Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kultúrna pozvánka {20. - 26. marec 2017}

Košický kraj

KURZY TRADIČNÝCH REMESIEL {20., 21. a 23. marec / ÚĽUV – REGIONÁLNE CENTRUM REMESIEL, Košice}

Objavte v sebe ukryté zručnosti. Príďte sa k nám naučiť a zdokonaliť v tradičných remeslách ako hrnčiarstvo, rezbárstvo, košikárstvo, drotárstvo, paličkovanie alebo tkanie na krosnách. ÚĽUV organizuje kurzy a tvorivé dielne pre deti aj dospelých vo svojich Regionálnych centrách remesiel v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Okrem Školy remesiel Regionálne centrá ponúkajú aj iné aktivity: exkurzie, prednášky, výstavy, súťaže, odbornú knižnicu, predaj ľudovoumeleckých výrobkov, poradenstvo pre výrobcov, ale i organizované stretnutia majstrov a nadšencov ľudovej umeleckej výroby.

 

www.uluv.sk

 stiahnut_9.jpg
 

 

KRÁĽOVNÁ ALŽBETA A MÓDA {21. - 26. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci so svadobným salónom D´Elia z maďarského Gödöllő predstavuje komornú výstavu obrazov a replík šiat rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej. Výstava Kráľovná Alžbeta a móda prináša záplavu luxusných materiálov, volánikov, čipiek a výšiviek, ktorých prepych podškrtne krása drahých kameňov v šperkoch cisárovnej. Očarenie vtedajšieho „dress code formal“ plesových šiat, či dvorného ornátu vystrieda elegancia a hravosť jej obľúbených jazdeckých úborov.

 stiahnut_1_6.jpg
 

 

MAJSTRI MAJOLIKY DNES II {24. marec / ÚĽUV – REGIONÁLNE CENTRUM REMESIEL, Košice}

Originálna výstava Majstri majoliky dnes II. prichádza do Košíc a prináša pohľad na súčasnú produkciu majoliky, tak ako ju vyrábajú a cítia talentovaní majstri z desiatich vybraných keramických dielní na západnom Slovensku. Takmer všetci vyšli z družstva Slovenská ľudová majolika, odkiaľ ich cesty viedli k spolupráci s ÚĽUVom. Výstavnú kolekciu tvoria dekoratívne a úžitkové majolikové výrobky ako sú džbány, fľaše, taniere, misy, ale aj romantická kúpeľňová súprava, či moderná keramika z dielne modranska.sk. Majstri oživujú tradičné figurálne, architektonické, rastlinné a zvieracie motívy, ktoré sú charakteristické pre majoliku. V spojitosti s novými návrhmi tvarov a vzorov sa im podarilo vytvoriť originálnu a prekvapivo súčasnú keramiku.

 stiahnut_2_4.jpg
 

 

LEVOČSKÁ BIELA PANI {25. marec / PROVINČNÝ DOM, Spišská Nová Ves}

Večerná prehliadka výstavy a divadelné predstavenie „... ja som z lásky zvädla“ - Divadla teatrálnej skratky.

25. marca 2017, vstupy: 18.00, 19.30 hod.
Vstupné 3 €, zľavnené 1,50 €
Rezervácia a predpredaj vstupeniek od 20. 3. 2017
Priestory Provinčného domu

 

 plagat.jpg
 

 

PASTIERSKE UMENIE Z ROHOVINY {20. - 26. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

VVäčšina ľudí spája pastierstvo so stredoslovenskou kultúrou - s valachmi a bačami na salašoch, s črpákmi a fujarami. Pastieri sa ale prejavovali svojím vlastným spôsobom i v našom regióne. V najväčšej miere sa zachovali výrobky z rohoviny, a to z juhu Zemplína a bývalej Užskej župy (okolie Veľkých Kapušian). Voľné chvíle pri pasení dobytka tu pastieri využívali na výrobu a zdobenie vlastnej výbavy - trúb, pohárov, soľničiek, bičov, palíc, káps alebo zvoncov. Uvedené predmety krášlili ornamentmi či idealizovanými scénami zo svojho života. Výber materiálov bol podmienený dostupnosťou. Základ preto tvorila rohovina, koža a drevo. Výrobky z rohoviny zdobili starší majstri najmä rytím a vyrezávaním vrúbkov podľa požadovaného motívu.

 

 stiahnut_3_4.jpg

 

HUTNÍCTVO A METALURGIA {20. - 26. marec / SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM, Košice}

Historická hutnícka expozícia objasňuje vývin tohto odboru vo svetovom meradle s dôrazom na bohaté tradície hutníctva na Slovensku. Expozícia je inštalovaná na upravenom schodisku a v miestnostiach na I.poschodí. Zdôraznené sú tu objavy v železiarstve, kovohutníctve i tvárnení kovov. Vo vstupnej časti upúta návštevníka model tzv. slovenskej pece zo 14.storočia, typickej pre slovenské železiarske oblasti. Predstavuje typ hutníckej šachtovej pece, ktorá vzhľadom na vtedajšiu úroveň hutníckej techniky v Európe bola vysoko pokrokovým zariadením. Pozoruhodné sú na Slovensku tradície zlievárenstva bronzu.

 phoca_thumb_l_hutnictvo.jpg
 

 

RODOŠTO - PAMÄTNÝ DOM FRANTIŠKA II.RÁKOCZIHO {20. - 26. marec / AREÁL KATOVEJ BAŠTY, Košice}

V areáli Katovej bašty na nádvorí Hrnčiarskej ulice je od roku 1991 Východoslovenským múzeom sprístupnený Pamätný dom Františka II. Rákocziho, tzv. Rodošto. Ide o repliku exilového domu z tureckého mestečka Rodošto, kde vodca posledného uhorského stavovského povstania František II. Rákoczi prežil svoj exilový život ako exulant v rokoch 1720-1735. 

 2864_img-2_1_2_b.jpg
 

 

*BONUS

 

„CISÁROVNEJ NOVÉ ŠATY“ {do 31. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

Východoslovenské múzeum v Košiciach spolu s výstavou Kráľovná Alžbeta a móda vyhlasujeme výtvarnú súťaž pre malých i veľkých - "Cisárovnej nové šaty". Výtvarná súťaž je určená pre širokú verejnosť rozdelená do štyroch kategórií: MŠ, ZŠ, SŠ, dospelí

Podmienky súťaže:

Téma: výtvarne spracovať vlastnú predstavu šiat Cisárovnej Alžbety „Sisi“.

formát výtvarnej práce: A4, A3

výtvarná technika: ľubovoľná 

na zadnej strane práce je potrebné uviesť: meno, vek, adresu a telefonický kontakt autora.

doručiť, alebo zaslať výtvarnú prácu na adresu: Východoslovenské múzeum v Košiciach, Námestie Maratónu mieru 2, Košice 04001. 

Súťaž končí 31. marca 2017 a autorov víťazných prác kontaktujeme do 7. apríla 2017
- pre viac informácií píšte na vsmuzeum@gmail.com alebo volajte +421917965016

 stiahnut_4_2.jpg
 
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.