstiev na jednom mieste využilo tiež mnoho dospelých a k dobrej nálade prispelo aj Divadlo Kontra inscenáciou Mesiac a magnólie. Múzeum Spiša pripravilo „hádankovo“ aj pre dospelých a tí si mohli otestovať svoje vedomosti, občas len tipy, načo naši predkovia používali zaujímavé historické predmety.

img_9362_large.jpg

img_9580_large.jpg

Z turistickej ponuky mali už tradične najväčší úspech bezplatné výstupy na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku. Na podujatí fungoval aj stánok Košice región Turizmus. Tu sa návštevníci mohli vďaka virtuálnej realite preniesť do ktorejkoľvek časti Košického kraja, vyjadriť sa v dotazníku a hlavne aj deti si prišli na svoje pri skladaní veľkých i malých puzzle, pexese alebo iných zábavkách. Dospelí si zas odnášali mnohé tipy na ďalšie výlety po našom regióne.

Veríme, že ste sa na tejto podarenej akcii zabavili minimálne tak dobre ako my, ak ste ju však zmeškali, pripravili sme si pre Vás fotoreport z podujatia v galérii pod článkom. Aby toho nebolo málo, už teraz sa môžete tešiť na ďalšie z TOP podujatí programu Terra Incognita, Jánske ohne na Šíravou. Viac o podujatí sa dočítate aj v tomto článku.

Spišská Nová Ves

Už 45 rokov funguje v Spišskej Novej Vsi folklórny súbor Čačina. V tanečnej, hudobnej i speváckej zložke pôsobí približne 40 mladých ľudí, vo svojom repertoári majú tradičné piesne hudbu i tance najmä z regiónu Spiša, ale aj susedného Šariša a Zemplína.

14671244_774167422722930_5350527066516035738_n.jpg

Folklórny súbor má pomerne kvalitne a presne zdokumentovanú vlastnú históriu. Prvá pracovná skúška tanečnej zložky súboru sa uskutočnila 1. októbra 1972 a zúčastnilo sa na nej 79 tanečníkov. Spevácka zložka začínala za pomerne komplikovaných okolností, nábor do nej sa nekonal, a tak dievčatá, ktoré neuspeli v tanečnej sekcii, boli preradené do speváckej.

10997994_538371036302571_8490633472243317909_o.jpg

Vďaka pracovitosti a intenzívnym nácvikom sa ale spevácka zložka vyrovnala hudobnej a tanečnej. Prvé tance, ktoré súbor nacvičil, boli Dupkaca karička a Parobské sólo – v oboch prípadoch šlo o technicky jednoduchšie tance, aby ich zvládli aj vtedy začínajúci tanečníci.

10997994_538371036302571_8490633472243317909_o_0.jpg

14670760_774165266056479_3356904258716037444_n.jpg

 

 

Dnes má už FS Čačina, po rokoch snahy a usilovnej práce, vybudovanú významnú pozíciu medzi súbormi v regióne. Naše tradície a zvyky exportuje aj do zahraničia, od Francúzska, Nemecka či Holandska až po Rusko či Turecko. V roku 2012 dokonca Čačina vycestovala na folklórny festival do Číny a v roku 2013 do Kurdistanu. Umeleckým vedúcim súboru je Jozef Kozák.

Spišská Kapitula

Takzvaný Spišský Jeruzalem bude koncom mája dejiskom už piateho ročníka kultúrno-duchovného festivalu s rovnomenným názvom. V programe si môžete vybrať z pestrej palety vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou. A to nielen prostredníctvom prednášok, ale aj koncertov, divadelných predstavení, výstav či duchovného sprievodného programu.

sj-9.jpg

Festival otvorí brány už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika a archivára Ivana Chalupeckého. Rozprávku zo snehu predstaví v piatok Detský divadelný súbor „J“ z Košíc v réžii Marice Harčaríkovej. V sobotu o 10:30 a 13:30 sú na programe terénne prednášky k pamiatkam UNESCO v tejto lokalite.

sj-19.jpg

Nielen domácich ale určite poteší aj slávnostné znovuotvorenie vlakovej trate Spišské Podhradie – Spišské Vlachy, ktoré bude sprevádzané vystúpením Dychovej hudby Ordzovianka a Detský folklórny súbor Branisko. Nemenej atraktívny bude aj posledný deň a koncert miešaného gréckokatolíckeho speváckeho zboru Chrystostomos z Vranova nad Topľou, ktorý predstavia Christos voskrese iz mertvych – Kristus vstal z mŕtvych, ďalej stredoveké divadelné predstavenie Mystériá o sv. Alžbete, sv. Jurajovi a sv. Mikulášovi v podaní spoločnosti VIA CASSA a koncertnú bodku festivalu napíše speváčka JANAIS.

Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať Medailón pútnika a magnetku Spišského Jeruzalema.

sj-32.jpg

sj-13.jpg

ČO JE SPIŠSKÝ JERUZALEM

V tesnej blízkosti Spišskej Kapituly, v lokalite Pažica, sa nachádzajú pozostatky krížovej cesty, vybudovanej zrejme v druhej polovici 17. storočia. Ide o pravdepodobne najstaršiu kalváriu na našom území. Zaujímavosťou je, že ide o typ Calvario Jerusalem, s kaplnkami rozmiestnenými tak, aby pripomínali Jeruzalem v časoch Ježiša Krista. Po neskorších zásahoch do terénu a stavieb tento Spišský Jeruzalem odhalili až v roku 2002.

sj-19_2.jpg

Spišská Nová Ves

Sled TOP podujatí programu Terra Incognita naberá na obrátkach a po postupnom rozbiehaní sa cez Pankuškové fašiangy k Rušňoparáde a Vôni agátu sa blíži už štvrté z desiatich tohtoročných naj-podujatí v destinácii Košice región. Tretí ročník Dní humoru na Spiši prinesú do Spišskej Novej Vsi množstvo pozitívnych emócií cez najrôznejšie formy ich prežívania.

bb_dh.jpg

Sled TOP podujatí programu Terra Incognita naberá na obrátkach a po postupnom rozbiehaní sa cez Pankuškové fašiangy k Rušňoparáde a Vôni agátu sa blíži už štvrté z desiatich tohtoročných naj-podujatí v destinácii Košice región. Tretí ročník Dní humoru na Spiši prinesú do Spišskej Novej Vsi množstvo pozitívnych emócií cez najrôznejšie formy ich prežívania.

dni_humoru-9_2.jpg

Ide o dvojdňový festival zábavy, na pestrý program sa teda návštevníci môžu tešiť v piatok 2.6. i sobotu 3.6., a to na viacerých miestach. Pri Evanjelickom kostole bude po oba dni pripravená Chillout zóna, navyše, v piatok o 10:00 sa môžete tešiť na show Akrobatov z ulice Boys of Courage, o 13:00 zas na stand-up mladých.

dni_humoru-83.jpg

V Parku pred Redutou vás zabaví komediálna show Sranda banda, deti budú určite ohúrené otvárať ústa pri bublinovej show a tancujúcich psoch. V rovnakom priestore sa podvečer chystá aj humorom popretkávaná talkshow Jozefa Banáša, no a večer si prídu na svoje aj milovníci dramatického umenia, z vyšších vekových kategórií: o 18:00 je v Divadle Kontra naplánovaná komédia o zákulisí vzniku jedného z najslávnejších filmov všetkých čias Odviate vetrom – Mesiac a magnólie alebo ako získať 10 Oscarov. O 20:00 zas v Spišskom divadle uvedú najslávnejšiu anglickú bulvárnu komédiu všetkých čias – Charleyho teta. V sobotu sa deti môžu zapojiť do výroby veselého papierového kontajnera, znovu bude fungovať aj Chillout zóna pri Evanjelickom kostole, no a v Parku pred Redutou to bude sled viacerých koncertov. Za zmienku stojí tiež Wipe Out hojdačka a Wipe Out zametač, repríza komédie Mesiac a magnólie alebo ako získať 10 Oscarov. Nedeľný večer potom môžete zakončiť výstupom do najvyššej kostolnej veže na Slovensku.

Výstup do veže Kostola Nanebovzatia Panny Márie bude, mimochodom, počas oboch Dní humoru možný aj bezplatne, pre všetkých návštevníkov TOP podujatia je tu navyše 30-percentná zľava na vstup do spišskonovoveskej ZOO. Zvýhodnené a akciové ponuky pripravili aj lanový park Monkeyland, Galéria umelcov Spiša, Múzeum Spiša a za humornú cenu 30 eur/osoba/noc sa môžete ubytovať aj v Hoteli Metropol.

Poďte do Spišsej Novej Vsi! Bude sranda.

 

Užitočné informácie

Kde sa ubytovať:

Hotel Metropol, Štefánikovo námestie, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 441 07 24

Parkhotel Centrum, Zimná 168/34, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 415 08 11

Hotel Preveza, Za Hornádom 2249/12, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 416 63 01

HOTEL Šport, T. Vansovej 2171/1, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 442 67 53

Hotel Čingov, Smižany, č.tel.: +421 53 443 3663, +421 53 443 3633

Grand Hotel Spiš, Spišské Tomášovce - Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 449 11 29

Penzión Venuša, Zimná 229/93, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 442 39 57

Penzión Lesnica, Čingov - Hradisko 113, č.tel.: +421 53 449 15 18

 

Kde sa najesť:

Nostalgia, Letná 49, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 44 14 144

Restaurant Grill bar, Zimná 73, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 44 10 881

Restaurant Zbrojnos, Letná 42, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 44 10 708

Spis Restaurant, Letná 45, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 42 99 765

Garage, Letná 35, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53/44 14 344

Reštaurácia Na Korze, Zimná 34, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 442 60 05

Reštaurácia Sonáta, Radničné námestie 4, Spišská Nová Ves, č.tel.: +421 53 44 111 82, +421 918 627 699

Salaš Čingov, Čingov 147, Spišské Tomášovce, č.tel.: +421 905 562 125

 

Ako sa tam dostať:

http://cp.atlas.sk/

Stránky

Odoberať RSS - Spišská Nová Ves