Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Krompachy

Na Dolnom Spiši je to vždy v októbri úplne iný svet. Svet, v ktorom sa za dobré jedlo platí fajnošmi. Svet, v ktorom dávate recenzie zásadne úsmevom, prípadne uznanlivým kývkaním hlavou dožúvajúc prvé sústo. Svet, kde sa snúbi pastva pre chuťové poháriky so zábavou a radosťou zo života. Tým svetom sú Margecianske fajnoty. Aj tohto roku boli MŇAMKOVÉ! Atmosféru si môžete pripomenúť (alebo dodatočne ochutnať) v našej fotogalérii.

Margecany

Margecianske fajnoty sú podujatím, ktoré v Košickom regióne nemá konkurenciu. Obrovský záujem a počet návštevníkov spôsobili, že tohtoročné vydanie posledného TOP podujatia programu Terra Incognita bude nie jedno-, ale dvojdňové. Výhovorky na sobotňajšie upratovanie alebo nedeľnú návštevu tak už neobstoja. Hor sa do Margecian! Ako?

Nuž, ak máte auto (a ochotného vodiča), voľba je zrejme jasná – cesta z Košíc do Margecian trvá do hodiny. Kvôli uzavretému mostu nad Ružínom je ale trošičku komplikovanejšia, na výber máte dve možnosti trasy, z toho jedna je spoplatnená: 1. Košice – Kostoľany n/H. – Kysak – Obišovce – Ľubovec – Miklušovce a za Klenovom odbočka doľava na Margecany (bez diaľničnej známky)

2. Košice – E50/D1 – východ z D1, Lemešany – smer Obišovce a pokračovanie trasy ako je uvedené vyššie (s diaľničnou známkou). Ak by vám vyhovovala viac táto trasa, diaľnica sa dá „obísť“ po starej ceste cez obce Budimír, Janovík a Lemešany.

Samozrejme, je tu možnosť využiť aj verejnú dopravu. Autobusom sa vám, vzhľadom na počet spojov a dĺžku i komplikovanosť cesty neoplatí cestovať, takže jednoznačnou voľbou bude vlak. Nespornou výhodou tejto formy presunu je, že sa nikto nemusí obmedzovať pri ochutnávaní dobrôt (aj tekutého charakteru). Margecany sú dobre dostupné vlakom s pomerne hustou frekvenciou spojov, samotná cesta trvá plus-mínus polhodinu. Osobné vlaky a rýchliky ZSSK odchádzajú:

- z Košíc do Margecian o: 8:08, 9:27 (v nedeľu o 9:17), 10:08, 11:27, 12:08, 13:27, 14:08, + 14:32 iba v nedeľu

- z Margecian do Košíc o: 11:55, 13:24, 14:03, 15:24, 15:55, 17:24, 17:55, 19:24, 19:54

Margecianske fajnoty prinesú bohatý program plný gastronomických zážitkov. Napokon, aj preto názov „fajnoty“... No ku kulinárskemu zážitku neodmysliteľne patrí aj dobrá hudba či zábava pre deti. A práve o programe sa viac dočítate TU, alebo v programovom bulletine pod týmto článkom v galérii.

Návštevu sobotňajšieho programu si navyše môžete spestriť menším výletom do neďalekej Gelnice. Konať sa tam totiž budú Majstrovstvá Európy Enduro 2017. Organizátori preto zariadili grátis kyvadlovú dopravu, ktorá vás z dejiska Margecianskych fajnôt odvezie na motoristické podujatie a naspäť. Autobusy budú pendlovať každú hodinu, cesta im má trvať necelú polhodinu. Počas ME Enduro bude v Gelnici

otvorená Banícka Kuchňa z Gelnice a Kojšova.Počas podujatia – iba v sobotu – ponúka 10-percentnú zľavu na jedlá na objednávku margecianska Reštaurácia Lesnica, rovnakú zľavu vám dá na pizzu aj Pivnica PUB a 10% vám z účtu odráta aj aj cukráreň a hostinec Pod orechom, a to takisto iba v sobotu. Tešíme sa na vás v Margecanoch 14. a 15. októbra!

A čo sa oplatí vidieť a navštíviť v okolí?

Určite obrovské vodné dielo v bezprostrednej blízkosti, ktoré ponúka nádhernú prírodnú scenériu – Ružín. Z Margecian sa môžete vydať po pobrežnej ceste č. 3271, ktorá lemuje priehradu. Dolný Spiš sa vyznačuje bohatou baníckou históriou, a práve tú môžete spoznávať aj v Baníckom múzeu v Gelnici, resp. v jeho vysunutej expozícii – Štôlni Jozef, ktorú múzeum – v spolupráci s organizáciou Košice Región Turizmus – neustále zveľaďuje.

Nádherný výhľad na Gelnicu si môžete vychutnať z hradného kopca Zámčisko. Je to kopec na okraji mesta, kde kedysi stál Gelnický hrad. Postavili ho v 13. storočí, no dnes sa na vŕšku nachádzajú už len jeho ruiny. Za to na kopci nájdete informačné tabule, vďaka ktorým sa – aspoň v predstavách – môžete do dávnej minulosti presunúť. V revitalizácii kopca má “prsty“ program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Zájsť môžete aj do Krompách a neďalekého Relax Centra Plejsy, ktorého zjazdovky boli 9-krát dejiskom Európskeho pohára v lyžovaní. Aj keď v októbri si tu ešte nezalyžujete, možno vás osloví prostredie spolu s Hotelom Plesy*** (aj s wellness) a v zime sa sem vrátite aj s lyžami na pleci.

Neďaleko Margecian sa nachádza aj obec Kluknava. A v nej barokový kaštieľ, postavený pôvodne v renesančnom slohu. Postavili ho začiatkom 18. storočia zo zrúcanín Richnavského hradu. Ak by ste chceli do tohto regiónu vyraziť na dlhšie, tak práve kluknavský kaštieľ poskytuje solídne ubytovanie v nevšednom priestore. A s Kluknavou sa spája ešte jedno zaujímavé miesto – drevený krytý most – posledný svojho druhu na Slovensku. Postavili ho v roku 1832 a Kluknavu spája s miestnou

časťou Štefanská Huta. Je tiež vyhlásený za technickú pamiatku.

14.10.2017 - 15.10.2017
Obchodná ulica, 055 01 Margecany

Rok sa schádza s rokom a ponuku tých najlepších podujatí, aké môžete v našom regióne zažiť , znovu uzavrú voňavé, radostné a chutné Margecianske fajnoty. Je to podujatie, ktoré patrí k najobľúbenejším v Košickom kraji aj vďaka enormnému úsiliu organizátorov. Tohto roku bude prvýkrát dvojdňové a okrem zážitku pre chuťové poháriky sľubuje aj pútavý program pre všetky vekové kategórie.

Margecianske fajnoty sú tradične – a názov to naznačuje dokonale – o dobrotách. Brušká si naplníte fajnotami z rôznych lokalít Dolného Spiša, úplne príznačné sú beľuše či trešenina, alebo najžiadanejšie gruľovniky. Pri ich príprave z roka na rok stúpa spotreba zemiakov. Jedinečný rozmer podujatia spočíva aj v tom, že návštevníci môžu sledovať celý proces prípravy dobrôt z rúk naslovovzatých odborníčok – gazdín

 

zo Spiša – naživo. Pastvu pre maškrtné jazýčky musí dopĺňať aj bohatý sprievodný program, aj preto budú Margecianske fajnoty 2017 roztiahnuté do dvoch dní. Kultúrnym predkrmom fajnôt bude piatkové (13.10.) večerné letné kino Pod bránou a tiež vystúpenie heligonkárov. V sobotu 14.10. sa už naplno rozbehne jarmok a ukážka výroby domácich špecialít Dolného Spiša. Chutné fajnoty pripravia „kuchňe“

z Margecian, Kojšova, Jakloviec, Veľkého Folkmára, Kluknavy, Poráča či Smižian. Na pódiu sa vystriedajú detské folklórne súbory, zanôtiť a zakrepčiť ale prídu aj dospeláci z Rumunska, Česka či Srbska. 

Jarmok a prípravu skvelých jedál organizátori naplánovali aj na nedeľu 15.10. Nebude to však žiadna kópia soboty, tentoraz svoj kuchársky kumšt predvedú šéfkuchári z Rumunska, Srbska, Česka, Ukrajiny, Bulharska či dokonca ďalekého Švédska. K tomu nás čaká aj vojenská, poľovnícka a pytliacka kuchňa. Krátko popoludní na veľkej scéne pokrstí nové CD Folklórny súbor Jadlovec a tešiť sa môžete aj na výstupenie skupiny Lojzo.

 

Po oba dni organizátori vyhlásia „najfajnejšu kuchňu“. V sobotu sa navyše môžete kyvadlovou dopravou presunúť do Gelnice na Majstrovstvá Európy Enduro 2017, alebo si prezrieť Margeciansky tunel, ktorý je národnou technickou pamiatkou. Prídete?

 

 

 

Užitočné informácie

 

Čo vidieť, využiť a navštíviť:

Vodná nádrž Ružín

Vodná nádrž kopíruje pôvodné meandre rieky Hornád, obtáča zalesnené vrchy so strmými bralami. Vodná nádrž je rajom najmä pre rybárov, vodných trampov a vodákov. Okolitá príroda, lesnatý terén a voda poskytujú veľmi výhodné a výborné podmienky pre letnú turistiku a športy.

Barokový kaštieľ v Kluknave

Pôvodne postavený v renesančnom slohu v roku 1715 - 1720 z materiálu zrúcaním Richnavského hradu. Patril medzi majetky kluknavsko-iliašovskej vetvy rodu Csákyovcov. Je národnou kultúrnou pamiatkou a dnes je v ňom hotel.

Drevený krytý most

Je posledný svojho druhu na Slovensku, spája obec Kluknava s jej časťou Štefanskou Hutou cez rieku Hornád. Bol postavený v roku 1832 zo smrekového dreva a je technickou pamiatkou.

Banícke múzeum v Gelnici

Vzniklo v roku 1963 a sídli v budove bývalého mestského magistrátu. Jeho zbierky dokumentujú baníctvo v Gelnici do obdobia vlády Márie Terézie. Od roku 2016 je súčasťou expozícií múzea aj štôlňa Jozef. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej celková dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra. Viac informácií na www.gelnica.sk.

Zámčisko Gelnica

Zámčisko je hradný kopec na okraji mesta Gelnica, na ktorom kedysi stál Gelnický hrad. Hrad bol postavený v 13. storočí, no dnes sa na kopci nachádzajú už len jeho ruiny. Z informačných tabúľ, ktoré sú na kopci umiestnené sa návštevník dozvie nielen históriu hradu, ale aj mesta Gelnica. Zo Zámčiska je nádherný výhľad na celé mesto.

Relax Center Plejsy – Krompachy

9-násobné dejisko Európskeho pohára v lyžovaní. Návštevníci areálu majú k dispozícii 7 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, ski servis, požičovňu lyží a detský kútik. V neďalekom Hoteli Plejsy návštevník nájde reštauráciu, wellness, bowling a 186 lôžok na ubytovanie. Viac informácií na www.new.hotelplejsy.sk a www.skiplejsy.sk.

Jaklovce – gotický kostol

V historických listinách sa prvýkrát spomína v roku 1297. Chrám nemá oltár. Historickou vzácnosťou je však gotická socha Madony z Jakloviec. Toto rezbárske dielo v stredoveku vyhotovil muž označovaný ako Majster Bielej Madony z Toporca. Pred kostolom stojí kaplnka so sochou sv. Jána Nepomuckého.

Folkmarská skala

Miesto s krásnym výhľadom a nie veľmi náročným výstupom. Rozsiahly vápencový masív s nadmorskou výškou 915 m n.m. leží severovýchodným smerom od obce Kojšov na malej rázsoche jedného z bočných hrebeňov Volovských vrchov. Folkmarská skala je súčasťou náučného chodníka Folkmarská a Murovaná skala, ktorý začína v obci Kojšov a končí v obci Veľký Folkmár.

 

Kde sa ubytovať:

Pumpa Jaklovce, Nová 624, Jaklovce, č.tel.: +421 917 799 345

Penzión SKINAUTIQUE CLUB, Rovne 887, Jaklovce, č.tel.: +421 53 44 25 920,

+421 918 901 122

Penzión Hámre, Košická Belá - Malý Folkmar 107, č.tel.: +421 911 448 200

Penzión Sivec, Košická Belá 149, č.tel.: +421 903 157 359, +421 55 63 222 99

Hotel Lesanka, Košická Belá 1160, č.tel.: +421 917 792 702

Hotel Plejsy, Cintorínska 1173/3, Krompachy, č.tel.: +421 53 429 8015

Horský hotel Hutník, Krompachy- Plejsy, č.tel.: +421 53 4470 698

Penzión Piller Kaštieľ, Zemanská 195/1, Krompachy, č.tel.: +421 53 417 32 20

 

Kde sa najesť:

Reštaurácia Lesnica, Prešovská 56/9, Margecany, č.tel.: +421 917 498 636

Pumpa Jaklovce, Nová 624, Jaklovce, č.tel.: +421 917 799 345

Penzión SKINAUTIQUE CLUB, Rovne 887, Jaklovce, č.tel.: +421 53 44 25 920,

+421 918 901 122

Penzión Hámre, Košická Belá - Malý Folkmar 107, č.tel.: +421 911 448 200

Penzión Sivec, Košická Belá 149, č.tel.: +421 903 157 359, +421 55 63 222 99

Hotel Lesanka, Košická Belá 1160, č.tel.: +421 917 792 702

Hotel Plejsy, Cintorínska 1173/3, Krompachy, č.tel.: +421 53 429 8015

Reštaurácia Tatran, Hlavná 336, Gelnica, č.tel.: +421 950 519 107

Penzión Piller Kaštieľ, Zemanská 195/1, Krompachy, č.tel.: +421 53 417 32 20

 

Ako sa tam dostať: najlepšie vlakom

http://cp.atlas.sk/

14.-15. október 2017
Margecany

Rok sa schádza s rokom a ponuku tých najlepších podujatí, aké môžete v našom regióne zažiť , znovu uzavrú voňavé, radostné a chutné Margecianske fajnoty. Je to podujatie, ktoré patrí k najobľúbenejším v Košickom kraji aj vďaka enormnému úsiliu organizátorov. Tohto roku bude prvýkrát dvojdňové a okrem zážitku pre chuťové poháriky sľubuje aj pútavý program pre všetky vekové kategórie.

Margecianske fajnoty sú tradične – a názov to naznačuje dokonale – o dobrotách. Brušká si naplníte fajnotami z rôznych lokalít Dolného Spiša, úplne príznačné sú beľuše či trešenina, alebo najžiadanejšie gruľovniky. Pri ich príprave z roka na rok stúpa spotreba zemiakov. Jedinečný rozmer podujatia spočíva aj v tom, že návštevníci môžu sledovať celý proces prípravy dobrôt z rúk naslovovzatých odborníčok – gazdín

zo Spiša – naživo. Pastvu pre maškrtné jazýčky musí dopĺňať aj bohatý sprievodný program, aj preto budú Margecianske fajnoty 2017 roztiahnuté do dvoch dní. Kultúrnym predkrmom fajnôt bude piatkové (13.10.) večerné letné kino Pod bránou a tiež vystúpenie heligonkárov. V sobotu 14.10. sa už naplno rozbehne jarmok a ukážka výroby domácich špecialít Dolného Spiša. Chutné fajnoty pripravia „kuchňe“ z Margecian, Kojšova, Jakloviec,

Veľkého Folkmára, Kluknavy, Poráča či Smižian. Na pódiu sa vystriedajú detské folklórne súbory, zanôtiť a zakrepčiť ale prídu aj dospeláci z Rumunska, Česka či Srbska. 

Jarmok a prípravu skvelých jedál organizátori naplánovali aj na nedeľu 15.10. Nebude to však žiadna kópia soboty, tentoraz svoj kuchársky kumšt predvedú šéfkuchári z Rumunska, Srbska, Česka, Ukrajiny, Bulharska či dokonca ďalekého Švédska. K tomu nás čaká aj vojenská, poľovnícka a pytliacka kuchňa. Krátko popoludní na veľkej scéne pokrstí nové CD Folklórny súbor Jadlovec a tešiť sa môžete aj na výstupenie skupiny Lojzo.

 

Po oba dni organizátori vyhlásia „najfajnejšu kuchňu“. V sobotu sa navyše môžete kyvadlovou dopravou presunúť do Gelnice na Majstrovstvá Európy Enduro 2017, alebo si prezrieť Margeciansky tunel, ktorý je národnou technickou pamiatkou. Prídete?

 

Užitočné informácie

 

Čo vidieť, využiť a navštíviť:

Vodná nádrž Ružín

Vodná nádrž kopíruje pôvodné meandre rieky Hornád, obtáča zalesnené vrchy so strmými bralami. Vodná nádrž je rajom najmä pre rybárov, vodných trampov a vodákov. Okolitá príroda, lesnatý terén a voda poskytujú veľmi výhodné a výborné podmienky pre letnú turistiku a športy.

Barokový kaštieľ v Kluknave

Pôvodne postavený v renesančnom slohu v roku 1715 - 1720 z materiálu zrúcaním Richnavského hradu. Patril medzi majetky kluknavsko-iliašovskej vetvy rodu Csákyovcov. Je národnou kultúrnou pamiatkou a dnes je v ňom hotel.

Drevený krytý most

Je posledný svojho druhu na Slovensku, spája obec Kluknava s jej časťou Štefanskou Hutou cez rieku Hornád. Bol postavený v roku 1832 zo smrekového dreva a je technickou pamiatkou.

Banícke múzeum v Gelnici

Vzniklo v roku 1963 a sídli v budove bývalého mestského magistrátu. Jeho zbierky dokumentujú baníctvo v Gelnici do obdobia vlády Márie Terézie. Od roku 2016 je súčasťou expozícií múzea aj štôlňa Jozef. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej celková dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra. Viac informácií na www.gelnica.sk.

Zámčisko Gelnica

Zámčisko je hradný kopec na okraji mesta Gelnica, na ktorom kedysi stál Gelnický hrad. Hrad bol postavený v 13. storočí, no dnes sa na kopci nachádzajú už len jeho ruiny. Z informačných tabúľ, ktoré sú na kopci umiestnené sa návštevník dozvie nielen históriu hradu, ale aj mesta Gelnica. Zo Zámčiska je nádherný výhľad na celé mesto.

Relax Center Plejsy – Krompachy

9-násobné dejisko Európskeho pohára v lyžovaní. Návštevníci areálu majú k dispozícii 7 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, ski servis, požičovňu lyží a detský kútik. V neďalekom Hoteli Plejsy návštevník nájde reštauráciu, wellness, bowling a 186 lôžok na ubytovanie. Viac informácií na www.new.hotelplejsy.sk a www.skiplejsy.sk.

Jaklovce – gotický kostol

V historických listinách sa prvýkrát spomína v roku 1297. Chrám nemá oltár. Historickou vzácnosťou je však gotická socha Madony z Jakloviec. Toto rezbárske dielo v stredoveku vyhotovil muž označovaný ako Majster Bielej Madony z Toporca. Pred kostolom stojí kaplnka so sochou sv. Jána Nepomuckého.

Folkmarská skala

Miesto s krásnym výhľadom a nie veľmi náročným výstupom. Rozsiahly vápencový masív s nadmorskou výškou 915 m n.m. leží severovýchodným smerom od obce Kojšov na malej rázsoche jedného z bočných hrebeňov Volovských vrchov. Folkmarská skala je súčasťou náučného chodníka Folkmarská a Murovaná skala, ktorý začína v obci Kojšov a končí v obci Veľký Folkmár.

 

Kde sa ubytovať:

Pumpa Jaklovce, Nová 624, Jaklovce, č.tel.: +421 917 799 345

Penzión SKINAUTIQUE CLUB, Rovne 887, Jaklovce, č.tel.: +421 53 44 25 920,

+421 918 901 122

Penzión Hámre, Košická Belá - Malý Folkmar 107, č.tel.: +421 911 448 200

Penzión Sivec, Košická Belá 149, č.tel.: +421 903 157 359, +421 55 63 222 99

Hotel Lesanka, Košická Belá 1160, č.tel.: +421 917 792 702

Hotel Plejsy, Cintorínska 1173/3, Krompachy, č.tel.: +421 53 429 8015

Horský hotel Hutník, Krompachy- Plejsy, č.tel.: +421 53 4470 698

Penzión Piller Kaštieľ, Zemanská 195/1, Krompachy, č.tel.: +421 53 417 32 20

 

Kde sa najesť:

Reštaurácia Lesnica, Prešovská 56/9, Margecany, č.tel.: +421 917 498 636

Pumpa Jaklovce, Nová 624, Jaklovce, č.tel.: +421 917 799 345

Penzión SKINAUTIQUE CLUB, Rovne 887, Jaklovce, č.tel.: +421 53 44 25 920,

+421 918 901 122

Penzión Hámre, Košická Belá - Malý Folkmar 107, č.tel.: +421 911 448 200

Penzión Sivec, Košická Belá 149, č.tel.: +421 903 157 359, +421 55 63 222 99

Hotel Lesanka, Košická Belá 1160, č.tel.: +421 917 792 702

Hotel Plejsy, Cintorínska 1173/3, Krompachy, č.tel.: +421 53 429 8015

Reštaurácia Tatran, Hlavná 336, Gelnica, č.tel.: +421 950 519 107

Penzión Piller Kaštieľ, Zemanská 195/1, Krompachy, č.tel.: +421 53 417 32 20

 

Ako sa tam dostať: najlepšie vlakom

http://cp.atlas.sk/

Spišská Kapitula

Takzvaný Spišský Jeruzalem bude koncom mája dejiskom už piateho ročníka kultúrno-duchovného festivalu s rovnomenným názvom. V programe si môžete vybrať z pestrej palety vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou. A to nielen prostredníctvom prednášok, ale aj koncertov, divadelných predstavení, výstav či duchovného sprievodného programu.

sj-9.jpg

Festival otvorí brány už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika a archivára Ivana Chalupeckého. Rozprávku zo snehu predstaví v piatok Detský divadelný súbor „J“ z Košíc v réžii Marice Harčaríkovej. V sobotu o 10:30 a 13:30 sú na programe terénne prednášky k pamiatkam UNESCO v tejto lokalite.

sj-19.jpg

Nielen domácich ale určite poteší aj slávnostné znovuotvorenie vlakovej trate Spišské Podhradie – Spišské Vlachy, ktoré bude sprevádzané vystúpením Dychovej hudby Ordzovianka a Detský folklórny súbor Branisko. Nemenej atraktívny bude aj posledný deň a koncert miešaného gréckokatolíckeho speváckeho zboru Chrystostomos z Vranova nad Topľou, ktorý predstavia Christos voskrese iz mertvych – Kristus vstal z mŕtvych, ďalej stredoveké divadelné predstavenie Mystériá o sv. Alžbete, sv. Jurajovi a sv. Mikulášovi v podaní spoločnosti VIA CASSA a koncertnú bodku festivalu napíše speváčka JANAIS.

Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať Medailón pútnika a magnetku Spišského Jeruzalema.

sj-32.jpg

sj-13.jpg

ČO JE SPIŠSKÝ JERUZALEM

V tesnej blízkosti Spišskej Kapituly, v lokalite Pažica, sa nachádzajú pozostatky krížovej cesty, vybudovanej zrejme v druhej polovici 17. storočia. Ide o pravdepodobne najstaršiu kalváriu na našom území. Zaujímavosťou je, že ide o typ Calvario Jerusalem, s kaplnkami rozmiestnenými tak, aby pripomínali Jeruzalem v časoch Ježiša Krista. Po neskorších zásahoch do terénu a stavieb tento Spišský Jeruzalem odhalili až v roku 2002.

sj-19_2.jpg

Projekty z dotačnej výzvy programu Terra Incognita na rok 2017 „Top výlety“

schválené na finančnú podporu

schvalene_projekty_top_vylety_2017.png

18.02.2017 - 19.02.2017
Krompachy, Plejsy

Zima sa do nás zahryzla od začiatku decembra a odvtedy prakticky nepopúšťa. Zahriať sa môžeme rôzne, no počas tretieho februárového víkendu ponúka vynikajúce možnosti prvé tohtoročné TOP podujatie programu Terra Incognita (zároveň jediné zimné) Pankuškové fašiangy v stredisku Plejsy. Snúbi sa v ňom viacero atraktívnych častí – zábava na svahu, skvelé jedlo a folklórna tradícia.

Program odštartuje v sobotu 18. februára 2017 sprievodom folklórnych súborov. Napoludnie bude nasledovať fašiangový sprievod a popoludní niekoľko súťaží pre jedákov: v jedení pankušiek, ovarovej polievky, klobás či hot-dogov. Celý deň navyše spestria vystúpenia folklórnych skupín či ľudových rozprávačov.

Nedeľná časť programu sa bude niesť v duchu tradičného pochovávania basy, pod taktovkou folklórneho súboru Borovničák.

V sobotu bude na svahu v Plejsoch možnosť bezplatného lyžovania v maskách, sprievodnou aktivitou podujatia bude aj výroba snehových sôch, pochutíme si na zabíjačkových špecialitách, grajzupe, pečenom mäse a klobáse, pripravených dolnozemskými Slovákmi z Nadlaku a Békešskej Čaby, domáci pánom Kočíkom a kolektívom hotela Pejsy. 

 

Čo vidieť, využiť a navštíviť:

Relax center Plejsy
Päť vlekov, celkom 4 km zjazdoviek. Podmienky na lyžovanie sú výborné so snehovou pokrývkou od 50-60 cm. www.plejsy.sk

Slovinská skala je zaradená do Národného zoznamu európskych významných území siete Natura 2000. Je to skalný masív zložený z trojvrcholu Matisovec (877m), Skala (1014m) a Holina (880m), ktorý je z troch strán ohraničený vápencovými stenami a na vrchole rovnomernou planinou o rozlohe 2km2. Turistická trasa okolo Slovinskej skaly začína pri smerovníku v strede obce Slovinky v blízkosti základnej školy.

Banícke múzeum Gelnica s vysunutou expozíciou Štôlňa Jozef
Dokumentuje baníctvo v Gelnici. Otvorené pondelok – piatok od 8:00 do 16:00. O otváracích hodinách Štôlne Jozef informácie na tel.č. 0944/ 950 951.

Obec Kluknava s osadou Štefánska Huta spája drevený krytý most cez rieku Hornád, ktorý je technickou pamiatkou. Je jediný svojho druhu, ktorý sa zachoval dodnes a svedčí o zručnosti niekdajších spišských tesárov. Vyniká svojím ojedinelým technickým riešením.

Spišské Vlachy - turistické stredisko Zahura s lyžiarskym vlekom pre začiatočníkov a pri ňom jazero na kúpanie. V zime toto jazero zamŕza a je vhodné na korčuľovanie.

Kde sa ubytovať:

Hotel Plejsy, Krompachy, Cintorínska 3, tel.č.: 053/ 4298 015, 0911 240 021, new.hotelplejsy.sk
Chata Energetik, Krompachy-Plejsy, tel.č.: 0949 483 402, www.energetikplejsy.sk
Penzión Erihof, Gelnica – Turzov, Turzovská 1822, tel.č.: 053/ 4822 138, www.erihof.sk
Biela ruža Gelnica, ubytovanie na súkromí, Hlavná 95, tel.č.: 0918 034 342
Biela dáma čierny rytier, kaštieľ Kluknava, Kluknava 178, tel. č.: 053/ 4473720, www.whiteladyandblackknight.com
Mestská chata Zahura, Spišské Vlachy, tel. č.: 053/417 42 10

Kde sa najesť:

Hotel Plejsy, Krompachy, Cintorínska 3, tel.č.: 053/ 4298 015, 0911 240 021
Reštaurácia Centrum, Krompachy, Lorencova 21, tel. č.:  053/ 441 46 88
Reštaurácia Tatran, Gelnica, Hlavná 336, tel. č.: 0950 519 107
Chata Sabinka, Zahura, Spišské Vlachy, tel. č.: 0915 961 730, www.chata-sabinka.sk
Biela dáma čierny rytier, kaštieľ Kluknava, tel. č.: 053/ 4473720

Ako sa tam dostať:
www.cp.sk/

Košice – Krompachy a späť
osobný vlak

Spišská Nová Ves . Krompachy a späť
osobný vlak, autobus

odchody z Košíc 9:27( v nedeľu 9:17), 11:27, 13:27, príchody do Krompách 10:17, 12:17, 14:18 www.cp.sk/

Krompachy – Košice
osobný vlak : odchody z Krompách 15:42, 17:42, 19:42, príchody do Košíc 16:32, 18:32, 20:41

18.-19.2.2017
Krompachy - Plejsy

Prvé tohtoročné podujatie z výberu TOP v Košickom kraji vyšlo na výbornú. Keďže Pankuškové fašiangy pod svahom Krompachy Plejsy sú jediným zimným TOP podujatím programu Terra Incognita, dôležitou súčasťou, ktorú si ale organizátori nemôžu naplánovať, je snehová dekorácia. Našťastie, počasie bolo žičlivé, a tak okrem cukrovej posýpky na lahodných pankuškách ideálnu atmosféru navodilo aj pravé „korenie“ zimy. To si užívali návštevníci vychutnávajúci si lyžiarsku jazdu v maskách, ale aj deti obdivujúce pestrofarebné snehové sochy. Atmosféru Pankuškových fašiangov si môžete pripomenúť v našej fotogalérii a už teraz sa môžete tešiť na ďalšie z TOP podujatí Terra Incognita – Rušňoparáda, ktoré sa uskutoční 22. a 23. apríla v Košiciach.

Vybudovanie náučného chodníka v dĺžke 5 km venovanému osobnostiam a histórii obce so 6 informačnými tabuľami. Bulletin k náučnému chodníku je dvojjazyčný v slovenskom a anglickom jazyku.

Gelnica, 6. jún
Oživenie povesti o hrade, závan stredoveku prostredníctvom hudby, jedál, súbojov a zbraní, spestrený prehliadkou mesta, banských pamiatok a expozícií Baníckeho múzea v Gelnici. Výstava historických fotografií, ktorá priblížila mesto v minulosti a množstvo aktivít pre deti boli vítaným spestrením.

Stránky

Odoberať RSS - Krompachy