Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

STRIEKAJÚCI UNIKÁT EURÓPY

Košický kraj

Meteorologická jar už začala, tá astronomická sa nezadržateľne blíži. Keď ráno vstávam do práce, už je vidno, keď sa večer vraciam z práce, už je vidno tiež. Konečne. Keď predpovedajú pekné počasie počas víkendu, uvažujem, kam sa vyberiem. Rozhodol som sa pre Herľany a nenáročnú turistiku v Rankovských skalách.

Obec Herľany sa nachádza 25 km (25 min.) autom severovýchodne od Košíc. Autobusom je vzdialenosť približne 35 km, cesta trvá asi 45 min. a stojí 1,90e. Vlakom sa do Herlian, bohužiaľ, nedostaneme. Vznik obce sa datuje niekedy do druhej polovice 15. stor. a do dejín sa zapísala ako významné kúpeľné miesto uhorskej šľachty.

herlany-szabo_1.jpg

Dnes sú Herľany známe predovšetkým vďaka národnej prírodnej pamiatke (NPP) Herlianskemu gejzíru, ktorý prvýkrát vytryskol na konci 19. stor. (1872). Herliansky gejzír je jediný studeno-vodný gejzír v Európe a je európskym unikátom. Erupcia sa počíta každých 34-36 h. Čas najbližšej očakávanej erupcie si môžete overiť na stránke obce (NPP Herliansky gejzír) alebo na tel. č.: +421 55 696 41 22. My vám odporúčame prísť aspoň 1 h skôr pred uvádzaným časom. Dĺžka erupcie trvá 25 min. Po minuloročnej oprave (2016) strieka gejzír do výšky 22 m.

herlany-zatovic-01_0.jpg561811_329685893751834_1881809850_n_0.jpg

Keď sa už nachádzate v tejto časti Košického kraja, odporúčame vám aj nenáročnú túru v Rankovských skalách. V Herľanoch sa vyberiete po zelenom značkovanom chodníku smerom na „Rankovské skaly“ a odtiaľ budete pokračovať až na zastávku „Rankovské skaly, vyhliadka“. Z vyhliadky sa vám naskytne nádherný výhľad dokonca až na Vysoké Tatry s Kriváňom, Nízke Tatry s Kráľovou Hoľou, Kojšovskú Hoľu, Košice, Slanské vrchy a Bukové vrchy až v Maďarsku. Túra tam a naspäť trvá v čistom čase asi 3 h 15 min.

herlany-zatovic-05_0.jpg

V obci sa nachádza pizza pub, kde sa môžete po túre občerstviť. V prípade, že by ste chceli v Herľanoch aj prenocovať, nachádza sa tu Učebno-výcvikové zariadenie TU Herľany. Ubytovanie, aj stravovanie je však potrebné si dohodnúť vopred na tel.
č. +421 55 696 41 55 alebo e-mailovej adrese: marta.sabadkova@tuke.sk.

Kontakt na obecný úrad je Obecný úrad Herľany 54, 044 45 Herľany, tel. č.: +421 55 696 41 22, e-mailová adresa: obecherlany@netkosice.sk a internetová stránka obce: www.herlany.ocu.sk.

Preto ak budú predpovedať pekné počasie a erupciu gejzíru, tak neváhajte a urobte si výlet do tejto malebnej časti Košického kraja.

 

Užitočné linky:

Oficiálna stránka obce Herľany

Herľany na Terra Incognita

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.