Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

http://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kultúrna pozvánka {13. - 19. marec 2017}

Košický kraj

Šľachtické knižnice {13. marec / Zemplínska knižnica G.Zvonického, Michalovce}

Zemplínske múzeum v Michalovciach v spolupráci so Zemplínskou knižnicou Gorazda Zvonického v Michalovciach pripravilo prednášku pod názvom „Šľachtické knižnice“. Myšlienkou celej akcie je poukázať na význam knihy pre privilegované vrstvy spoločnosti. Dozviete sa ako sa šľachtické knižnice postupne vyvíjali, či aký druh literatúry a v akom jazyku v nich dominoval. Prednáška je zároveň spojená s otvorením výstavy starých tlačí zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Prednáška sa uskutoční 13.03.2017 o 10:00.

 16991996_1273784762699931_7266598627058812791_o.jpg
 

 

KURZY TRADIČNÝCH REMESIEL {13., 14., 16. marec / ÚĽUV – REGIONÁLNE CENTRUM REMESIEL, Košice}

Objavte v sebe ukryté zručnosti. Príďte sa k nám naučiť a zdokonaliť v tradičných remeslách ako hrnčiarstvo, rezbárstvo, košikárstvo, drotárstvo, paličkovanie alebo tkanie na krosnách. ÚĽUV organizuje kurzy a tvorivé dielne pre deti aj dospelých vo svojich Regionálnych centrách remesiel v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Okrem Školy remesiel Regionálne centrá ponúkajú aj iné aktivity: exkurzie, prednášky, výstavy, súťaže, odbornú knižnicu, predaj ľudovoumeleckých výrobkov, poradenstvo pre výrobcov, ale i organizované stretnutia majstrov a nadšencov ľudovej umeleckej výroby.

 

www.uluv.sk

 stiahnut_4.jpg
 

 

KRESBA, MAĽBA, FARBA II. {14. marec / Výmenník - Štítová, Košice}

Ak rád kreslíš, maľuješ alebo si si to chcel vždy vyskúšať, dočkal si sa.

Výtvarné workshopy sú otvorené pre začiatočníkov aj pokročilých v každom veku. Stačí prísť, doniesť si potrebný výtvarný materiál a nechať sa viesť skúseným lektorom Vladimírom Kurucom.

Všetci nadšenci výtvarnej tvorby sa môžu tešiť na spoločné stretnutia každý utorok popoludní vo Výmenníku Štítová. 

Vstup je voľný.

 

www.vymenniky.sk

 

 stiahnut_2_0.jpg

 

OLTÁR SV. ALŽBETY V KOŠICIACH a KOŠICKÝ KRAJ {14. marec / Kultúrno-vzdelávacie centrum, Košice}

Publikácia  Oltár sv. Alžbety v Košiciach prináša ucelený pohľad na históriu a súčasný stav hlavného Oltára svätej Alžbety v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Publikácii dominujú jedinečné reprodukcie tabuľových malieb a ich detailov, považovaných za vrchol neskorogotického európskeho maliarstva. Reprodukcie sú doplnené odborným textom v slovenskom a anglickom jazyku. Autorom prekladu do anglického jazyka je Andrew Jonathan Billingham. Erudovaný text a profesionálna úroveň fotografií sú zárukou vysokej kvality publikácie. Takýto ucelený prehľad nebol dosiaľ publikovaný v žiadnej z doteraz vydaných publikácií s touto tematikou.

 

Publikácia Košický kraj  je obrazovo-textová publikácia, približujúca prírodu, historické pamiatky, modernú výstavbu a život v ôsmich okresoch Košického kraja. Nachádza sa v nej viac ako 650 farebných obrázkov. Texty sú v slovenskom, nemeckom, anglickom a maďarskom jazyku.

 

 stiahnut_7.jpg

 

CVIČENIA S NAJMENŠÍMI {14. a 16. marec / Dom ľudového tanca, Košice}

Deti sa na hodinách hravou formou stretnú s rôznymi pomôckami z inštrumentára ľudovej kultúry a súčasnosti v sprievode pesničiek, riekaniek a hier. Používajú sa rytmické hudobné nástroje , varešky, overball, fitlopta, masážne podložky, masážne ježkové loptičky, hula hop…

Každá hodina je prispôsobená momentálnej nálade detí. Striedajú sa dynamické a ukľudňujúce časti s motivačnými. Cvičenie  ich privedie k motorickým a psychomotorickým zručnostiam. Deti sa prirodzene naučia rozvíjať pohyblivosť, koordináciu pohybov, rovnováhu, orientáciu v priestore, spoznávať svoje telo a samé seba. V spoločnosti iných detí sa naučia sociálnym kontaktom a komunikácii s ostatnými deťmi. Výsledky týchto cvičení nemusia byť viditeľné hneď na hodine. Niektoré deti sa prejavia neskôr alebo doma v prostredí, ktoré je im známe.

 

 stiahnut_1_4.jpg

 

DEŇ NA VIEDENSKOM DVORE II. {14. a 16. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

Atmosféra viedenského dvora v múzeu. Komentované prehliadky výstav Viribus unitis a Kráľovná Alžbeta a móda, tvorivé dielne, vedomostný kvíz a o 16:00 prednáška o medailách a faleristike z obdobia Františka Jozefa I.

 

 17239912_1443945582323856_279453687144360556_o.jpg

 

TÝŽDEŇ SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC v ŠVK KE {13.,14.,15., a 16. marec / ŠTÁTNA VEDECKÁ KNIŽNICA V KOŠICIACH, Košice}

ŠTÁTNA VEDECKÁ KNIŽNICA V KOŠICIACH  si v rámci Týždňa slovenských knižníc 13.3. - 19.3.2017 pre Vás pripravila: 

13.3.2017 o 10.00 a 15.00 hod. Deň otvorených dverí v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.

14.3.2017 o 15.00 hod. Slávnostná prezentácia dvoch kníh vydavateľstva JES v Košiciach. 

15.3.2017 o 16.30 hod. Islam, islamizmus, islamofóbia : mýty a fakty. 

16.3.2017 o 10.00 a 15.00 hod. Deň otvorených dverí v ŠVK v KE Pri Miklušovej väznici 1. 

Od pondelka do piatku - 7:00 – 19:00 hod. LITERATÚRA, KTORÚ NEPOZNÁME.

Od pondelka do piatku - 8:00 – 16:00 hod., streda 8:00 – 17:30 hod. DOMOV V ZÁMORÍ.

Od pondelka do piatku - 8:00 – 16:00 hod., streda 8:00 – 17:30 hod. NAJLEPŠIE KNIHY SLOVENSKA.

 stiahnut_2_2.jpg

 

VIRIBUS UNITIS {14. - 19. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

František Jozef I. vládol 68 rokov, bol najdlhšie panujúcim Habsburgom a za posledných 500 rokov aj najdlhšie panujúcim monarchom vôbec. Na tróne sedel celých 24 827 dní, jeho poddaní ho poznali iba z oficiálnych jubilejných zborníkov, či posmešných anekdot, ktoré vymýšľali jeho neprajníci. Cisár celých sedem desaťročí ostal symbolom nemennosti, stálosti a istoty. Pre poddaných bol stelesnením nadľudských vlastností, z človeka sa stal živý symbol. Bol panovníkom, ktorého ani zdrvujúce rodinné tragédie nevyviedli z rovnováhy, osobnosť zbavená ľudských starostí a radostí.

Výstava predstaví osobnosť predposledného rakúskeho cisára a uhorského kráľa Františka Jozefa I., zákulisie jeho vlády a rodinné tragédie Habsburgovcov.

 

 stiahnut_3_2.jpg

 

AŽ NA KOV… {14. - 19. marec / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

Druhá repríza výstavy bude od 3. 3. do 2. 7. 2017 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, kde všetkých srdečne pozývame. Je dôležité, aby tieto zachránené exponáty videli aj návštevníci z nášho regiónu, pretože budú vystavené už len na svojom stálom mieste – na hrade Krásna Hôrka po ukončení rekonštrukcie.

Pri realizácii tejto výstavy je potrebné spomenúť historické súvislosti Východoslovenského múzea a Andrássyovcov. Gróf Dionýz Andrássy pri výstavbe a otvorení Hornouhorského múzea v Košicicah v r. 1903 prispel sumou 16 tisíc korún a vďaka tomu sa mohla dokončiť vstupná hala múzea so stĺporadím a schodisko.

 

 stiahnut_4_0.jpg

 

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.