Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kultúrna pozvánka {8. - 14. máj 2017}

Košický kraj

Tancujúca keramika {8. - 14. máj / Regionálne centrum remesiel UĽUV, Košice}

Zemplínske múzeum v Michalovciach a Ústredie ľudovej umeleckej výroby pripravili výstavu „Tancujúca keramika“, venovanú 70 rokom používania karičkového vzoru na pozdišovskej keramike. Výstava bude dostupná v priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV na Mäsiarskej ul. 52 v Košiciach od 4.5. do 16.6.2017. Keramiku z Pozdišoviec začali hrnčiari a maliarky zdobiť známym motívom „karička“ pred siedmimi desaťročiami. Zrod motívu sa spája so založením hrnčiarskeho družstva a s hľadaním nového sortimentu a tváre výrobkov, tak aby ľudová keramika uspela i v modernej dobe.

 tancujuca_keramika-635.jpg
 

 

Metercia {8. - 14. máj / Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Michalovce}

Výstava prezentuje unikátny oltárny obraz sv. Anny Samotretej z roku 1513, známy aj pod názvom Rožňavská Metercia. Obraz je jedinečný tým, že ide o najstaršie výtvarné zobrazenie baníckej činnosti v strednej Európe. Cieľom výstavy je priblížiť laickej, ale i odbornej verejnosti históriu a tradíciu gemerského baníctva a hutníctva.

 8fcb6c6dde7c2e3c7859a713d6a98b65.jpg
 

 

„Umenie a život má rovnaký zmysel“ Z vernisáže výstavy ŽIŤ {8. - 14. máj / Banícke múzeum v Rožňave, Rožňava}

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa za účasti autoriek 4. mája 2017 uskutočnila vernisáž výstavy Žiť. Podujatie otvorila Gabriella Badin. Následne jedna z vystavujúcich autoriek, Veronika Trnečková, prítomným odprezentovala samotný obsah výstavy. ŽIŤ je výstava troch mladých talentovaných výtvarníčok z nášho regiónu – Alexandry Selmeciovej, Veroniky Trnečkovej a Viktórii Zatrochovej, ktoré sa rozhodli žiť umeleckým životom, žiť tvorivo v neustálej inšpirácii. Z ich diel na nás síce vplýva optimizmus a energia, ale rozhliadnuc sa po ich obrazoch predsa neunikneme pocitu, ktoré Seneca veľmi presne vystihol:  „Žiť znamená bojovať.“ Tieto  mladé umelkyne už teraz húževnato bojujú, aby nás svojim umením presvedčili. Optimizmus, ktorý pôsobí na nás prostredníctvom ich tvorby, je pre nás odkazom,  že „cieľom umenia  nie je sen, ale život.“ – ako to povedal aj veľký francúzsky spisovateľ  Romain Rolland.

 

 8_0.jpg
 

 

Slovenské a české výtvarné umenie 20. storočia – výstava {8. - 14. máj / Kunsthalle/Hala umenia, Košice}

Občianske združenie Club milovníkov umenia Košice CMUK pripravuje v dolných výstavných priestoroch Kunsthalle/Haly umenia prvú z cyklu výstav Slovenské a české výtvarné umenie 20. storočia. Diela umelcov zo súkromných zbierok si budú môcť návštevníci pozrieť od 24. marca do 28. mája.

Zberateľská výstava svojou koncepciou vybočuje z profilu obvykle prezentovaného galerijnými výstavnými prezentáciami. Zbierky sústreďujúce solitérne diela i širšie kolekcie sa pozvoľna stávajú svedectvom plynúceho času. Prezentovaním jednotlivých diel je možné poukazovať na premeny umenia, vkus jednotlivých zberateľov i hľadanie meniacej sa umeleckej krásy.

 

 stiahnut_23.jpg

 

IN CORDIS - SPOJENÉ STRUNY HISTORICKÉ {9. máj / Seminárny kostol, Hlavná 81 Košice}

Ako naznačuje podtitul koncertu, pôjde o spojenie nielen historických nástrojov, ale aj o spoluprácu dvoch z najvýrajznejších odborníkov na interpretáciu starej hudby v rámci Česko - Slovenského hudobného priestoru, Miloša Válenta a Mareka Štryncla. Koncet In Cordis Ensemble nám v Košiciach po prvý krát predstaví hudbu extravagantného talianského barokového huslistu a skladateľa Nicolu Matteisa v špičkovej dobovej interpretácii.

 

 

stiahnut_1_16.jpg

 

VEČERNÁ ŠKOLA VOĽNÉHO UMENIA ROVÁS {9. a 10. máj / Akadémia Rovás, Košice}

Jedinečná príležitosť pre milovníkov výtvarného umenia: ponúkame širokú škálu výtvarných kurzov: kresba, maľba, socha, grafické techniky a knižné umenie. Hlavným poslaním je osloviť umelcov a pokrokovú inteligenciu, poskytnúť im priestory na voľnú tvorbu a na prácu s nadanými mladými ľuďmi. Organizovať výstavy, workshopy, sympóziá a tvorivé tábory, prednášky, stretnutia a salóny v oblasti výtvarného a úžitkového umenia, literatúry, zaoberať sa aj webdizajnom, počítačovou grafikou a DTP, vydavateľskou činnosťou, umeleckou logistikou a publikačnými aktivitami.

 stiahnut_2_14.jpg

 

Spišská paleta 2017 {11. máj / Akadémia Rovás, Košice}

Výstavná kolekcia nemá ašpirácie byť komplexnou výpoveďou o povahe výtvarných diel neprofesionálnych výtvarníkov na Spiši. Výber je orientovaný predovšetkým na diela vytvorené v roku 2016/2017, čiže najnovšie formy prejavu výtvarného cítenia členov Art klubu. Maliari sa prezentujú originalitou rôznych pohľadov na svet a svojským maliarskym rukopisom. Návštevníci tu môžu vidieť okrem zobrazenia obľúbených prírodných scenérií nielen regiónu Spiš aj viacero portrétov a abstraktné maľby.

 spisska-paleta17_plagat.jpg

 

KULINÁRSKE POPOLUDNIE: KVÁSKOVANIE {14. máj / Tabačka KulturFabrik, Košice}

Pre veľký záujem o workshop výroby domáceho chleba z kvásku je tu ďalšie Kulinárske popoludnie zamerané na prípravu domáceho pečiva s použitím techniky Kváskovania. Lektorka Natália Maurerová si pre vás prichystala ďalšie skvelé nápady a tipy.

 stiahnut_3_8.jpg
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.